Marvel’dan Yeni Büyük Bütçeli Oyun – Marvel’s Guardians Of The Galaxy İncelemesi

Ülvi Gardaşov
Ülvi Gardaşov - Yazar
4 Dk Okuma Süresi
Hafta Sonu Değerlendirmek İsteyebileceğiniz 5 İndirimli Oyun
6.9 PC
Marvel's Guardians of the Galaxy İncelemesi

Square Enix’in geliştirdiği Marvel’s Avengers’ın bir çok oyuncuya hayal kırıklığı yaşatmasını hatırlıyorsunuzdur. Bir çok oyuncu gördüklerinden pek memnun kalmamış, hayal kırıklığına uğramıştı. Square Enix’in bir sonraki Marvel oyunu Guardians of the Galaxy de aynı kaderi paylaşıyor gibi gözüküyor. Oyun, Avengers’ın oynanış mekanikleri üzerine kurulmuş “müzik oyunu” gibi duruyor.

Oynanış

Oynanışın oldukça sıkıcı olduğunu söyleyebilirim. Marvel’s Avengers’ın temel mekanikleri üzerine kurulmuş tek oyunculu oyun gibi duruyor. Temel olarak aksiyon ve bulmacalardan oluşuyor ama ne yazık ki, ortada denge yok. Bulmacalar bazen çok fazla vakit çalarken, aksiyona girdiğimiz bölümler, bir süre sonra aynılaşmaya, yani sıkıcı olmaya ve kendini tekrar etmeye başlıyor.

Oyunda oynanış süresi artsın diye eklenen bölümler de var ve bu bölümleri oynamak çoğu zaman çekilmez hale geliyor. Ana karakterimiz Star Lord, oynanışta komut vermek dışında pek bir işe yaramıyor. İnanın ki, oyunu Star Lord dışındaki karakterlerle oynasaydık, oyun çok daha eğlenceli olurdu.

Guardians of the Galaxy

Vuruş hissi ise neredeyse yok diyebilirim. Düşmanlar Star Lord’un silahlarına tepki vermiyor ve bunun verdiği zevk, duvara sıkmanın verdiği zevkle aynı oluyor. Biliyorsunuz ki, bir aksiyon-macera oyununda vuruş hissi çok önemli, hatta bu benim için oyuncuyu oyuna bağlayan en önemli hususlardan biri.

Oyun, bazen Uncharted benzeri aksiyon sahneleri ortaya çıkarıyor, ama maalesef ki bu sahnelerin sayı hiç de yeterli değil..

Hikaye

Oyun, Guardians of the Galaxy grubunun henüz yeni kurulduğu dönemde geçiyor. Bu hikayede de her zamanki gibi Galaksinin Koruyucuları, evreni kurtarmaya hazırlanıyor. En çok sevilen Marvel takımı ile çeşitli dünyalarda vahşi bir yolculuğa çıkıyoruz. Hikayenin genel özeti bu ve bence oldukça klişe.

Guardian of galaxy

Hikaye sunumu ise fena değil. Square Enix’in hikayeye bu kadar fazla önem vereceğini beklemiyordum, beni şaşırtmayı başardı. Oyunda diyaloglar çok fazla var ve bu, gerçekten takdire şayan. Her bir konu hakkında fikrinizi belirtebiliyorsunuz ve böylelikle, oyun boyunca hiç susmayan bir ekibi izlemiş oluyoruz.

Atmosfer, Grafik ve Müzik

Atmosfer, oyundaki en elle tutulur hususlarından biri. Geliştirici, atmosfere oldukça çok çalışmış gibi gözüküyor. Oyun boyunca farklı dünyalara gidiyoruz ve hepsi bir birinden güzel ve eşsiz görünüyor. Bu atmosfer, ortalamanın üzeri grafiklerle buluşunca da ortaya harika manzaralar çıkabiliyor.

GOTG

Oyunun müzikleri gerçekten de harika. Geliştirici, 80’lerin efsanevi müzikleri sunuyor ve bu müzikler oyuna başarılı bir şekilde serpiştirilmiş. Lakin oynanış kısmı aşırı sıkıcı olduğundan müziklerden zevk alamıyorsunuz. Keşke bu oyunu yapacağınıza Guitar Hero gibi ritmik bir oyun geliştirseydiniz.

Guardians of The Galaxy’nin Artıları ve Eksileri

Artılar:

 • Harika müzikler.
 • Hikaye sunumu başarılı.
 • Diyaloglar eğlenceli.
 • Atmosfer nefes kesici.
 • Grafikler güzel gözüküyor.

Eksiler:

 • Quick time event’lar gereksiz.
 • Fizikler bazen saçmalayabiliyor.
 • Vuruş hissi yok desek yeridir.
 • Bazı sahnelerde animasyonlar kötü hazırlanmış.
 • Ana karakterin oynanıştaki rolü zayıf kalmış.
 • Bulmacalar sıkıcı.
 • Bazen oyun kendini tekrar ediyor.

Kısacası, Guardians of The Galaxy boşa harcanmış bir potansiyel. Square Enix’in Avengers ile eksilerini düzeltecek sanmıştık, ama durum hiç de öyle gözükmüyor. Bir oyun tek oyunculu olması onun şaheser olacağı anlamına gelmiyor.

Son olarak Guardians of the Galaxy, 26 Ekim 2021’de Steam, Epic Games Store, Nintendo Switch, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S için çıkışını yaptı. Oyunun sistem gereksinimlerine dilerseniz bu bağlantıdan göz gezdirebilirsiniz.

 

Hafta Sonu Değerlendirmek İsteyebileceğiniz 5 İndirimli Oyun
Marvel's Guardians of the Galaxy İncelemesi
PC 6.9
Puanı 6.9
Bu makaleyi paylaş
By Ülvi Gardaşov Yazar
Takip et
Dünya adlı bu gezegende, kapladığım mekanın hakkını, yazmakla veriyorum.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir