Klasik Oyunlara Geri Dönüş – Castlevania Advance Collection İncelemesi

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
7 Dk Okuma Süresi
7.1 PC
Castlevania Advance Collection İncelemesi

Birçok yeni oyuncu Castlevania ve Metroidvania türüne hakim değil. Fazla detaya indiğinizde ise yeni oyuncular bu türün varlığından dahi haberdar değildir. Ancak kökeni çok eskiye dayanan bu türü bizlere hatırlatmak amacıyla Konami, bir yeniden yapım ile karşımıza çıkıyor.

Eski Oyunlar Yeniden Yapılıyor

Oyun sektöründe son yıllar yeni bir trend yer alıyor “Yeniden Yapılan Oyunlar”. Bu trendin en değerli yeniden yapımlarından bir tanesi ise şüphesiz ki Castlevania Advance Collection. 2000’li yılların başlarında el konsollarında oynanabilen üç efsanevi Castlevania oyunu bulunuyor. Konami aldığı karar ile efsaneleşmiş Castlevania oyunlarını Switch ve PC platformlarına taşıdı. Bu sayede benim gibi birçok yeni nesil oyuncu Metroidvania türü ile tanışmış oldu. Belki de bu yeniden yapım, türün eski günlerinde ki gibi parlamasına sebebiyet verir.

Castlevania Advance Collection İle Karşımıza Çıkan Oyunlar

Castlevania: Circle of the Moon

2001 yılında piyasaya çıkan Circle of the Moon, seride bulunan birçok oyun gibi Avrupa pazarında sadece Castlevania olarak pazarlandı. Circle of the Moon, Game Boy Advance oyunlarının izlerini taşımasına rağmen birkaç yeni fikir de bulmaya çalışıyordu. Belmont klanının bir üyesi olan Dracula’yı öldürmek için dışarı çıkıyoruz. Nathan Graves ile çıktığımız bu yolda kadim ustamız ve baba figürümüz Hugh’un ölümünün ardından Dracula’nın tam gücüne ulaşmasını engellemeye çalışıyoruz. Hikaye anlamında çok iyi olan oyunun yeniden yapıma göz atacak olursak, oynanış açısından oyun hala daha çok iyi.

Circle of the Moon, bizlere yeni yetenekler veren DSS kartlarını toplamasını diğer Castlevania oyunlarına göre zor olsa da türünün en iyi sihir sistemine sahip diyebiliriz. Oyunda bulunan ilginç detaylardan bir tanesi de DSS kartlarının hiçbirisini almadan oyunun büyük çoğunluğunu bitirebiliyorsunuz. Oyunu yeni sistemlerde deneyimlenin en büyük artılarından bir tanesi ise Game Boy’un arka ışığı olmaması. Bu sayede oyunda neler olduğunu anlamak çok daha kolay.

Castlevania: Harmony of Dissonance

Harmony of Dissonance, tek başına harika bir Metroidvania örneği olsada Game Boy üçlemesinin tam bir talihsizliği. Yeniden yapıma gelecek olursak, oynanış açısından hala daha sağlam bir oyun. Başrol olarak Belmont bulunmamasına rağmen hikaye olarak oldukça etkileyici. Simon’ın Dracula’nın lanetine son verdiğinin arasından tam elli yıl geçti. Simon Belmont’un torunu Just Belmont ile beraber oynuyoruz. Kaçılan arkadaşımız Lydie’yı kurtarmak amacıyla Maxim ile yola çıkıyoruz. Lydie’yi ararken yolumuz Dracula’nın şatosuna düşüyor. Dracula’nın kölesi Death ile karşılaşınca Dracula’nın kalıntılarını yok etmeye çalışıyoruz.

Hikaye anlamında serinin diğer oyunlardan farklı olsa da oldukça etkileyici bir hikayaye sahip. Ayrıca oyunun hikayesini oynama temponuza bağlı olarak 3 adet sonla karşılaşabilirsiniz. Kale tasarımı olarak serinin en iyisi. Geleneksel alt silahları temel saldırılarda güçlendirebiliyor olmamız oldukça güzel bir özellik. Ancak bu özellik oyunu oldukça kolay bir hale getiriyor.

Castlevania: Aria of Sorrow

Harmony of Dissonance ile aynı anda geliştirilen oyunun klasik versiyonu 2003 yılında oyuncular ile buluştu. Aria of Sorrow diğer oyunlardan biraz farklı bir hikayeye sahip. Çünkü hikayemiz Dracula’nın 1999 yılında uğradığı yenilginin ardında geçiyor. 2035 yılında Dracula’nın reenkarnasyon potansiyal bir gemisi olan okült güçlere sahip Soma Cruz‘u takip ediyoruz. Ölümsüz lordun güçlerini miras olarak ele geçirmek isteyen bir dizi karanlık güç ile savaşıyoruz.

Castlevania: Aria of Sorrow, oynanış açısından oldukça iyi bir seviyede. Oyunda yer alan ortamlar, insanı kendisine çekiyor. Oyun grafiksel anlamda çağının oldukça ilerisinde bir iş başarıyor.

Castlevania: Dracula X

Yeniden yapım koleksiyonda yer alan son oyun ise Dracula X. Oyun SNES’te yayınlanan Castlevania: Rondo of Blood oyunu revize hali olarak 1995 yılında karşımıza çıkıyor. Kaçırılan sevgilimiz Anette‘yi aramak için yola çıkıyoruz. Sevgilimizi bulmak için Richer Belmord’u takip ediyoruz ve en sonunda Dracula’nın şatasuna ulaşıyoruz.

Oyunu bitirmek için birçok yol ve seviye bulunuyor. Oyun içerisinde kendi tercihinize göre ilerleme seçeneğine sahipsiniz. Oyun, eğer oyuncu yeterince geniş bir pencereye sahip ise düşmanlara daha fazla hasar verilmesine izin veriyor. Ekstra hasar vermek için ise serinin ikonik alt silahı Item Crash yeteneğini kullanıyoruz.

Oyunun En Büyük Problemi

Castlevania Advance Collection, oynaması çok keyifli olsa da sorunları yok değil. Oyunların asıl çıkış yaptığı platformlar Game Boy ve SNES. Bildiğiniz gibi, bu konsollar oldukça küçük ekranlara sahipler. Günümüzde kullandığımız Switch nispeten ufak ekrana sahip. Castlevania Advance Collection’ı yeni nesil sistemlerde oynaması oldukça zor bir durum. Ekran oranları oldukça kötü ve tam ekrana aldığınızda ise yanlarda siyah şeritlerde karşılaşıyorsunuz.

Castlevania Advance Collection

Oyunun ekran sorunlarını da bir tarafa bıraktığımız zaman oyuncuları deli eden en büyük sorun kontrollerin ayarlanamaması. Oyunda hiçbir şekilde tuşları ayarlayamıyorsunuz. Mevcut olarak gelen tuş kombinasyonları ise PC platformuna tam olarak uygun değil. Bu durum oyunu deneyiminizi oldukça zor hale getiriyor. Ufak bir detay vermek gerekirse, oyunu tam ekrana yapabilmek için Alt+Enter tuş kombinasyonunu kullanmanız gerekiyor.

Sonuç olarak Castlevania Advance Collection, oynaması oldukça eğlenceli bir oyun olmuş. Oyun yapısı gereği Castlevania ve Metroidvania türünü bizlere tekrar hatırlatıyor. Klasikleşmiş oyunları yeniden yapım olarak oynaması oldukça keyif verici. Oyun genel anlamda oynanış, hikaye ve grafiksel olarak oldukça başarılı. Oyunda yer alan en büyük eksiler ise müzikler ve kontoller.

Nintendo Direct etkinliğine duyurulan Castlevania Advance Collection Steam, Xbox One, PlayStation 4, Nintendo Switch için çıkışını yaptı.

Konami’nin Castlevania serisini geri geriteceğini biliyor muydunuz? Bu bağlantıya tıklayarak haberi okuyabilirsiniz.

Castlevania Advance Collection İncelemesi
PC 7.1
Puanı 7.1
Bu makaleyi paylaş
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir