Riot Games 530 Çalışanına Veda Etti, Riot Forge İsimli Stüdyo İçinse Haberler İyi Değil

Riot Games'te çalkantılı günler. İşten çıkarılmalar stüdyo faaliyetlerine son verilmesi ve dahası.

Berke Sönmez
Berke Sönmez - Editör
2 Dk Okuma Süresi

League of Legends ve Valorant gibi popüler işleri ile hali hazırda oldukça büyük bir oyuncu kitlesine sahip olan Riot Games, tahmin etmesi zor bir karara imza attı. Firmanın League of Legends evreninde geçen tek kişilik yapımlar üzerine de uğraşması, oyuncuların pekala beğenisini kazanmıştı. Büyük bir çoğunluk bu işlerin devam edeceği kanısındaydı ancak alınan karar bunun tam zıttı nitelikte.

Riot Games niçin böyle bir karar verdi?

Şirket bugün web sitelerine eklemiş oldukları bir haber ile duyuruyu gerçekleştirdi. Riot Games CEO’su Dylan Jadeja, toplam iş gücünün yüzde 11’lik bir kısmına tekabül eden 530 kişi ile yolların ayrılacağını duyurdu.

Bu kararın arkasındaki neden olarak, bazı yatırımların şirketin beklediği şekilde karşılığını vermemesi sonucu büyük bir sarsıntı yaşanması gösterildi. İşten çıkarılmaların başladığı ve önümüzdeki bir iki hafta içinde tamamlanacağı paylaşıldı. Çalışanların sıkıntı yaşamaması adınaysa tedbir alındığı bilgisi ve destek olunacağının garantisi verildi.

Riot Forge’un faaliyetleri de neredeyse durma noktasına geldi. Buradan çıkan son iş Bandle Tale: A League of Legends Story olacak. Legends of Runeterra ekibinden de eksilme yaşandığı için bu durumdan etkileneceği aşikar. Tek kişilik deneyimler için kapının tamamen kapatılmadığı, doğru projelerle çalışmaya açık olduğu belirtildi. Ancak tüm bu yaşananlar ve iş gücünün azalmasıyla beraber eskiye nazaran daha az proje olacağını tahmin etmek zor değil.

Şirketinin geleceği nasıl şekillenecek?

Dylan Jadeja, bu duyuru içerisinde : “Odaklanmak ve bizi daha sürdürülebilir bir geleceğe taşımak için metodların bazılarını ve şirket genelinde çalışma şeklimizi değiştiriyoruz” cümlesine yer vermişti. Şirketin bazı yatırımlardan beklediği karşılığı alamamasının, şirketin genel maliyetlerinin sürdürülemez bir seviyeye yükselmesine yol açmasıyla sert önlemler alınması gerekmiş.

İlerleyen günlerde daha fazla açıklamalarda bulunacağı bilgisini veren Riot’ta çalkantılı günler yaşanmakta. Önümüzdeki Perşembe günü verilecek detaylar ve zamanın ilerlemesi bu kararın akıbetini gösterecek.

image 1
image
Bu makaleyi paylaş
By Berke Sönmez Editör
Takip et
"Praise The Sun"
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir