GTA San Andreas Oyuncusunun Speedrun’ı Bu Bug Yüzünden Mahvoldu

GTA San Andreas'ta uçakların zaman zaman düşüşü gayet normal.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi

GTA San Andreas dönemine nazaran çok iyi olan oyunlardan birisi olsa da doğal olarak birçok yapım gibi bug’lardan tamamen arındırılmış bir yapıda değil. Günlük oynayışlarımızda bunlar canımızı çok sıkmasa da eğer speedrun yapan biriyseniz sinirden masayı devirecek hallere düşebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde AlohaGirly’nin GTA San Andreas Definitive Edition speedrun girişimlerinden birisine oyundaki halihazırda bug ve hatalardan iki tanesi denk geldi. Alttaki videoda görebileceğiniz üzere oyuncu motorla geçerken önce yakınında bir uçak düşmesi yüzünden zaman kaybediyor. Ardından da yolda gittiği esnada polis aracının aniden sağ şeride kırmasıyla arabaya çarpıyor ve yakalanıyor.

Eski Rockstar Games geliştiricisi Obbe Vermeij, Twitter üzerinden paylaştığı tweet’lerde bu iki bug ve hatadan da sorumlu olduğunu belirtiyor ve oyuncudan özür diliyor. Obbe, şirkette çalıştığı dönemlerde uçakların kodlarından ve araba AI’ından sorumlu olduğunu söylüyor. Geliştirici, araba AI’ı hakkında bir şey demese de uçakların getirdiği problemden bahsetmeyi ihmal etmiyor.

Obbe, uçakların haritada spawn olmadan önce yazdığı kodların havada çizgiler halinde taramalar yaptığını ve potansiyel bir engel olup olmadığını anlamaya çalıştığını yazıyor. Ancak eldeki kaynakları çok kullanmamak adına bu taramaların, uçağın gövdesinden kanat uçlarına dek yapıldığını ifade ediyor. Bu da demek oluyor ki bu taramalar esnasında tespit edilmeyen ince objeler, uçak spawn olduktan sonra uçuş yolunda engel teşkil ettiğinden dolayı uçağı düşürebiliyor.

Speedrun’ı mahvetmek için nadir ama üzücü bir yol.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir