Konuşmayan Karakterin Bilinmeyen Yolculuğu – Omno İncelemesi

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
5 Dk Okuma Süresi
8.1 PC
Omno İncelemesi

Hikayelerin ve romanların en başarılı oldukları yerler az kelime ile çok şeyler anlatmalarıdır. Betimlemeler ve upuzun diyaloglar ile dolu bir macera, okuyucuyu bir süre sonra yorar ve belki de kitaptan soğutur. Günümüzde anlatı oyunlarının temeli de bir nevi buna göre inşa edilmeye çalışılır; ortaya atılan az bilgi ile oyuncunun hayal gücü bir araya getirilir. Nitekim yakın zamanda çıkan Omno da tercih ettiği yalın ama derin anlatımı ile neler beklediysem bana fazlasıyla verdi. Steam Demo Festivali’nde anlatmaktan dilimde tüy biten InkyFox veya Jonas Manke’nin ürünü olan bu oyunun incelemesini kaleme almamak ve Omno’yu oynadıktan sonra indie oyunlar tarihinin bir köşesine fırlatıp atmak ne bana ne de oyuna yakışırdı.

Omno ne anlatıyor?

Öncelikle bahsetmem gerekiyor ki Omno, bir yolculuk oyunu. Böyle bir tür resmi olarak var mı bilemem ama oyunun, farklı dünyalarda birtakım bulmacaları çözmek ve “ışığı izlemek” üzerine kurulu olduğunu anlatabilirim. Özellikle bu mecradaki yabancı insanlar, bu tür yolculuklardan yabancı dilde “journey” yerine “pilgrimage” olarak bahsederler. Pilgrimage’in kelime manası hac anlamına gelse de aynı zamanda “uzun ve zorlu yol” veya “insanın kendini keşfetmesine adaması” olarak da çevrilebilir ki bana göre bu anlam, Omno’ya daha çok yakışıyor. Hiç konuşmayan ve ismini bile bilmediğimiz bir karakter ile bilinmeyen yerlerdeki gizemleri ortaya çıkarmak ve bu mekanlar içinde çeşitli yerlere saklanmış anekdotları bulup bu yolculuğa çıkmış birinin notlarını okuyabilmek, aslında ister istemez bir hikaye ortaya koyuyor. Kimi zaman oyun severler hikayenin oyunun başından itibaren önlerine serilmesini ve tabiri caizse oyunun her cıncığını bilmek isterler. Omno ise bu tarzın benimsenmeyerek de hikaye anlatılabileceğini gösteren en iyi örneklerinden biri. Elbette isteyenler hiç bu anekdotlara girişmeden bulmacaları çözüp oyunun altı dünyasını da bitirebilirler ama böyle bir yol, oyuna dair aklınızda hiçbir şeyin kalmamasına neden olacaktır.

Omno

Omno’nun tam bir hikayesi olmadığını söyledik. Peki ya oynanış mekanikleri? Üzgünüm yenilik arayan sevgili oyun severler ancak burada da umduğunuzu bulamayacaksınız. Omno, oynanış anlamında salt bir çizginin üstünde kalan ama o sınırı hiç aşmayan bir tutuma sahip. Zaman zaman karakterin yapabileceği hareketlerin açılması dışında ki örneğin sıçrama veya ışınlanma gibi, oyuncu yeni bir şeyle karşılaşmıyor ama bu demek değil ki oyun sizlere özgürlük vaat etmiyor. Mekanlardaki anekdotları almak isterken oraya nasıl ulaşacağınız ise tamamen bu hareketleri nasıl kullanacağınıza kalmış. Ben bu özelliğe daha çok “sınırlı özgürlük” demeyi tercih ediyorum. Haritaların büyük olmamasıyla beraber her bir köşesini görmek sizin elinizde.

Mekanları keşfederken veya %100 bitirirken önünüze bulmacalar da çıkıyor. Omno’yu az çok takip eden biri olarak bulmacaların belli bir kalitede olabilmesini isterdim. Kimi zaman tahmin edilebilir kimi zaman da oldukça zor olan bulmacaların olması, oyunun hızını ister istemez düşürüyor. Genellikle bu tür bulmaca oyunlarında zorluk derecesi dengeli şekilde olmalıdır ki oyuncu, hikayeden soğumasın ve onun temposuna ayak uydurabilsin. Omno’nun bunu bazı yerlerde pek becerememesi de oyunun ilk başlarında insanı sıkabiliyor.

omno5

Özellikle yolculuk temalı oyunlarda oyuncuda yaratılan atmosferin, oynanıştan daha önemli olduğunu savunurum. Yola çıkan ve bir yerlere varmak isteyen, karakterden çok sizsinizdir aslında, yolun sonunda neler olduğunu ve ne uğruna emek verdiğinizi görmek istersiniz. Omno, barışçıl ve cana yakın hayvanları ile dolu olan her haritasıyla beni kucaklamayı başardı. Kimi bataklık alanında havanın yoğunluğunu hissettim ve kimi karlı dağlar üzerinde kayarken dondurucu soğuğu aldım. Bütün bunlar olurken karakter, bir kez olsun dördüncü duvarı yıkmadı. Eninde sonunda bulmacayı yapan o ama atmosferi içine çeken ben oldum. İster istemez bir haritayı %100 bitirmek ve içinde ne gibi gizemler olduğunu görmek istedim.

omno3

Artılar

  • Oyunun atmosferi ve verdiği hissiyat nefis.
  • Rahatlatıcı ve çıtır çerezlik bir oyun.
  • Müzikleri temaya uygun, huzur bulduracak cinsten.
  • Önünüze konulandan ziyade araştırmacı olanların bulacağı bir hikaye var.

Eksiler

  • Bazı bulmacaların kalitesi iyileştirilebilir.
  • Harita biraz daha anlaşılır olabilir.

Omno; PS4, Xbox One, Xbox Game Pass, Nintendo Switch ve PC (Steam ve Epic Games Store) için 29 Temmuz tarihinde çıkış yaptı.

Omno İncelemesi
PC 8.1
Puanı 8.1
ETİKETLER:
Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir