MMORPG Türüne Yenilik Getiren Oyun – Book of Travels İncelemesi

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
9 Dk Okuma Süresi
book of travels
8 PC
Book of Travels İncelemesi

Genelde RPG türevi oyunlara inceleme yazarken dikkatli olmaya çalışırım çünkü bu tür yapımlar dinamiktir, bugün gördüğünüz özellik birkaç gün sonra çok farklı bir şekle bürünebilir. Öte yandan türe yeni bir bakış getirmeye çalışan oyunlara da saygım sonsuzdur, hele ki bu oyun Metin2 yahut New World gibi yapımlarla bilinen ve mekaniklerinden sistemine oldukça gelenekselleşen bir tür olan MMORPG’ye aitse…

Might and Delight’ın geliştirmekte olduğu ve iki sene boyunca erken erişimde tutması beklenen yapımı Book of Travels da bahsi geçen şekilde söylemlerle, birkaç ertelemenin ardından çıkışını gerçekleştirdi. Peki geliştiricilerin tabiriyle TMORPG olan ve Kickstarter’dan devasa bağışlar kazanan Book of Travels, neler amaçlıyor?

Kuş sesleri eşliğinde belirsiz bir patikada gezdiğinizi düşünün, ayakkabılarınız tozlu topraklı yolda hafif izler bırakıyor. Zaman geçiyor ve yoruluyorsunuz, hemen karşıdaki tepeye çıkıp dinlenmek istiyorsunuz. Bir fincan çaya kim hayır der ki…

Book of Travels ne anlatıyor?

Özünde çok oyunculu bir rol yapma oyunu olan Book of Travels, bir anda beklemediğiniz kadar detayı önünüze seriveriyor. Genel bir hikayeye sahip olmamasına karşın karakterinizi seçtikten sonra bir açıklıkta uyanıyor ve yolculuğunuza başlıyorsunuz. O andan sonra ise tamamen özgür bir birey olarak gezmeye ve bir gezgin gibi davranmaya yelteniyorsunuz. Çoğunlukla bu türde oyuncuları yönlendiren bir mekanizma vardır: oyuncuyu mümkün olduğunca bir şeylerle meşgul tutarak geçirilen zamanı arttırmak amaçlanır. Book of Travels ise bunu direkt olarak göstererek yapmıyor. Kendi yüreğinizin söylediği yere gidiyor ve canınızın istediğiyle konuşuyorsunuz.

İlgi çekici ve farklı olmaya çalışan bu yapım peki bu farklılığı nasıl yakalıyor? Karakterinizin iyi ve kötü özelliklerini (traits), becerilerini (skills), yüzeysel geçmişini (unbringing) ve yetenek puanlarını (talents) seçebilmeniz kanaatime göre bunun birinci adımı. Kaç tane böylesine “bağımsız” yapım vardır ki daha giriş ekranından dört farklı sistemi oyuncuya gösterir. Kombinasyonları biz bile düşünemiyorken geliştiricilerin işinin bir hayli zor olduğunu görmekte yarar var. Dolayısıyla daha bu noktada bile Book of Travels’ın çok satmak gibi bir dertleri olmadığını görebilirsiniz; onlar bu sisteme yeni bir soluk getirmeye çalışan savaşçı ruhlu kimseler…

character creation

Karakterimizi belirledikten sonra dünyada bir gezintiye çıkma vakti geliyor. Kime giderseniz gidin, savaşın, konuşun. Her bir oyun deneyiminizde karşınıza farklı anlar gelecek ve rastgele gerçekleşecek olaylara tanıklık edeceksiniz. Kuzeye gidin, bir kasabada tanımadığınız bir kişiden paket alıp onun kız kardeşine teslim edin. Güneye gidin, bir büyücü ile birlikte duymadığınız hikayelere tanıklık edin. İlk görevimizi aldık, peki görev çubuğu nerede? Görev çubuğunu bulamadınız, velev ki çoktan yolculuktasınız. En azından diğer oyunculara sorabilirsiniz, onlar muhakkak bu görevi bitirmiştir? Peki.. konuşma kutucuğu nerede? Neler oluyor ya?

İşte Book of Travels’ı diğer yapımlardan ayıran yegane özelliklerden biri de bu. Görev çubuğu yok ve görevi alıp almadığınızı bile bilmiyorsunuz. O an adamla olan konuşmanızda bilgileri not etmeniz veya aklınızda tutmanız gerekecek, yoksa görevi yerine getiremiyorsunuz. Haritaya bakıp kendiniz için en tehlikesiz yolu da seçmeniz lazım zira yeniden doğma sayınızı belirleyen üç tane Life Petal’ın hepsini kaybederseniz karakteriniz bir hayalete dönüşüyor ve hayalet formundan tekrar bedeninize dönebilmek ciddi uğraş istiyor. Diğer oyuncularla birlikte toplanıp kaliteli vakit geçirmek istiyorsanız, emojilere alışmanız gerekiyor çünkü oyunda bir konuşma kutucuğu bulunmuyor. Halihazırda oyunda bir para birimi bile yok, tüm işlerinizi takas ile halletmeniz gerekiyor. Çoğu eşyanın takas değerine bakarak kafanızda yapacağınız az bir hesap ile geçiminizi sağlayabilirsiniz.

2631510994 preview 5.Fight

Kombat ise oyunun bir başka değiştirilmiş mekaniği. NPC veya oyuncu fark etmiyor, savaş duruşuna geçtiğinizde karşınızdaki ile düelloya başlamış oluyorsunuz. Savaş mekaniği ise diğer MMO’lardan çok farklı. Nitekim oyunda gerçekten bir düello gibi karakterler karşı karşıya diziliyor ve siz de uygun zamanda hamleler yaparak rakibinize saldırmak ve rakibinizin saldırısını savuşturmanız gerekiyor. Pratik isteyen bir iş olduğundan gönül rahatlığıyla kasabadaki NPC’lerin yanına gidip çalışma yapabilirsiniz. Aksi takdirde oyun, ilk yarım saatin ardından sizin için gerçek anlamda bitecektir.

trade

Görsellik ise oyunun değineceğim bir başka olumlu özelliklerinden. Elle çizilmiş her bir resim, arkaplan, mekan eski çağlarda yaşamış bir gezginin defterine çiziktirilmiş notlara benziyor. Kapalı mekan zaten oyunda hiç olmazken açık mekanlarda hem gündüz hem gece dolaşmak bambaşka havaya bürünmenize vesile oluyor. Ormanlık alanlarda dolaşırken her an karşınıza neler çıkacağını bilmediğiniz şekilde olmak ama yine de yürümeye devam etmek… Book of Travels’ı işte bu noktada kutlamak gerekiyor çünkü oyun severin içindeki macera severi çıkarması ve onu, gerçekten de oyunu yaşayan bir karaktere dönüştürmek istemesi başarılması zor bir iş. Doğal olarak bu hissiyatları edinmek için öncelikle kendinizi adapte etmeniz gerekiyor. Elle çizilmiş ve renklendirilmiş, kimi zaman farklı sanatsal teknikler kullanılmış bu arka planlar da bunun birinci yolu.

bookon

Gelelim MMORPG’nin zararlarına… Ne yazık ki Book of Travels, bazı özelliklerinden dolayı üstlere hemen tırmanmakta sorun yaşayacak gibi duruyor. Öncelikle bunun öncelikli nedeni oyunda fazla sayıda beceri ve yetenek olması. Özellikle de halen daha İngilizce oyunlara alışmakta güçlük çekenler, bu yapımdan hemen uzaklaşacaklardır. Oyunda dört farklı mekaniğin yanında sığınak kurmak, balık tutmak gibi özellikleri kazanmanızı sağlayan sayısız beceriler ve bundan bağımsız dört farklı da yetenek mevcut. İnanın Türkçe’ye açıklaması bile zor ama özetle oyundaki her bir aksiyonunuz seviye atlama ve puan kazanmaya bakıyor. Etrafınızdaki olaylara kayıtsız kalmadığınız ve insanlarla konuşmadığınız sürece sürekli deneyim puanı kazanıyorsunuz. Buna rağmen oyuna ilk kez giren biri, bu tür bir bilgi karmaşası içinde boğulabilir ve daha da kötüsü potansiyeli sindirmeden oyunu bırakabilir.

bookoftavels

Özünde bir point-and-click oyunu olan Book of Travels, koskocaman bir harita üstünde bazıları için çileye dönüşebilir. Hızlı seyahat veya ışınlanmanın olmadığı bir oyunda, büyük yerleri arşınlamak ve sadece mouse ile tıklayarak karakteri götürmek türe de biraz ters geliyor gibi durabilir ama dediğimiz gibi, tabuları yıkmaya geldik… İkonik, büyük bir potansiyele sahip oyunla karşı karşıyayız. Point-and-click kendi oynanışımda bana pek bir zorluk çektirmese de kimi oyuncuların gözüne illa ki batacaktır. Buna rağmen karşılaştığım en ayrık yorumları da bu oyunun sayfalarında gördüm. Oyun, kesinlikle seçici bir şekilde kurgulanmış ve MMORPG’ye aşina olanlara sesleniyor gibi görünüyor. Dolayısıyla eğer türün çömeziyseniz büyük ihtimalle oyundaki birçok özellik gözünüze batacaktır. Sabır, gezginlerin bir numaralı özelliğidir…

Book of Travels, yaklaşık birkaç aydır beklediğim oyunlardan biriydi ve aslında beni içten içe de heyecanlandırıyordu. MMORPG türüne büyük bir ara vermişken bu denli yorumlar ile gelen bir yapıma girmemek ve vadettiklerine tanıklık etmemek benim, bağımsız oyunlara yaptığım bir saygısızlık olurdu. Tür kapsamında radikal değişiklikler getiren ve planladıklarıyla ortaya harika bir potansiyel bırakan Book of Travels, şu anda bünyesinde bulunan pratik olmayan özellikleri ve teknik hataları geride bırakırsa gerçekten de türün de ötesinde sektörü sallayabilecek duruma gelebilir.

bookcop

Artılar

  • Mekanlar çok büyük, çizim ve renklendirmeler ise gayet başarılı
  • Oturtulan ana konsept, tür ile başarılı şekilde harmanlanmış
  • Oyun yanında oyuncunun hissedeceklerine ve deneyimine önem verilmiş
  • Gerçekçilik, adaptasyon ve bir gezgin olmak…

Eksiler

  • Kombat oyunun hızını düşürüyor
  • İki boyuta da giden (yan ve üst) büyük mekanlar için point-and-click doğru bir tercih mi?
  • Gözle görülür teknik hatalar

Book of Travels; sadece PC platformu için 11 Ekim 2021 tarihinde çıkış yaptı.

Book of Travels’dan sonra adeta yalayıp yutacak başka bir inceleme arıyorsanız genç bir ruh kılavuzunun şirin ve önemli yolculuğunu anlatan olan Kena: Bridge of Spirits’e bakmanızı öneririz.

 

book of travels
Book of Travels İncelemesi
PC 8
İnceleme Puanı 8.0
Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir