İncelemeler

Yenilikçi Birinci Şahıs Cinayet Bulmacası – DEATHLOOP İncelemesi

En iyi oyununu oyna, en iyi gününü geçir ve döngüyü kır.

Deathloop, Arkane’nin geliştirdiği ve Bethesda’nın yayınladığı 2021’de asıl olarak PlayStation 5 için geliştirilen yeni nesil oyunlardan biriydi ve bu nedenle de yılın en çok beklenen oyunları arasında başı çekiyordu. Rogue-Like ve özellikle de aksiyon FPS türünde olan, aynı zamanda da Dishonored serisini oldukça andıran Deathloop, çoğu oyuncular gibi bizleri de yeterince heyecanlandırmayı başarmıştı.

Bakalım inceleme konuğumuz Deathloop, Dishonored severleri ve yeni oyuncuları kendine çekebilecek mi? dilerseniz gelin incelememize geçelim.

DEATHLOOP İncelemesi

deathloop

Hikaye ve İşleniş

Oyunun kahramanı Colt, bir kumsalda uyanıyor ve nerede olduğunu, oraya nasıl geldiğini, neden aç hissettiğini hatta kendi adını bile bilmiyor. Deathloop, oyuncuları ana karakterin kimliği kadar basit ve uzay-zaman işleyişi kadar karmaşık cevaplar aramaya gönderiyor. Oyunda her döngüde hikayeye dair bilgileri öğrenirken bunların yanında döngüyü kırmamız için kapı şifreleri, notlar gibi gerekli bilgileri de öğreniyoruz. Hikaye Blackreef adasında geçiyor. Yapımcı firma büyük bir açık dünya yerine adayı oyunculara dört ana keşfedilebilir harita olarak vermeyi tercih etmiş. Her bir bölüm sizi öldürmekle görevlendirilmiş “Eternalist” adında manken askerlerle dolu. Ayrıca adaya başkanlık eden ve bizim döngüyü kırma fikrimizden hoşnut olmayan “Visionaries” olarak geçen 8 Boss bulunmakta.

Öğrenme sürecinde önceki döngüler sırasında yaşadıklarımızı, Colt’un koşularında sürekli görsel hatırlatıcı yazılar olarak görüyoruz. Bu yazılar bazen Colt’un hafızasından bazen bilinmeyen başka bir yerden gelip gelmediğini anlayamadığımız için oyundaki karakter gibi bizi de bir paranoyanın içine sokuyor. Bu tekrara düşmeyen yazım ve diyalog kalitesi oyundaki heyecanı oldukça artırıyor.

deathloop

Oynanış

Deathloop için Rogue-Like türünde bir oyun diyebiliriz. Fakat bu türe farklı bir yorum da eklediğini söylememiz gerekiyor. Aksiyon FPS olarak oynadığımız oyunda Rogue-Like oyunların aksine en önemlisi bir rastgelelik yok. Hatta oyunda ilk aldığımız yeteneğin amacı ilk iki seferde ölümü engellemek. Oyun hem bir döngü içinde olmamızı hem de o döngü içinde uzun bir süre kalmamızı istiyor. Bu döngü zamana bağlı şekilde sıfırlanıyor. Gün içinde bize dört zaman dilimi veriliyor. Örneğin okuduğumuz bir notta ikindi vaktinde öldürmemiz gereken bir “Visionary” parti yapacağını öğreniyoruz. Buna benzer şekilde döngülerde edindiğimiz bilgileri yapboz parçaları gibi birleştirerek hangi zaman diliminde, hangi haritada, hangi sırayla bulunmamız gerektiğini planlayarak döngüyü kırmamız bekleniyor.

Döngü aralarında yeteneklerin mekaniğini, belirli öğelerin ve silahların nasıl çalıştığını anlatan ve ekipmanlarımızı özelleştirebildiğimiz bir ana ekran var. Bu silah ve yetenek çeşitliliği kısmen oyunun ileri safhalarında aynı harita ve düşmanlardan sıkılmamızı engelliyor. Bu vasat üstü çeşitliliği en önemli tamamlayan ve bunu bize hissettirmeyen şey ise harita tasarımı olmuş. Oyunun her bölümünde ister aksiyon ister gizli şekilde gitme fırsatı bize bırakılmış.

İlginç olan bir özellik de Julianna adında bir karakterin rastgele bir zamanda Colt’u yani bizi öldürmeye gelmesi. Oyunun bu anlarda temposu inanılmaz bir şekilde değişiyor ve aksiyon dozajı tavan yapıyor. Tabii bunu asıl ilginç yapan ise bunun online şekilde olması. Yani oyununuz sırasında ilerleyişinizi durdurmak için bir oyuncu Julianna olarak gelebilir yada aynı şekilde siz başka oyuncuların oyununa bu şekilde dahil olabilirsiniz. Eğer online özelliğini kapatırsanız ise Julianna’yı yapay zeka yönetiyor. Colt ile döngüyü kırmak yanında Julianna ile döngüyü korumak için olan sekanslarda heyecanlı geçecek.

deathloop

Görevler

Colt, oyunun temel görevi olan döngüyü kırmak için kritik bilgiler olan yeni bir ipucu keşfettiğinde oyunda ilerleme kaydetmiş oluyoruz. Işınlanma, görünmezlik ve ölmeden önce oyunu geri sarma gibi yetenekleri Blackreef’in etrafına dağılmış parlak kredi kartına benzeyen nesneleri toplayarak kazanıyoruz.

Oyunun dört ana haritasını (Updaam’ın gecekondu yerleşim bölgesi, Fristad’s Rock’ın karakolu, Karl’s Bay kıyı şeridi ve Complex’in merkezi) tararken ortaya çıkardığınız bilgiler, zamanın sıfırlanmasının ötesine geçiyor. Blackreef’teki bu zaman döngüsü, son zamanlarda çokça oynadığımız rogue-like türü oyunlara göre tatmin edici bir ilerleme hissi veriyor. Ayrıca, Colt’un döngü sıfırlandıktan sonra donanımını elinde tutmasının bir yolu var, bu da oyunun oldukça başlarında elde edilebiliyor.

Son zamanlarda alıştığımız sorunlu çıkan oyunların aksine Deathloop bize çok temiz ve hatasız bir oyun deneyemi sunuyor. Bunun zaten olması gerektiğini düşünsek de son yaşadığımız facialardan sonra bunu atlamak istemedik. Oyun mekanik olarak ortalama üstü bir silahlı çatışma deneyimi yaşatıyor. Uzun namlulu silahlar dışında yeteneklerimizi de kullanabildiğimiz için “siper al, ateş et’in” aksine genel olarak çok hızlı ve zevkli çatışmalar yaşanıyor. Diyaloglar gayet kaliteli yazıldığı söylenebilir. Özellikle Julianna ve Colt arasındaki şakalaşmalar esprili ve eğlenceli.

deathloop incelemesi

Müzik ve Atmosfer

Oyunda aklımızda kalan bir müzik olmasa da seçilen müziklerin çatışmalar sırasında heyecanı bir üst seviyeye çektiklerini söyleyebiliriz, yer yer tabiri caizse kafa ütülediği ve dikkat dağıttığı oluyor fakat yine de yeterli. Atmosfer, renk paleti seçimi açısından oldukça başarılı. Oyunun temasına yakışıyor ve kaliteli dokularıyla bir araya geldiğinde gerçekten kayda değer, güzel ortamlar bizlere sunuyor.

Artılar

 • Türe getirilen gün içindeki döngü mekaniği oyunu daha akıcı yapmış.
 • Aksiyon ve gizlilik dengesini tamamen oyuncuya bırakmak için buna uygun haritalar tasarlanmış.
 • Açık bir dünya yerine, adanın komplike ve ayrıntılı dört haritaya bölünmesi mantıklı olmuş.
 • Seçilen renk paleti ve eklenen çeşitli animasyonlar eğlence düzeyini artırmış.
 • Oyun hatasız bir deneyim yaşatıyor.
 • Diyaloglar ve yazım kalitesi gayet iyi.
 • Haritalar gizlilik ve taktik yapmaya açık.

Eksiler

 • Silah çeşitliliği yeterli değil.
 • Düşman yapay zekası daha iyi olabilirdi.
 • Türe özgü olan rastgelelik oyunda olmadığı için bir süre sonra haritalarda düşmanlarımızın yerini bilmemiz oyunu tekrara düşürüyor.
 • Müzik yer yer çok gürültülü oluyor ve dikkat dağıtıyor.

Son olarak oyuna bir de ilk bakış videosu hazırladık. Dilerseniz onu da aşağıdaki oynatıcıdan izleyebilirsiniz.

DEATHLOOP İlk Bakış

Deathloop; 14 Eylül tarihinde Playstation 5 ve PC platformları için çıkış yaptı.

DEATHLOOP İncelemesi

Oynanış - 8.5
Grafikler - 9
Atmosfer - 8
Hikaye - 8
Müzikler - 6.5

8

Özgünlüğü nedeniyle kavraması kolay oyunlardan biri değil ve erken aşamalarında kesinlikle sizi bir öğrenme süreci bekliyor olacak. Ancak Colt’un nasıl davrandığını ve hissettiğini anlayıp, haritaların ve zamanın işleyişini öğrenip bunları birbiriyle bütünleştirdikten sonra Deathloop size çok eğlenceli bir deneyim sunacak. Türe kattığı yenilikler, hızlı ve eğlenceli aksiyonu, tekrara düşmeyen diyaloglar hikayeye duyulan merak duygusu oyun boyunca sizi ayakta tutuyor. Oyuncuların ise tek görevi var; en iyi gününü geçirmek ve döngüyü kırmak.

User Rating: 3.53 ( 3 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu