ASUS, NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti Ekran Kartlarını Duyurdu

Brz Konuk
Brz Konuk
8 Dk Okuma Süresi

ASUS, ROG Strix LC GeForce RTX™ 3090 Ti ve TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti ekran kartlarını duyurdu. Modeller Standart ve Hız Aşırtmalı (OC) sürümleriyle geliyor.

Üst düzey beklentileri ve talepleri olan oyuncular, içerik üreticileri ve veri bilimciler için tasarlanan NVIDIA® GeForce RTX 3090 Ti’da 10,752 ile rekor sayıda CUDA çekirdeği bulunuyor. Kart bu sayede 78 RT-TFLOP, 40 Shader-TFLOP ve 320 Tensor-TFLOP düzeyinde güç sağlıyor. 21 Gbps ile en yüksek hıza sahip olan 24 GB GDDR6X bellek, 1 Tb/s bellek bant genişliği sunuyor.

ASUS’un ekran kartları, bu olağanüstü grafik işlemciden en iyi şekilde yararlanma imkanı veren çeşitli benzersiz özelliklerle donatıldı.

ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti sıvı soğutmayla mükemmelliğe ulaşıyor

ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti kapalı devre sıvı soğutma sistemiyle sıcaklıkları ve gürültü düzeyini sıkı kontrol altında tutuyor. Soğuta sisteminin ilk aşamasını grafik işlemciyi ve dahili GDDR6X belleği kaplayan özel tasarım soğuk plaka oluşturuyor. Bu plaka saf performanstan sorumlu bileşenler için birinci sınıf soğutma sağlıyor. 560 mm tüp ise büyük kasalara veya AIO CPU soğutucu içeren sistemlere bile radyatör takmak için esnek seçenekler sunuyor: 240 mm radyatör ve bir çift 120 mm ARGB fan, yüksek statik basınçlı soğutucu hava akımı oluşturuyor. Üfleyici fan ve ön kapağın altındaki düşük profilli soğutma bloğu, güç dağıtım bileşenlerinin ürettiği ısıyı uzaklaştırıyor. Tüm bu sistem 2,6 yuva yer kaplayan ince bir tasarıma sığıyor.

Asus Rog RTX 3090 Ti

Çeşitli özellikler sayesinde bu ekran kartını kolayca kurmak ve uzun vadede yüksek performans almak mümkün oluyor. Güç algılama devreleri, kartın 1 x 16 pimli güç bağlantısıyla PSU’ya takılmadığı durumlarda sabir bir LED ışığıyla kullanıcıyı uyarıyor. Karta yeterli güç gelmediğinde ise bu ışık yanıp sönüyor. İki adet FanConnect II başlığı, kullanıcıların kasa fanlarını ekran kartına bağlayarak GPU yük altındayken hava akımını artırmasına olanak tanıyor. Çift modlu BIOS anahtarı; en yüksek soğutma performansı ve saat hızları ile performanstan az da olsa ödün verip sessiz bir kullanım deneyimi yaşama arasında seçim sunuyor. 0 dB teknolojisi ise ekran kartı boştayken veya hafif yük altındayken ekran kartının otomatik olarak sessiz moda geçmesini sağlıyor.

ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti ekran kartı sergilemek için hazırlanacak sistemler için hazır. Kartın ön kapağını açılı metinler ve paralel çizgiler süslüyor. Kapakta, köprüde ve radyatör fanlarında yer alan adreslenebilir RGB LED’ler kasanın içinde canlı bir parlaklık oluşturuyor. Kullanıcılar Aura Sync aracılığıyla bu aydınlatma efektlerini Aura uyumlu diğer ekipmanlarına uyumlu hale getirebiliyor.

Yükselen değer: TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti

Yeni termal çözümüyle TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti hava soğutma konusunda rakip tanımıyor. Gösterişsiz ve sade bir tasarımda üst düzey dayanıklılık ve etkileyici performans arayan kullanıcılar, sistemlerinde bu karta yer verebilir.

Açılı, mat siyah, metalik ön kapakta endüstriyel tasarım hatları hakim. Bu kapak, 3,2 yuva yer kaplayan soğutma bloğunu kaplıyor. Soğutma bloğu en yoğun yüklerde bile GPU’yu, VRAM’i ve güç dağıtım devresini serin tutuyor.

Asus Tuf RTX 3090 Ti

Eksen Teknolojili üç adet fan, geniş yüzey alanına sahip soğutma bloğuna yeterli miktarda hava iletiyor. ASUS statik basıncı artırmak için her bir fanın genişliğini 1,5 cm’e genişletti. Ayrıca tüm fanlarda havayı ihtiyaç duyulan yere odaklayan yarım boy bariyer halkası bulunuyor. Ortadaki fan saat yönüne dönerken diğer fanlar da ters yöne dönerek türbülansı azaltıyor. Bu başarılı tasarım sayesinde fanlar daha hızlı dönebiliyor ve gürültüyü artırmadan soğurma bloğuna daha fazla hava iletilebiliyor. Belleklere özel soğutma bloğu ise karttaki devasa kapasiteli GDDR6X belleği serin tutarak hızlı ve güvenilir performans sunuyor. 0 dB fan durdurma modu, boşta veya düşük yük altındayken kartın sessiz çalışmasını sağlıyor. Tam boy arka plaka çeşitli TUF Gaming grafikleriyle bezeli. PCB’nin önündeki geniş açıklık ise soğutma bloğundaki sıcak havanın dışarı çıkmasına yardımcı oluyor.

TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti ekran kartı teknoloji tutkunlarına yönelik özellikleriyle sistemin yapabileceklerini artırıyor. ASUS ürün serisinde yararlanılan Auto-Extreme üretim teknolojisi sayesinde, bileşenler insan müdahalesi olmadan yerlerine hassas bir şekilde lehimleniyor. Bu da üretim kalitesini ve güvenilirliği artırıyor. 144 saatlik testler ve askeri düzeyde sağlam kapasitörler de uzun bir kullanım ömrü vadediyor. Kullanıcılar TUF Gaming ekran kartlarını, dahili Aura RGB LED’leri kullanarak sistemlerinin geri kalanıyla uyumlu hale getirebiliyor.

ROG Thor II veya ROG Strix güç kaynağıyla birlikte kullanın

Yeni bir performans düzeyi belirleyen GeForce RTX 3090 Ti ekran kartları önceki modellerden daha fazla güce ihtiyaç duyuyor. ASUS, bu ekran kartlarından en iyi şekilde yararlanmak için 1000 watt veya sistemin geri kalanına göre daha fazla güç sunan güç kaynakları kullanmayı tavsiye ediyor. ROG Strix ve ROG Thor güç kaynağı aileleri bu ekran kartlarının taleplerini birinci sınıf bileşenler, devasa dahili soğutma blokları ve ASUS’a özgü Eksen Teknolojili fan tasarımıyla karşılamaya hazır.

En iyisini talep edenler için

Gelişim devam ediyor. NVIDIA’nın devrim niteliğindeki GeForce RTX 30 serisinin en hızlı modeli olan GeForce RTX 3090 Ti GPU tüm sınırları alt üst ediyor. ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti veya TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti ekran kartları sistemleri bir üst düzeye taşıyor.

ASUS NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti Ekran Kartları

Teknik Özellikler

ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti OC Edition

ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti

●  NVIDIA® GeForce RTX™​ 3090 Ti

●  CUDA çekirdekleri: 10752

●  Hız aşırtma modu artırılmış saat hızı: 1980 MHz

●  Oyun modu artırılmış saat hızı: 1950 MHz

●  24 GB GDDR6X @ 21 Gbps

●  PCIe® 4.0 Arayüzü

●  2 x Yerleşik HDMI® 2.1

●  3 x Yerleşik DisplayPort™ 1.4a

●  NVIDIA® GeForce RTX™​ 3090 Ti

●  CUDA çekirdekleri: 10752

●  Hız aşırtma modu artırılmış saat hızı: 1890 MHz

●  Oyun modu artırılmış saat hızı: 1860 MHz

●  24 GB GDDR6X @ 21 Gbps

●  PCIe® 4.0 Arayüzü

●  2 x Yerleşik HDMI® 2.1

●  3 x Yerleşik DisplayPort™ 1.4a

TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti OC Edition

TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti

●  NVIDIA® GeForce RTX™​ 3090 Ti

●  CUDA çekirdekleri: 10752

●  Hız aşırtma modu artırılmış saat hızı: 1950 MHz

●  Oyun modu artırılmış saat hızı: 1920 MHz

●  24 GB GDDR6X @ 21 Gbps

●  PCIe® 4.0 Arayüzü

●  2 x Yerleşik HDMI® 2.1

●  3 x Yerleşik DisplayPort™ 1.4a

●  NVIDIA® GeForce RTX™​ 3090 Ti

●  CUDA çekirdekleri: 10752

●  Hız aşırtma modu artırılmış saat hızı: 1890 MHz

●  Oyun modu artırılmış saat hızı: 1860 MHz

●  24 GB GDDR6X @ 21 Gbps

●  PCIe® 4.0 Arayüzü

●  2 x Yerleşik HDMI® 2.1

●  3 x Yerleşik DisplayPort™ 1.4a

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Hayatı Oyun Olanların Platformu...
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir