Half Life’ın Ruhani Devam Oyunu – INDUSTRIA İncelemesi

Ülvi Gardaşov
Ülvi Gardaşov - Yazar
3 Dk Okuma Süresi
INDUSTRIA
6.9 PC
INDUSTRIA İncelemesi

Blackmill’in geliştirip, Headup Games’in yayınladığı, neredeyse 6 senedir geliştirilmiş INDUSTRIA nihayet çıkışını yaptı. Daha öncesinde de radarımıza takılan bu oyun, Half Life 2 ve BioShock’dan ilham aldığı detayı ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Hikaye

1989 yılında Berlin Duvarı’nın düşmesine yakın – Doğu Berlin’deki Soğuk Savaşın sonlarına doğru bir dönemde Nora isimli bir bilim insanını yönetiyoruz. Nora, eşinden gelen endişe verici aramadan sonra Doğu Berlin’in brütalist mimarisinin tuhaf teknolojik aletler ve fütüristik robotlarla birleştiği Hakavik şehrine bir yolculuğa gidiyor. Brent adlı şehir yerlisi ise bize bu maceramızda yardımcı olacak.

Oynanış

Oyunun oynanışının çok çeşitli olmadığını belirtmem gerek. Oyunun sadece bulmaca ve çatışmadan ibaret olması bir noktadan sonra oyuncuyu sıkabiliyor. Neyse ki, oynanış süresi çok uzun değil. Bir çok eşya ile etkileşime geçtiğimiz INDUSTRIA, Unreal Engine ile yapılsa da bazı bölümlerde “bu oyun kesin Source oyun motoru ile yapıldı” dedirtmeyi başarıyor. Bunun sebebi de oyunun Half Life’a çok benzemesi…

Vuruş hissi gayet başarılı ama bazı robotlar nereden vurulduğuna göre hareket etse, daha iyi olabilirmiş. Tabii ki, robottan böyle bir şey beklemek çok da mantıklı değil ama yapımcı başka çözümler de düşünebilirdi. Bulmacaların Half Life serisindeki bulmacalara oldukça benzediği aşikar. Sadece biraz daha detaylı olduğunu söyleyebilirim.

INDUSTRIA

Atmosfer, Grafik ve Müzik

Görsel hatalar mevcut olsa da oyunun görselliği oyunun en güçlü noktalarından biri. Bazen manzaraları izlemek isterken ortaya çıkan görsel hatalar can sıkabiliyor. Grafiklerin oldukça başarılı olduğu söylenebilir, ancak kaplamaların bazı noktalarda düşmesi dikkatimi çekti ve umarım yakın zamanda gelecek yama ile düzeltilir.

Atmosfer ise bana Half Life’ı anımsattı. Hiç bir objenin gereksiz yere kullanıldığını görmedim. Oynanışda bir yerden sonra sıkmaya başlasa bile atmosfer sizi içini çekebiliyor.

INDUSTRIA

Müzikler, oyunun atmosferik ortamına çok yakışıyor. Özellikle, oyunun son müziği beni çok etkiledi.

INDUSTRIA’ın Artıları ve Eksileri

Artılar:

  • Seslendirmeler başarılı.
  • Grafikler fena değil.
  • Vuruş hissi tatmin edici.
  • Atmosfer harika.
  • Sakin müziklere sahip.

Eksiler:

  • Görsel hatalar mevcut.
  • Oynanış süresi çok kısa.
  • Oynanış çeşitli değil.

INDUSTRIA, Epic Games Store, GOG ve Steam için çıkışını yaptı.

INDUSTRIA
INDUSTRIA İncelemesi
PC 6.9
Puanı 6.9
Bu makaleyi paylaş
By Ülvi Gardaşov Yazar
Takip et
Dünya adlı bu gezegende, kapladığım mekanın hakkını, yazmakla veriyorum.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir