Oyundan Sıkılırsanız 1000$ Verileceği Söylenilen It Takes Two İncelemesi

Gurur Gökçay
Gurur Gökçay
4 Dk Okuma Süresi

A Way Out‘un yapımcısı olan Hazelight Studios‘un yeni oyunu It Takes Two, geçtiğimiz haftalarda çıkışını gerçekleştirdi. Oyundan gerçekten sıkıldığını kanıtlayabilene 1000 dolar verileceği söylenen It Takes Two iddiası kadar iyi mi? Gelin hep beraber göz atalım.

It Takes Two oynanış olarak A Way Out’un üzerine baya bir şey koymayı başarmış diyebilirim oyun ilk yarım saatten sonra size mekanik şov yapmaya başlıyor tek kişi bile eğlenceli olabilecek bu mekanikler oynayacağınız kişiyle birlikte iki katı daha zevklenmeye başlıyor.

Oyun size her bölümde farklı özellikte farklı silahlar sunuyor. Bunları da arkadaşınızla oynanışı dengeleyerek ilerlemenizi istiyor ve bunu harika bir çeşitlilikle yapıyor. Örneğin bir bölümde vurulabilir bir çekiç ve fırlatılabilir çiviyle platform yapmaya çalışırken bir farklı bölümde ise silahlarımızla arılara ve sincaplara karşı sırt sırta savaşabiliyorsunuz. Bir bölümde ise izometrik bir kamera açısıyla birimiz büyücü birimiz kılıcıyla kaos yaratan bir savaşçı olarak mücadele verebiliyorsunuz.

It Takes Two acik dunya

Oyunun ortalama 10 saat sürdüğünü ve her 1 saatte (veya bölümde) yeni mekanik ve silah getirdiğini söylersek daha neler var orası sizin deneyiminize kalmış. Oyun bölüm tasarımı olarak ise bir şaheser her 10 dakika da bir ne olacağını neredeyse tahmin bile edemiyorsunuz. Bu bölüm tasarımları iki kişi bölüm başında bize verilen silahları kullanarak geçmemiz için tasarlanmış, neredeyse her 10 dakika da bir değişik Platform/Puzzle veya savaş gördüğümüz için oyun neredeyse hiç tekrara düşmüyor.

Oyunda aynı zamanda Boss’lar da var. Ana Boss’lar ne kadar iki kişi farklı mücadeleler vererek yendiğimiz üzerine düşünülmüş düşmanlar olsa da mini Boss’lar biraz tekrara düşüyor ancak yine de fazla göze batmıyor. Çünkü mini Boss’ların sayısı o kadar da fazla değil. Birde isterseniz iki kişi birbirinize mücadele vereceğiniz eğlenceli mini oyunlar var ve oynaması gayet eğlenceli.

Atmosfer ve Grafikler

Oyun her zaman olmasa da zaman zaman vay be ne manzara veya atmosfer diyeceğiniz sekanslara sokuyor ama bunun her daim olduğunu söyleyemeyeceğim.

Grafikler ise yer yer sırıttığı oluyor ama gayet tatlı ve atmosferle birleştiğinde 2021 yılı için gayet iyi görüntüler ortaya sunuyor.

Hikaye ve Müzik

Oyunun hikayesi fazla sıkıcı olmayan yer yer mekaniklerin arasında amacımızı unutup kaybolduğumuz ortalama bir klişe animasyon hikayesi denebilir. A Way Out’un vurucu hikayesinden sonra yine etkileyici bir hikaye beklerdim açıkçası.

Müzikler muazzam olmasa da oyunun temposunu destekleyen aklınızda fazla kalmayan ama oynanışa ve atmosfere iyi uyan fon müzikleri diyebiliriz.

Artılar:

  • Muhteşem derecede çeşitli ve iki kişiliğe yedirilmiş oynanışa sahip olması (mekanik).
  • Sık sık değişen oynanışa yedirilmiş zengin bölüm tasarımları.
  • Ortalama tatlı grafikleri.
  • Ara sıra büyüleyen atmosferi.
  • Co-op oynaması çok zevkli olması ve Friend-Pass ile arkadaşınızın kolay erişebilmesi.
  • Çeşit çeşit mini Game barındırması.
  • Boss savaşları.
  • Hikaye sunumu ve anlatım tarzı iyi.

Eksiler:

  • Hikaye konu ve sürükleyicilik olarak muadillerine nazaran sınıfta kalıyor.
Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
Takip et
Müzikle uğraşan bir yazar. gururgokcay@misternoob.com / g5buyukgokcay@gmail.com
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image