SWAT 4’ün Ruhani Devam Oyunu Olan Hot Brass İncelemesi

Ülvi Gardaşov
Ülvi Gardaşov - Yazar
6 Dk Okuma Süresi
7.7 PC
Hot Brass İncelemesi

Geliştiriciliğini Walk With Kings’in üstlendiği Hot Brass’de strateji kurmak önemli bir husus. CO-OP olarak oynanabilen bu oyun size, arkadaşlarınızla operasyon yapacağınız yere nasıl gireceğinizin stratejisini kurma imkanını sunuyor. Dikkatli olun, bu oyunda strateji kurmadan bodoslama girmek defalarca ölmek anlamına gelir!

Her görev için en iyi stratejiyi bulunmanız lazım. Oyunun sonunda ise yaptığınız stratejiler ve hareketlerinize göre bir değerlendirme alacaksınız. Tüm Challange’ları tamamlamak ve en önemlisi olan görevleri 0 ihlal ve 0 zayiat ile bitirmek zor olsa da, güzel bir strateji ile bu oyunda her şey mümkün…

Hot Brass Mission Complete Menu

Oynanış

Oyun oyuncuya gerçekçi bir deneyim sunduğundan zor bir oyun olduğunun altını çizmeliyiz. Peki sizce SWAT tek başına olur mu? Tabii ki, olmaz! Oyunu arkadaşlarınızla CO-OP bir şekilde oynayabilirsiniz.

Oyundaki hedeflerinizin 3 türü var: Hostile, Neutral ve Compliant. Hostile hasım, Neutral nötr ve son olarak Compliant ise esir oluyor. Nötr ve esir olan hedefleri kesinlikle öldürmeyin. Hasım hedefleri ise sadece zor durumda kaldığınızda öldürün. Ancak strateji sizin stratejiniz. Buna karışamam. Kendi stratejinizi kurup öyle ilerleyin derim.

Tek başınıza ve ya arkadaşlarınızla (CO-OP, yani arkadaşlarınızla oynamanızı tavsiye ederim) strateji kurarak girdiğiniz bir operasyonda gizli mi yoksa hızlı girip işi bitirmek mi istiyorsunuz? Bu tamamen size kalmış ama işinizi hızlı yapmanızı öneririm.

Oyunda tüm hedefleri etkisiz hale getirmeniz lazım. Bunu yaparken dikkatli olun! Hiç kimseyi öldürmemeye gayret edin ve en önemlisi sivillere ateş etmeyin!

Mekanikler

Oyundaki gerçekçi ve bir o kadar da zevk verici mekaniklerden bahsetmezsek olmaz! Şüphelileri tutuklamak ve bunun için bir strateji kurmak oyunun en önemli ve en zevkli mekaniklerinden biri. Silahı olmayan zanlıyı tutuklamanız için ilk önce uyarmanız daha sonra teslim olmasını beklemeniz çok daha mantıklı bir strateji. Ancak zanlı teslim olmuyorsa, flash bombası atarak zanlıyı kör edip elektroşok sayesinde tutuklayabilirsiniz. Lakin bu strateji her bölüm için geçerli olamıyor. Öldürmeyi tavsiye etmiyorum. Zira hedefinizdeki zanlılar daha agresif olabilir. Uyarı atışı yapmayı deneyebilirsiniz.

Gizli ilerleme şansınız da var. Camlara görünmemek için sürünmenizi tavsiye ediyorum. Kapıları hemen açmadan önce kapı altından içeriyi süzmeniz çok önemli. Bodoslama girmek sizin için kötü olabilir.

Atmosfer

Her bölümün kendine özel bir atmosferi var. Yaptığınız operasyonların geçtiği yerler çok iyi tasarlanmış, atmosfere tam olarak oturtulmuş. Oyunun atmosferi adeta oyuncuları oyunun gerçekliğine kapılıp gitmesini sağlıyor. Çok iyi bir iş çıkarıldığını söylemekte fayda var.

Grafikler

Grafikler böyle bir oyuna göre yeterli. Bu oyun biz oyunculara “gerçekçi bir deneyim sunan oyunların mutlaka gerçekçi grafiklere sahip olması gerek” algısını bir daha kırdı. Grafikler atmosfere, oyunun gerçekçiliğine tam uyuyor ama çok daha iyi olabilirmiş.

Ekstra

 • Haritanın farklı yerlerine sepilen toplanabilirler bulunmakta. Challange’ı tamamlamak için bunları toplamanız gerek.
 • Yaralandığınızda karakterin yavaş haraket etmesi ve kanaması detayı çok hoşuma gitti. Yapımcıların ince detayları düşünmesi hoş olmuş.
 • Ayrıca bir kaç bug ile karşılaştım ama bunlar küçük bir patch ile halledilir diye düşünüyorum.
 • Müzikler oyunun havasına uyuyor ve gayet hoş. Akılda kalabiliyor. Ancak bazen müzikler oyunun ritmine uymayabiliyor. Doom gibi SFX’in müzikle karışmadığı bir oyun olabilirmiş.
 • Oyunda hikaye bulunmamakta. Sadece arka planda bir kaç hikaye kırıntısı bulabilirsiniz. Arka plan hikayesi daha iyi olabilirmiş. Çok üzerine uğraşılmamış ama ana odağın bunun olmadığını hatırlatalım

En çok gözüme takılan bug:

 • Üstte bahsettiğim gibi oyunda toplanabilirler bulunmakta. Ben bu toplanabilirleri toplamaya çalıştım ama hiç bir zaman hepsini toplayamadım. Toplanabilirlerin ya biri ya ikisi buga girip alınamıyor. Bu da oyunu 100% tamamlamak isteyen oyuncular için büyük bir engel.

Hot Brass Bug

Artıları

 • Gerçekçilik ve eğlence çok iyi bir şekilde harmanlanmış.
 • Oynanış çok güzel ve özgün olmuş. SWAT 4’ü kopyalamak yerine kendine özgün bir oynanış yapılmış.
 • Ufak detaylar hoş olmuş.
 • Mekanikler gayet iyi.
 • Grafikler yeterince iyi.
 • Atmosfer grafiklere, bölüm tasarımı ve gerçekçilik için önemli husus olduğunu varsayarsak ve oyunun atmosferi çok iyi bir şekilde kotarılmış.

Eksileri

 • Arkaplan hikayesi azıcık daha iyi olabilirmiş. Yaptığımız operasyonlara anlam katabilirdi.
 • Müzikler bazen oyunun ritimine uymuyor.
 • Challange’ları tamamlamanızı ve hatta bazen görevi tamamlamanızı engelleyen bug’lar can sıkıyor.
 • Yapay zeka bazen saçma hareketler yapabiliyor. Bu da oyunun “gerçekçi bir oyun” imajını kırabiliyor.
 • Daha fazla silah, ekipman olabilirdi. Şu anlık yeterli ama şahsen ben daha fazla silahla, ekipmanla oynamak istedim.

Özet

Hot Brass özgün ve farklı oynanışı, atmosferi ve grafikleri ile beni etkilemeyi başardı. Hot Brass gerçekçi deneyimi ve eğlenceyi çok güzel bir şekilde harmanlayan nadir indie yapımlarından. Bir kaç bug var ama bunlar ufak patch’ler ile düzeltilebilir.  Ayrıca yapay zekanın bug’a girmesi ve anlamsız hamleler yapması gerçekçiliği kırıyor. Silah çeşitliliği yeterli ama yeni güncellemeler ile artırılır diye umut ediyorum. Umarız yapımcı oyunu güncel tutmayı başarabilir.

Oyunun steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Hot Brass İncelemesi
PC 7.7
Puanı 7.7
Bu makaleyi paylaş
By Ülvi Gardaşov Yazar
Takip et
Dünya adlı bu gezegende, kapladığım mekanın hakkını, yazmakla veriyorum.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir