Outriders Hakkında En Taze Bilgiler

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
5 Dk Okuma Süresi

Outriders Hakkında En Taze Bilgiler

İlk kez adını E3 2019 Konferansında duyduğumuz ve geliştirici People Can Fly ile yayıncı Square Enix işbirliğiyle bu yıl gelecek olan Outriders hakkında toplamda yarım saati geçecek oynanış videoları yayınlandı ve bu videolarda yok yok!

ETv4G4JXkAAY0gv

Video içeriklerine gelmeden önce Outriders hakkında bilmeniz gerekenler;
 • Bir next-gen oyunu olarak tabir edilen Outriders, TPS (third-person shooter) RPG oyunu. 2020’de çıkacağı bilinen oyun; Microsoft Windows, Playstation 4, Playstation 5, Xbox One ve Xbox Series X’e gelecek. Kendi içinde hikayeye sahip olan oyun, aynı zamanda 3 kişiye kadar CO-OP oynanış da sunuyor.
 • Oyun, uzaylılarla dolu Enoch gezegenini kolonize etme çabalarıyla başlıyor. Haliyle işler ters gidiyor ve The Anomaly denilen büyük bir enerji patlaması açığa çıkıyor ve bu enerji patlaması, bir nükleer patlamayı beraberinde getiriyor ve ortaya kaotik bir ortam çıkıyor.
 • Her ne kadar shooter oyunu olsa da RPG elementleriyle bütünleşmiş desek yalan söylemiş olmayız zira ekipman seçimlerinden tutun da karakterin özel yetenek geliştirmelerine ve seçeceğiniz class tipine kadar çokça mekanik oyunda yer alıyor. Bunların yanında NPC’ler ile diyaloglara girme (farklı diyalog seçenekleri sinematiklerde mevcut), açık dünyayı keşfetme ve yan görevleri tamamlama gibi sıkça gördüğümüz özellikler de var.
 • Oyunda dört adet ana class var; ateşi kontrol edebilen Pyromancer, zaman ve uzayı kontrol edebilen Trickster, sismik ataklar gerçekleştirebilen Devastator ve son olarak da Technomancer*. Her class’ın kendine has yetenekleri var ve yetenek ağacından hangi yeni yetenekleri açıp hangi mevcut olanları güçlendireceğinize sizin karar vermeniz gerekiyor. Çünkü oyunda bir de World Tier denilen zorluk sistemi var.*

Outriders Broadcast1 Screenshot1

 • Genel olarak bakıldığında karakterler
  yeteneklerinin yanında farklı silahlar da (shotgun, rifle vb.) kullanabilecek ve bu silahlar da farklı modlarla geliştirilebilecek. Bu kısım da biraz Doom vari olmuş diyebiliriz.

ipuqegza

Gelelim canlı yayınla birlikte açıklanan ve gösterilen özelliklere (*);
 • Oyundaki zorluk sistemi World Tier adıyla sizlere sunuluyor. World Tier 1’den 15’e kadar çıkabiliyor ve her bir üst basamak daha zorlu düşmanlar ve seviyeler demek. Ancak zorlu galibiyetin meyvesi de tatlı olur misali, yüksek tier’larda düşürdüğünüz kaynaklar daha kullanışlı, silahlar ise daha güçlü. Kısacası bunla doğru orantılı bir loot mantığı var. Eğer hikaye için oynayacaksınız Tier 1 sizin için iyiyken, düşmanları patlatmak ve ortalığı kana bulamak isteyenler için üst Tier’lar daha mantıklı olacaktır. Bir nevi klasman sistemine benzetilebilir bu yenilik.
 • Class’ların kendilerine has özellikleri ve yetenekleri var. Örneğin Pyromancer daha AoE efektlere sahipken Devastator daha bir tank rolüne sahip, Trickster ise yakın kombat sistemine dayalı. Haliyle bu class’larla birlikte bir dişli gibi işleyecek yetenekleri geliştirmeniz veyahut açmanız gerekiyor. Ancak Pyromancer varsa kaos da vardır bilginize! Videoda gösterilenlere göre Pyromancer’ın iki tane temel saldırı yeteneği var.
 • Canlı yayında ilk kez “Salvation” adlı bir hikaye görevi gösterildi. Bu görevde The First City’deki bir kamyonun izini sürmemiz gerekiyor. Burada ise ilk kez Perforo adlı yaratıklarla karşılaşıyoruz. Bunun dışında oyunda hem uzaylı tiplerle hem de insanlarla mücadeleye girebiliyoruz.
 • User Interferance (UI) denilen Teknik bir özellik ise tamamen oyuncunun isteklerine göre şekillenebilecek. Eğer ana ekranda kaç hasar vurduğunuzdan tutun da can barlarına kadar her bir gösterimin olmasını istiyorsanız o şekilde, eğer daha basit ve sade arayüz tercih ediyorsanız o şekilde UI’ı ayarlayabileceksiniz.
 • Oyunda söylenmeyen ama yayında yakalanan bir diğer madde de Technomancer. Canlı yayında class’lar gösterilirken “yanlışlıkla” orada gözüken ve daha önce hiç bahsedilmeyen class da büyük ihtimalle Technomancer olacağa benziyor.

Outriders 4th Class min 768x432 1

Şüphesiz Outriders çokça oyun mekaniği ve farklı türlerden esinlenilmiş özelliklerle 2020 yazında çıkacak gibi duruyor. Hikayeye ilişkin pek fazla bilgiye sahip olmasak da loot sistemine dayalı bu oyun şimdiki haliyle hepimizi etkileyebilecek mi? Değinmeden de geçmeyelim, Haziran ayında yapılacak canlı yayında ise yeni bir mekan, hikaye karakterleri ve class’lar ile alakalı daha fazla bilgi verilecek. Beklemede kalın!

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir