Resident Evil 4 Remake Orijinalinden Daha Korkunç Olacak mı?

Resident Evil 4 Remake geliştiricileri oyunun korkunçluğunun nasıl olacağıyla ilgili bizleri aydınlatıyor.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
3 Dk Okuma Süresi

Korku türü tarihine adını altın (ama kan damlayan) harflerle yazdıran Capcom’un Resident Evil serisi ve bu serinin kült oyunlarından olan Resident Evil 4, bildiğiniz üzere yenilenmiş oynanış ve grafiklerle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Pekala bu bir remake olduğu için bu türün sevdalıları da oyundan bir hayli beklenti içinde giriyor.

Pekala oyuncuların merak ettiği ana nokta ise geliştiricilerin korku temasını nasıl ele alacakları oluyor. Geliştiriciler, oyunu orijinal versiyona kıyasla daha korkunç yapıyor olabilirler mi? Korku sevdalıları gerçekten de kendilerini hazırlamalılar mıdır?

Resident Evil 4 Remake’in korku durumu irdeleniyor

Bugüne dek çıkan oynanış fragmanları bir kenara geliştiricilerin ağzından duymak hayranları daha tatmin edecektir. Nitekim Game Informer tarafından gerçekleştirilen bir röportaja konuşan Resident Evil 4 Remake ortak direktörü Yasuhiro Ampo, hayatta kalma korku mekaniklerinin nasıl bilendiğinden bahsetti.

Ampo, geliştirici ekibin en büyük amacının oyundaki tansiyonu yükseltmek adına hayatta kalma korku mekaniklerinin cilalanması olduğunu belirtiyor. Aslında birçok kişi mekanlar veya orijinal oyunun akışının düzenleme istediğini söylese de Ampo buna karşı çıkıyor.

Orijinal oyunun akışı inanılmaz derecede iyi yapılmış. Örneğin yapılar, mekanlar ve düşmanların ortaya çıkma düzenleri oldukça sağlam. Bu genel çerçevede, değiştirmek istediğimiz pek bir şey yoktu. Ama her bir unsuru alıp daha derine inebileceğimizi hissettik. Dolayısıyla yaklaşımımız şuydu: “Orijinal oyundaki korku unsurlarını daha korkutucu hale getirebilir miyiz?” Kısacası, her zaman daha fazla varyasyonu nasıl uygulayacağımızın bilincindeydik.

Ayrıca Ampo, bugünün teknolojisiyle orijinal oyunun mekaniklerini taze tutmanın hiçbir zaman bir hedef olmadığını da söylüyor. Oyunun mekaniklerini klonlayamayacaklarını anlayan geliştiriciler, bunun yerine yenilikler entegre ederek yeni bir form içerisine girecek RE oyunu yapmanın daha mantıklı olduğunu düşünmüş.

Orijinal yapım çıktığında, bence en büyük etkenlerden biri mekaniğin ne kadar taze olduğuydu. “Bugünün manzarasında bunu kopyalamanın mümkün olmayacağını en başından beri biliyorduk. Bunu asla bir hedef olarak belirlemedik. Bunun yerine amacımız, orijinal oyunun piyasaya sürülmesinden bu yana meydana gelen gelişmeleri uygulamak ve yeni bir Resident Evil 4 Remake oyunu biçimi yaratmaktı. Bunu yapabilseydik, oyuncuların bundan hoşlanacağını hissettik. Karar verdiğimiz yön buydu.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir