Bambaşka Bir Rol Yapma Deneyimi Sunan Book of Travels

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
5 Dk Okuma Süresi

Günümüz rol yapma oyunlarının bir nebze olsun standardize edildiğini söylemek bence mümkündür. Baktığınızda muhakkak bazı kısımların benzer olduğunu, hatta tıpatıp aynı kurgulandığını çoğu oyunda görüyoruz. Bir rol yapma oyunu hayranı olarak farklı yaklaşımlar görmek içten içe beni heyecanlandırıyor. 2021 yılına doğru giderken bazı rol yapma oyunlarını hedefimize aldık ve büyük bir dikkatle takip etmeye başladık. Bu gayri resmi listemizin başlangıcı ise “Book of Travels” ile atılıyor.

Might and Delight stüdyosunun Kickstarter’dan başlattıkları ve yedi bin destekçi ile buralara kadar gelmiş ilk oyunları olan Book of Travels, geçen senenin Ekim ayından beri istikrarlı bir biçimde geliştiriliyor. TMO – Tiny Multiplayer Online – türünde olan Book of Travels, özünde kendisine has bir rol yapma hissiyatı geliştirmekte oldukça kararlı zira keşif ve yoldaşlık temaları, birbirinden ayrılmaz bir bütün.

w

Book of Travels, bünyesinde sakin ve huzurlu bir dünya olan Braided Shore’da geçiyor. Diğer geleneksel rol yapma oyunlarına benzemek istemeyen Book of Travels’da; dalıp gidilecek manzaralar, keşfedilecek mekanlar ve en önemlisi bütün bunların yarattığı özgürlük ve dinginlik gibi duyguların oluşumu var. Her seferinde geleneksellikten uzaklaşmaları gerektiğini söyleyen teknik ekibin neler planladıkları da merakımı içten içe kabartmıyor değil.

Sanat direktörü Jakob Tuchten, Book of Travels’teki ana hikayenin kötü bir kral veya canavar içermediğini belirtiyor. Book of Travels’ta bu tür fantastik klişelere asla yer yoktur, hikaye ise oldukça naif haldedir. Ancak bu demek değildir ki çatışmalar yaşanmayacak. Tuchten, en küçük bir savaşın veya çatışmanın (örneğin patikaları gözleyen soyguncular ile) bile önemli sonuçları olacağının altını çiziyor. Karşılaşmalar, sıklıkla travmatik olacak ve sonucunda duygusal olarak etkileneceksiniz, yani bizleri aslında on saniyede geçmiş bitmiş bir karşılaşma beklemiyor. Kombat mekaniklerinin ise bu doğrultuda daha anlamlı olmasını beklerim ben. Hem dünyanın dinginliğini yansıtacak ama hem de yanlış yere giden keşfin doğurduğu sonuçları gösterecek kombat, bu oyuna çok iyi uyum gösterir.

Her kaşif hangi yolun nereye götürdüğünü önceden sezer.

Dolayısıyla seçiminiz ne olsun o yoldan yürümeli ve ne var ne yok deneyimlemeliyiz. Zaten Book of Travels’ın belki de en çok önem verdiği özelliği keşfetmek. Yeri gelecek metropol tarzı şehirlerde gezineceğiz, yeri gelecek köylerde takas yapacağız. Şehirleri birer enerji noktası gibi gören Tuchten, sabahları her şehrin sakin ama akşamları karmaşık ve hareketli yerlere dönüştüğünü söylemeyi de ihmal etmiyor. Belki de Braided Shore’un altında yatan bilgileri öğrenmek için yollara düşersiniz ya da en büyük şehirlerden biri olan Casa’da, mistik bir canlının neden öldürüldüğünü veya kimin öldürdüğünü bulmak istersiniz. Karar sizin.

ss 9490438ffdb0cbee41ffbbcc5462ea9265420602.1920x1080

İletişim de bu oyunun farklıca geliştirilmiş taraflarından biri. Might and Delight yazarlarından Helen Liston, oyuncuların NPC’ler ile tekrar tekrar konuşamayacağını ifade ediyor. Diğer RPG oyunlarında NPC’ler ile konuşmanın kimi zaman bir külfet haline gelmesinin de önüne geçiyor bu karar. Bunun yanında grupça oynadığınız anlarda diğer arkadaşlarınızla iletişim halinde kalmak için semboller kullanabileceksiniz. Bir şehri keşfettiğinizde artık o şehrin sembolüne ulaşabilecek ve bu şehirde bulunduğunuzu ima eden sembolü gönderebileceksiniz.

Peki ya seviye sistemi? Tuchten, seviye atlama sisteminin beceri yuvalarına dayandığını söylüyor. Oyunda ilerledikçe, dünyadan edindiğimiz öğrenilmiş beceriler için daha fazla boş yuva elde edeceğiz ve bu yuvalarla becerileri gerçekleştireceğiz ki örneğin bir hayvana dönüşmek gibi. Ancak becerileri de otomatik olarak öğrenmiyorsunuz. Örneğin nasıl balık tutulacağını öğrenmek istiyorsanız bir balıkçı bulmanız gerekiyor. Bir başka ilginç yan ise iksir yerine çayın olması. Manzara karşısında içilen demli bir çay, uzun vadeli büyülü özellikler getiriyor, ancak çay iyice demlenmeli.

e

Belki de ilk kez böylesine bir oyunla karşılaşacağım için heyecanlıyım. Vaat ettiklerinin yanında benim yapabileceklerimin akla hayale sığmaması tam da oyunun hedeflediği ana odak. 2021’nin ikinci yarısına doğru gelecek Book of Travels, ilmek ilmek işlenen dünyası ve içinde barındırdıklarıyla listemde yerini aldı. Biz de çoğu kaşif gibi sabırlı olacağız.

Erken Oyun İçi Pasajlar

Duyuru Fragmanı

Oynanış Fragmanı

Oyunun Steam sayfasına ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir