Guerilla Collective Day 1’da Neler Oldu? – Etkinlikte Işıldayan Oyunlar Hangileri?

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
11 Dk Okuma Süresi

Dün itibariyle tinyBuild, 505 Games, Innersloth, and onlarca geliştiricinin yaptığı farklı türdeki indie oyunlarının tanıtımını içeren Guerilla Collective Day 1 yayınlandı. Etkinlik, birbirinden güzel indie oyunlarıyla hem bizi şaşırttı hem de bazı oyunları not almamızı sağladı. Indie oyunlar gibi bir kavrama giriş yapmak, öğrenmek isteyenler veya oyunlara şöyle bir göz atmak isteyenler: söz veriyorum bazı oyunlar hem vakte hem de nakde değecek!

Guerilla Collective Day 1’da Potansiyeli Olan Oyunlar

 • ANNO: Mutationem

Cyberpunk temasında geçen ve RPG elementlerine sahip aksiyon oyunu olan ANNO: Mutationem, kendisine has 2D ve 3D pixel art grafikleri ile oldukça zengin ve karanlık bir hikaye sunuyor.

 • Omno

Etkinlik boyunca belki de en çok beklediğim oyundu Omno. Zamanında bu haberimde Omno’yu paylaşmış ve oldukça beğenmiştim. Tek kişilik keşfetme üzerine kurulu bu patikada antik kalıntıları inceleyin ve birbirinden eğlenceli bulmacaları çözün. Ormanlardan, bulutların üstünden ve çöllerden geçerek kayıp bir medeniyeti gün yüzüne çıkarın. Omno, bu yıl içerisinde çıkış yapacak. Omno’nun demosuna buradan erişebilirsiniz.

 • Bloodstained: Ritual of the Night

Keşfetmeye dayalı side-scroller RPG türündeki Bloodstained, Koji Igarashi tarafından geliştirildi. Miriam adlı yetim bir karakteri canlandırdığımız oyunda, bir simyacının laneti yüzünden bedenimizi yavaş yavaş kristalleştiren büyüden kurtulmaya çalışıyoruz. Bloodstained, şu anlık sadece Stadia için duyuruldu.

 • Elderand

Lovecraftian’dan ilham alan, oyuncuların “hazineler ve ölümcül yaratıklar açısından zengin korkunç bir dünyada” savaştığı hikaye odaklı aksiyon RPG türündeki Elderand’ın ne yazık ki çıkış tarihi belli değil. Geniş bir dünya ve RPG dendi mi akan sular duruyor zaten…

 • Alfred Hitchcock – Vertigo

Ölüm Korkusu adlı filmden esinlenilmiş olan Vertigo, Alfred Hitchcock’un hünerli elleriyle yönetiliyor. Mantık, takıntılar, manipülasyon ve delirmişlik hali; tüm bu temaların hepsi yoğun olarak bu oyunda var. Bixby Canyon’da bir araba kazası yapan yazar Ed Miller, kurtarıldığında kızı ve eşinin yanında olduğunu ısrar eder ama kaza alanında kimsenin olmaması herkesi şaşkına çevirir. Ed, bu yüzden terapiler almaya başlar ve vertigosundan kurtulmaya çalışarak o gün neler olduğunu hatırlamaya çalışır.

Kendinizi insan zihnindeki en rahatsız edici araştırmaya hazırlayın: gerçek bazen delilikten daha kötüdür.

 • Rubi: The Wayvard Mira

Rubi, özünde bir Metroidvania olsa da pixel art grafikleriyle 2D aksiyon platform türünden nasibini almış bir yapım. Yetenek bazlı sistemin yanında doğrusal olmayan bir hikaye ve birden fazla son olması da bilim ve sihrin bir arada olduğu oyuna olan iştahımızı kabartıyor. Rubi: The Wayvard Mira; Steam, PS ve Switch’e gelecek.

 • Endling

Türünün tek örneği bir anne tilki ve çocuklarını koruma içgüdüsü. Sürekli sömürülen distopik bu dünyada savunmasız üç çocuğunuza yardım edin. Ne baş koyacak bir çatı ne de herkese yetecek kadar yemek var bu kirli gezegende.

 • Chernobylite

Radyasyondan uzak durun! Bir sci-fi aksiyon korku oyunu olan ve RPG elementleri de içeren Chernobylite’da Chernobyl Power Plant’de çalışmış ve nişanlısı Tatyana’yı bulmak için yine dönen Igor’a hayat veriyoruz. Rahatsız edici bir dünyayı istediğiniz gibi keşfederken; benzersiz crafting sistemi, zorlayıcı kombat mekanikleri ve doğrusal olmayan hikayenin de tadına varın. Chernobylite gelecek ay; Steam, GOG, Epic Games Store, Xbox One ve PS4’e çıkış yapacak.

 • Guild of Dungeoneering Ultimate Edition

Guild of Dungeoneering Ultimate Edition, Gambrinous’un ödüllü 2015 indie oyununun tamamen yeniden oluşturulmuş bir versiyonudur. Bu sıra tabanlı zindan tarayıcısında kahramanınızı kontrol etmek yerine zindanı etraflarına inşa ediyorsunuz. Lonca destelerinizden çekilen kartları kullanarak odalar, canavarlar, tuzaklar ve tabii ki ganimetleri güzelce yerleştirin!

 • Aeon Drive

Cyberpunk Barcelona’da geçen hızlı aksiyon-platform oyunu Aeon Drive’ın; Jackelyne’i, kılıcını, ışınlanma hançerini ve benzersiz zamanı kontrol etme becerisini içeren yeni bir oynanış videosu yayınlandı. Oyuncular, evrenin uzay-zamanını korumak için hatalı boyut bükme makinesi parçalarını almalı.

 

Guerilla Collective 2021 Day 1’da Tanıtılmış Diğer Indie Oyunlar

 • The Eternal Cylinder

Trebhums ismindeki canlıları yönettiğimiz oyunda, gerek keşif yapıyor gerekse bu organik ve uzaylı dolu tuhaf dünyada bulmacaları çözüyoruz. Bütün bunları yaparken Cylinder adındaki devasa ve antik bir canavardan kaçmamız gerekiyor.

 • KungFu Kickball

Havada uçun ve diğer takımı alt etmek ve topu onların ziline atmak için yumruklar, tekmeler ve mistik sanatlardan oluşan bir telaşı serbest bırakın.

 • Grow: Song of the Evertree

Evertree artık bir fidandan başka bir şey değil ve onu nasıl büyüteceğini senden başka kimse bilmiyor. Eylemlerinizin dünyayı daha iyi hale getirdiğini görün ve Evertree’yi “yaşam yönetimi ve macera öğeleriyle nefes kesici, dünya yapımı bir sandbox” olan Endling’de hayata döndürün.

 • Trifox

Klasik platform oyunlarından ilham alınan Trifox, renkli dünyası ve ilginç hikayesiyle bir twin-stick aksiyon macera oyunu. Oyunda, gezegenimizi kurtarmak adına yeteneklerimizi kullandığımız bir mühendis tilkiyi canlandırıyoruz.

 • AK-xolotl

Yuvasını korumak isteyen şirin mi şirin bir amfibi olan axolotl’ı canlandırdığımız bu oyunda, tek silahımız elimizdeki AK-47!

 • Fire Tonight

Fire Tonight, bir çiftin yanan bir şehirde yeniden bir araya gelme arayışının ardından 1990’da geçen bir anlatı bulmaca oyunudur. Maya olarak oynayın ve Devin’in dairesini bulmak için yangınlardan kaçınırken ve bulmacaları çözerken şehri boydan boya yarın.

 • Moroi

Korku temasını adeta dibine kadar yaşadığımız bu oyunda The Red King’in yönettiği kaleden kaçmaya çalışan amnezik bir karakteri canlandırıyoruz. Ancak, durumlar ne bizim beklediğimiz gibi ne de onun planladığı gibi…

 • Source of Madness

Lovecraftian dünyasından esinlenilmiş karanlık bir atmosfere sahip Source of Madness, listedeki başka bir side-scrolling roguelite oyunu. Source of Madness’ı en ilginç kılan özelliği ise makine öğrenmesine bağlı bir AI ve prosedürel nesil içermesi. Bir Acolyte’ı yönettiğimiz oyunda milyonlarca canavarla savaşmalı ve karanlığın içine doğru giden bir patika girmeliyiz. Dikkat edin, her oynayışınızda canavarlar neler yapabileceğinizi tahmin ederken daha tutarlı olacak ve altınızdaki harita ise sürekli değişime uğrayacak. Source of Madness, Steam’e çıkış yapacak.

 • Zodiac Legion

Cesur baskınlarda ve unutulmuş harabelerde kahramanlarınıza liderlik edin, fetih ve ihanet zamanında topraklarınızı koruyun ve ölümsüz şeytani büyücülerin orduları tarafından kuşatılmış bir diyarı yeniden yapılandırmak için antik büyünün sırlarında ustalaşın. Stratejik düşünün çünkü sıra tabanlı RPG, Darkest Dungeon seviyesine erişiyor.

 • INDUSTRIA

Doğu Berlin’de kaybolan silah arkadaşınızı bulmak için gittiğinizde işler ne kadar ters olabilir? FPS türündeki bu oyunda, geçmişin derinliklerinde saklı gizemli bir paralel evren sistemini de ortaya çıkaracaksınız. INDUSTRIA, 2021’in üçüncü çeyreğinde çıkış yapacak.

 • Ultra Age

Çekiç kullanan robotları ve dev düşmanları benzersiz yeteneklerinizle sağlam kombolar yaparak alt edin. Ultra Age, bu sonbaharda çıkış yapacak.

 • El Paso, Elsewhere

Kurt adamları, vampirleri ve daha bir çok doğaüstü yaratığı avladığımız El Paso, Elsewhere, Max Payne mekaniklerinden yararlanılmış neo-noir üçüncü şahıs nişancı oyunudur. Aksiyon klasiklerine bir aşk mektubu…

 • Lamentum

Pixel art hayatta kalma korku oyunu olan Lamentum’da 19. yüzyılın ortalarında New England’da bir gezintiye çıkın, arkanızı da kollayın…

 • Run Die Run Again

Platformun her bir santimetresi bile sizi öldürmeye yetebilir! Ustalık isteyen birinci şahıs platform oyunu olan RDRA, hızlı reaksiyonları ve adrenalini ödüllendirmek üzere kurulu. Sakın korkmayın!

 • Ynglet

“Bu elle çizilmiş meditatif yüzen platform oyununda yüzün, fırlatın ve zıplayın.

 • Kraken Academy

Arkadaş edin, özgür ruhlar edinin ve dünyanın sonunun gelmediğinden emin olun!

 • Super Space Club

Super Space Club’da, galaksinin en üst sıradaki savunucuları olmak için yola çıkan bir grup antropomorfik kahramanın yanında yolculuk edin. Çeşitli görevler alın, uzay savaşlarına katılın ve rahatlatıcı müziklerle arcade stilindeki shooter oyununu oynarken arkanıza yaslanın.

 • Beasts of Maravilla

3D macera oyunu Beasts of Maravilla’da genç bir vahşi yaşam fotoğrafçısı rolünü üstlenin, güzel bir adada “olağanüstü yaratıklar keşfedin, davranışlarını öğrenin ve en önemlisi “majestelerini” fotoğraflayın.

 • Tamarindos Freaking Dinner

Baobabs Mozolesi’nin manevi halefi olan Tamarindos Freaking Dinner, “Jacob Jazz´s Treelogy”nin ikinci oyunudur. 90’ların sitcom’u, Luigi’s Mansion, Metroid Prime ve tabletop Clue, hepsinden biraz var!

 • The Legend of TianDing

Efsane niteliğindeki bir Tayvanlı halk hikayesi olan Liao Tianding’i öğrenirken, Koloni Dönemi Japon Tayvan’ının göz kamaştırıcı sokaklarında keşfe çıkın ve Taipei’nin kalbinde zenginden alıp fakire verin.

 • The Lightbringer

Güzel bir dünyada şiirsel bir maceraya çıkın ve kardeşinizin ruhunu size liderlik ederken dünyadaki yozlaşmayı temizleyin. Bir aksiyon bulmaca platform oyunu olan The Lightbringer’da ışığı takip edin.

 • Tinkertown

Multiplayer sandbox oyunu olan Tinkertown’da kendi köyünüzü kurun ve zindanları keşfe çıkın. Oyun hala erken erişimde olsa da geliştiriciler, 16 Haziran’da oyuna yeni içerikler getirecekler.

 • Onsen Master

Izajima adasında müşterilerinize leziz yemekler pişirin!

 • Legend of Keepers: Return of the Goddess (DLC)

Zindan tarayıcı oyun Legend of Keepers’a gelecek olan ilk DLC duyuruldu.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir