Çarpıcı Kolajlar Nasıl Yapılır

Brz Konuk
Brz Konuk
4 Dk Okuma Süresi

Kolaj oluşturmanın bizler içi önemi yapılan işin bir hediye mi yoksa bir proje için mi kullanılacağıyla ölçülebilir. İyi bir fotoğraf kolajı oluşturmanın pek çok farklı yolu vardır, ancak farklı olanları öğrenmek ve çarpıcı kolajlar oluşturmak istiyorsanız bu konuda bizimle aynı fikirdesiniz demektir. Bu makaleyi sizin için hazırladık.

Bir kolaj yapmaya başlamanın ilk adımı, arkasındaki niyettir. Bu fotoğraf kolajını seçmenin birçok nedeni olabilir ve hepsi geçerli. Ancak bu kolajın amacını anlayarak, uygulamayı çok daha iyi planlayabilirsiniz. Yani, bir hediye mi? Öyleyse, örneğin yatak odası dekorunuz için sanatsal bir ifade olarak yapacağınızdan farklı şeyleri dikkate almak istersiniz. Veya diğer yandan, fotoğraf kolajınız, tatilinizi tasvir ediyorsa, bir düğünü tasvir ettiğinden daha farklı şekilde düzenlenecektir.

Kolaj

Kolaj Düzenini Seçme

Temelleri anladıktan sonra, fotoğraf kolajının arkasındaki fikir nedir ve kime yöneliktir, düzeni seçmek isteyeceksiniz. Birçok kişi muhtemelen en iyi kombinasyonu arayarak fotoğrafları rastgele düzenlemeye başlar, ancak gerçekte, çok daha iyi bir yaklaşım önce yerleşime karar vermektir. Bu şekilde, fotoğraf kolajının amacını göz önünde bulundurarak tasarladığınız amaca yönelik, yapılandırılmış bir şablona resimleri sığdırabileceksiniz.

Peki, hangi düzeni kullanmanız gerektiğine nasıl karar veriyorsunuz? Dijital fotoğraf kolajı yapmak söz konusu olduğunda, birçok farklı özelleştirilebilir kolaj şablonu seçeneği var. Seçmeniz gereken ilk şey genel şekildir – yatay, dikey, kare ve hatta dairesel. Belirli bir olayı kronolojik olarak tasvir etmek istiyorsanız, muhtemelen en iyi yol yatay veya dikeydir. Öte yandan, hikaye anlatımından çok görsellere dayalı bir fotoğraf kolajı yapıyorsanız, benzersiz şekilli bir şablon seçmek size daha yaratıcı olanaklar sağlayacaktır.

Kolaj

Doğru Resimler Nasıl Seçilir

Şablonla ilgili bir karar verdikten sonra, kullanacağınız resimleri seçmeye odaklanma zamanı. Çoğu durumda, bu bir deneme yanılma süreci olma eğilimindedir, çünkü resimler tek tek harika görünseler de, onları yan yana koymak mutlaka birbirlerini tamamlayacakları anlamına gelmez.

Şimdi, elbette, fotoğraf kolajının tek amacı belirli bir hikayeyi tasvir etmekse, birincil odak noktanız sadece görseller değil, fotoğraflarda temsil edilenlerdir. Böylece, tasvir edilen anın önemi ve o fotoğrafın diğerleriyle nasıl göründüğü konusunda uzlaşmaya varacaksınız. Sonuç olarak, mükemmel olmak zorunda değil, çünkü hiçbir sanat eseri bunu başaramaz, özellikle sizin için önemli olana odaklanın ve fotoğraflarınızı buna dayanarak seçin.

Kolaj

Son Temaya ve Rötuşlara Karar Verme

Resimlere karar verdikten ve onları düzenledikten sonra geriye kalan tek şey, tüm fotoğraf kolajının temasını vurgulayacak son ince ayarlar. Dolayısıyla,  renk düzeninin tek tip olmadığını görürseniz veya belki de belirli bir renge vurgu yapmak isterseniz, bu dijital olarak kolayca yapabileceğiniz bir şeydir. Denemekten korkma!

Ayrıca, isterseniz fotoğraf kolajınıza her zaman küçük resim veya metin ekleyebilirsiniz. Bazı insanlar fotoğraf kolajlarını temiz tercih eder, ancak diğer yandan bazıları fotoğraf kolajını birçok şeyle süslemeyi sever. Durum ne olursa olsun, farklı şeyler denemek, iyileştirmeye yer açması nedeniyle her zaman harikadır.

Sonunda, kolajınızla anlatmak istediğiniz hikayeyi anlamak için her şey geliyor. Orada sayısız farklı varsayılan şablon var, ancak ayarları değiştirmek ve kendi benzersiz fotoğraf kolajınızı oluşturmak için zaman ayırmak, etkili bir şey yaratmanın anahtarıdır. Olduğu söyleniyor, farklı şeyler deneyin, bir şey işe yaramazsa, her zaman daha önce sevdiğiniz ayarlara geri dönebilirsiniz. İyi eğlenceler!

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Hayatı Oyun Olanların Platformu...
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir