Steam’in “Siyah Yaşamlar Değerlidir” Suskunluğuna Oyun Yapımcılarından Tepkiler Geldi

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
1 Dk Okuma Süresi

Steam’in “Siyah Yaşamlar Değerlidir” Suskunluğuna Oyun Yapımcılarından Tepkiler Geldi

Üzerinden bir ay bile geçmemesine rağmen gündeme bomba gibi düşen George Floyd’un ölümü; öncelikle Amerika’yı ve ardından tüm dünyayı etkisi altına almış, gelen tepkilerle ırk gözetmeksizin tüm insanların yaşamaya değer olduğunu herkese bir kez daha hatırlatmıştır. Tabii ki bu hazin olaydan oyun sektörü de etkilenmiş ve birçok oyun firması “Siyah Yaşamlar Değerlidir“ başlığı altında çeşitli desteklerde bulunmuştu. Ancak hepimizin bildiği Steam, şu vakte kadar suskunluğunu koruması birçok oyun yapımcısının tepkisini çekmişti.

Steam’in bu vakte kadar sessiz durduğunu gören bazı bağımsız oyun yapımcıları oyunlarını Steam’den çekme kararı aldılar. İlk olarak bu tepkisini koyan geliştiricilerden birisi de Julian Glander. Art Sqool ve Lovely Weather We’re Having oyunlarının yapımcısı Glander, Steam’e bir mesaj göndererek kendilerini ilgisizlikle suçlamış ve oyunlarını platformdan temelli şekilde çekme isteğini vurgulamış. Glander’ın yanında Gabriel Koenig (Test Tube Titans) ve Dan Sanderson (First Winter) adlı oyunlarını platformdan çekmek istediğini belirtmiş.

Tepkilerden sonra Steam’de sonunda kısa zaman önce yapıtığı açıklamayla, Valve’nin, Game Devs of Color Expo’ya sponsor olmak istediğini duyurdu ve Black Voices’ı da desteklediğini açıkladı.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir