İptal Edilmiş Bully 2 Hakkında Yeni Detaylar Paylaşıldı

Ülvi Gardaşov
Ülvi Gardaşov - Yazar
5 Dk Okuma Süresi

Son çıkan söylentilerden sonra Bully 2’e karşı beklenti bir hayli artmıştı. Söylentilerin gittikçe güçlendiği bir dönemde Game Informer, eski Rockstar çalışanları ile konuşarak Bully 2 hakkında öğrendikleri yeni bilgileri sitesinde paylaştı.

Game Informer’ın kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Bully 2, orjinal oyunu geliştiren stüdyo olan Rockstar Vancouver tarafından değil, oyunun remaster versiyonunu – Scholarship Edition’ı geliştiren stüdyo Rockstar New England tarafından geliştiriliyordu.

Eski adı Mad Doc olan bu stüdyo, Rockstar satın alımından önce Empire Earth serisi gibi ünlü strateji oyunların geliştiricisi olarak tanınıyordu. Satın alımdan sonra çalışanlar, Rockstar çatısı altında çalışmak için sabırsızlanıyor ve verilen işleri hakkını vererek yapmak istiyordu. Ardından Rockstar, stüdyoya kendi oyununu, daha doğrusu Bully’e devam oyunu yapma şansı sundu.

Bazı çalışanlara göre bu, stüdyonun Rockstar’a kendisini kanıtlaması için bir şanstı. Rockstar New England bu şansı kaçırmadı ve Bully 2 üzerinde çalışmaları hemen başlattı. Yaklaşık 50-70 kişi oyun üzerinde çalışıyordu.

Bully 2 Nasıl Bir Oyundu?

Rockstar New England, karakter üzerindeki odağı bir hayli fazlaydı. Oyunda her yaptığınız eylemin iyi veya kötü sonu olacaktı. Aklınıza Life is Strange gibi seçim odaklı oyunlar gelmesin, bu sistem daha çok RDR 2’deki onur sistemine benziyordu. Oyunun 2000 sonlarında geliştirildiğini göz önünde bulundurursak, oldukça yenilikçi bir sistem olduğu söylenilebilir.

Ana karakterimiz olan Jimmy, herhangi bir NPC’e kötü davranış sergilese, ona şaka yapsa veya ona iyilik yapsa, NPC onun bu davranışlarını hatırlayacak, bir sonraki karşılaşmada önceki davranışlara uygun davranışlar sergileyecekti.

Oyunda insanlarla ilişki de kurabiliyordunuz. Tabii, bu ilk oyunda da vardı ama oldukça limitli ve genelde öpüşmek, para almak gibi sonluklarla bitiyordu. Bully 2 ile bunun çok daha ötesine gidildi ve artık insanlarla dost bile olunabiliyordu. Geliştiricinin söylediğine göre, RDR 2’de olduğu gibi oyunda isterseniz, “iyi Jimmy” veya “kötü Jimmy” olunabiliyordu.

Oyunun haritası ise GTA Vice City boyutunda, orjinal oyundan 3 kat daha büyük olacaktı. Hatta oyundaki her binaya girebilecektik (tanıdık geldi mi?). Stüdyo, bazı ön kapıdan girilemeyen, kitli olan binalara camları kırıp pencereden zorla girmek seçeneğini de eklemişti. Hatta Rockstar New England bunun için yeni bir “cam parçalama” sistemi de geliştirmişti. Bu sistem, Bully 2’de kullanılmasa da Rockstar’ın Max Payne 3 gibi daha çok önemsediği oyunlarda kullanıldı.

Bully 2

İlk oyundaki çim biçme mini-oyununu hatırlıyorsunuzdur. Ağır suçlar işlediğinizde müdür tarafından çimleri biçme cezası veriliyordu. Rockstar New England bunun için de bir sistem geliştirmişti – çim büyüme sistemi. Oyunun dünyasında çimler gerçekçi bir şekilde büyüyor ve oyuncu bunu gerçek zamanda görebiliyordu. Çimleri biçtikten sonra çimlerin gerçekten azaldığı gibi detaylar da görülebiliyordu.

Hatta çimlerde ileri geri giderek çizgiler oluşturulabiliyordu. Şimdi kulağa çok basit gelebilir ama dönemine göre büyük bir teknoloji.

Oyunda ilk oyuna nazaran çok daha geliştirilmiş tırmanma mekaniği bulunuyordu. Biliyorsunuz ki, ilk oyundaki tırmanma mekaniği çok limitliydi, sadece ağaçlara tırmanabiliyorduk. Rockstar New England, bu tırmanma mekaniğini geliştirerek, Jimmy’nin çitlere, ağaçlara, çıkıntılara ve evlere tırmanmasına imkan sağladı.

Tabii ki, bunlardan en önemlisi ağaçlar. Oyuncu, ağaçlara saklanmak için veya insanlara su balonları atmak, paintball silahları ile ateş etmek gibi bazı eğlencler için tırmanıyordu.

Bully 2

Oyun için 6-8 saatlik bir demo da hazırlanmıştı. Demoda NPC’ler ve objelerle ile etkileşime geçilebiliyordu ve hatta arıcı, go-kart’ların bulunduğu ve hatta The Simpsons dizisinindeki Kamp Krusty tarzı görevler de vardı. Ek olarak, oyun geliştirilerken Goonies ve Porky’s gibi 80’ler çocuk filmlerinden ilham alınmıştı.

Her ne kadar Bully 2, 6-8 saatlik bir demoya sahip olsa da oyunun tam sürümü için 2 veya 3 sene ve belki de daha fazla zamana ihtiyaç vardı. Ne yazık ki, oyunu hiç bir zaman göremedik. Rockstar, oyunu iptal etti ve ekibi diğer geliştirilen oyunlar üzerinde çalışmaya yönlendirdi.

Ancak yine de son çıkan söylentilerin desteği ile birlikte, Bully 2 için bir ışık olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik, bir geliştirici oyunun her şeye rağmen Rockstar ofislerinde bulunduğunu bildirdi. Kim bilir, belki de Rockstar, Bully 2 üzerinde çalışmalarını çoktan başlatmıştır…

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
By Ülvi Gardaşov Yazar
Takip et
Dünya adlı bu gezegende, kapladığım mekanın hakkını, yazmakla veriyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image