İncelemeIndie

Kardeşlerim Nerede? – Greak: Memories of Azur İncelemesi

Indie kategorisi altında oyun incelemelerimiz son hızıyla devam ediyor.

Kardeşler hep biraz can sıkıcıdır değil mi? Kendimizi idare etmek zaten zorken bir de kendi kanınızdan olan başkalarını kontrol etmek insanı daha da yorar. Zamanı durdurup şöyle bir düşündüğümüzde aslında bu, yazılı olmayan ve her alanda geçerliliği olan bir kural gibi kulağa geliyor… Nitekim indie oyunlar konseptinde çıkışını gerçekleştirmiş Greak: Memories of Azur da bu kuralı uygulamaktan kaçınamamış, kaçamamış. Navegante’nin geliştirmiş olduğu bu oyunda, kardeşlerimizi bulmak uğruna tehlikeli bir yolculuğa çıkıyoruz.

Greak: Memories of Azur ne anlatıyor?

Birbirinden farklı güçlere sahip olan üç kardeş; Greak, Adara ve Raydel birbirinden ayrı düştüğünde Greak için artık her şey bitmiş gibi görünür. Urlag adı verilen canavarlardan son anda kurtarılıp bir köye getirilen bu kardeşimiz, artık diğerlerini bulmak için yola çıkmaya çalışır ve hikayemiz de bu köyde başlar. 2D platform ve Metroidvania türündeki oyunlara şöyle bir göz gezdirdiğinizde Greak’in, hikaye olarak yaratıcı bir anlatıya sahip olmadığını hemen anlayabilirsiniz ama bu durumun oyun severlerin moralini bozmasına gerek yok. Kimilerine göre karmaşık ve dopdolu bir hikaye tabiri caizse “oyunu kotarırken” kimilerine (ve bana) göre bu tür hafif hikayeler oyuncunun zihnini bulandırmaz ve oyuna konsantre olmasına yardımcı olur. Köydeki herkesle konuşun, yan görevleri tamamlayın ve oyunun belki de en iyi olduğu yerlere, mekanlara gidin.

Greak

Greak her ne kadar yalın bir hikaye sunsa da ne yazık ki oynanış mekaniklerinde bazı küçük çaplı problemlere sahip. Öncelikle, oyunun kombat mekanikleri alışılmışın dışında biraz kütükleşmiş ve basit hissettiriyor zira farklı tipte ve güçteki düşmanları ve bossları bile arkasına geçerek ve atak tuşuna devamlı basarak yenebilirsiniz. Yine de kendi çapımda bu, beni bu kadar rahatsız etmedi. Keşfettiğiniz mekanlarda topladığınız yiyecekleri kamp ateşlerinde pişirebilirsiniz ama uyarmalıyım ki bu durum bile oldukça büyük bir problem haline geliyor çünkü envanter aşırı küçük. Oyun ilerledikçe ek özelliklerle envanteri büyütebilirsiniz ama bir yan görev eşyası bile envanterinizi doldurmanıza yetiyor. Kimi zaman haritadaki çoğu eşyayı bile toplayamadığınız anlar oluyor. Özellikle 2021 senesinde artık oyunların, envanter sistemini geniş tutmalarının bir özellikten ziyade bir zorunluluk olarak görmelerini isterim.

Belki de oyunun potansiyel ışığını söndüren ve oyun severleri bıktırma noktasına getirecek olan özellik ise hikayenin temeli, kardeşler. Tek başınıza maceraya atıldığınızda ortada hiçbir problem yok. Çeşitli bulmacaları çözün, oraya buraya açılan yollardan geçin ve haritayı tümüyle keşfedin ama bana kalsa kardeşleri bulmayın! İlk kardeşi bulduğunuzda onun kontrolü de size geçiyor ve artık köye ikiniz de dönmek zorundasınız. Her bir kardeşin farklı özelliği olduğundan rahatlıkla geçtiğiniz yerler, backtracking (git-gel) için artık birer işkenceye dönüyor. Örneğin boşluk tuşuna basınca, Greak’in iki kere zıplaması ve Raydel’in havada süzülmesi özelliğini aktifleştirebiliyorsunuz. Greak’in yüksekteki bir yere çıkması kolayken Raydel’in oraya çıkması ise ciddi emek istiyor. Kardeşlerin senkronize kontrolleri, bulmacaları birlikte çözmeniz zorunluluğu ve yapay zekanın yokluğu, oyunu aşağıya çeken etmenlerin bana göre en büyüğü. Giriş yazısında kardeşlerin sinir bozucu olduğunu söylememin nedeni buydu çünkü oyun boyunca kardeşe kendinizin bir şey demesi gerekiyor. Kendisi düşünemiyor her ne hikmetse…

Elle çizilmiş grafikler ve arka planların büyüleyiciliği ise bütün bu çekilen acıları az da olsa dindiriyor. Oyunun ara sahnelerinin sıcaklığının yanında kendinizin koca bir haritayı keşfetme isteğinizin kabarması Greak’i canlı tutan katmanlardan biri. Farklı düşman tiplerinin (kimi düşman sizi takip eden oklar atıyor kimisi dörde bölünüyor) oyunda yer alması ve çizgisel bir oyuna az da olsa yan görev, köyler ve yemek pişirme gibi mekaniklerin eklenmesi bence oyun severi heyecanlandıran unsurlardan.

Artılar

  • Mekanların sunduğu çeşitlilik yerinde.
  • Müzikleri temaya ve hikayeye uygun.
  • Hikayesi oldukça yalın ve basit, oyuncuyu motive eden cinsten.

Eksiler

  • Kardeşleri kontrol etme mekaniği, oyuna karşı olan bakışı değiştirebilir.
  • Envanterin daha büyük olması gerekiyor.
  • Kontrol şemasına alışmak uzun sürüyor.

Greak: Memories of Azur; PS5, Xbox One, Nintendo Switch, PC (Steam) ve Xbox Series için 17 Ağustos tarihinde çıkış yaptı.

Greak: Memories of Azur

Oynanış - 7.5
Grafik - 8
Atmosfer - 7.5
Müzik - 8
Hikaye - 7.5

7.7

Greak: Memories of Azur, nötr olarak girdiğim ve başından itibaren beni sarmalayan bir oyun oldu. Kendisini aşağı çeken ve kimi zaman oynama isteği bile bırakmayan özelliklerin yanında potansiyelinin olduğunu ve benim de hissettiğim bir yapımdı. İtiraf etmeliyim ki bu tür oyunları özlemişim ve Greak, bana iyi bir başlangıç verdirtti. 

User Rating: Be the first one !

Indie kategorisi altındaki en son incelememiz, konuşmayan karakterin yolculuğunu anlatan Omno hakkındaydı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu