Türkçe Dil Desteğine Sahip Gerçek Zamanlı Strateji Oyunu Stronghold: Warlords İncelemesi

Ülvi Gardaşov
Ülvi Gardaşov - Yazar
5 Dk Okuma Süresi
6.4 PC
Stronghold: Warlords İncelemesi

Gerçek zamanlı strateji türünde olan Stronghold serisinin devam oyunu olan Stronghold: Warlords geçtiğimiz haftalarda çıkışını yaptı. Yapımcı Firefly Studios 2001 yapımı Stronghold’dan Stronghold Warlords’a kadar oldukça büyük yol kat etse de, seride inanılmaz fazla değişiklik yapılmadı. İşte bu yüzden olacak ki, bazı oyuncular oyunu sevemedi.

Benim için Stronghold serisi (özellikle, Stronghold: Crusader) yeri ayrıdır. Stronghold bana gerçek zamanlı stratejiyi sevdiren oyundur. Ayrıca, serinin neredeyse tüm oyunlarında strateji kurmanın, taktik hazırlamanın verdiği haz unutulmazdı. Bu seriden aldığım keyfi nadir oyunlarda bulabiliyorum.

Oynanış

Stronghold serisinde genel olarak, oyuncuya bir kale verilir ve onu koruyup, güçlenip, karşı düşman kalesine saldırması beklenir. Temel mantık budur ama Warlords’ta büyük bir değişiklik yapılmasa da, bu mantığın biraz değiştiğini söyleyebilirim.

Stronghold: Warlords’ta hemen kaleye saldırmıyoruz. Ana hedef kaleye saldırmadan önce Warlord’ları etkisiz hale getirmek. Ayrıca oyuna diplomasi sistemi eklendi ve diplomasi puanları ile ele geçirdiğimiz Warlord’lara altın yollayabilir, ekonomisini güçlendirebilir, hatta Warlord’lardan demir, odun gibi materialleri kalenize getirtmelerini isteyebilirsiniz.

Stronghold Warlords

Oyunda dilediğiniz taktiği kurabilir ve uyarlayabilirsiniz. Mesela isterseniz okçuları arkadan, piyadeleri ise önden gönderebilirsiniz. Ama bu taktikleri iyi uygulamanız ve duruma göre en uygun taktiği bulup kullanmanız lazım. İşte bu serinin zevki de burada.

Ayrıca oyunda Multiplayer ve Serbest mod da bulunmakta. Tıpkı serinin diğer oyunlarında olduğu gibi, Serbest mod’da istediğiniz düşmanla isteğiniz yerde savaşabilir, Multiplayer mod’da ise arkadaşlarınızla ve ya mevcut sunuculara girerek online olarak oyuncularla savaşabilirsiniz.

Oynanış bir süre sonra sıkmaya başlıyor. Özellikle, 6-10 saatlik hikaye mod’unda oyun tekrara düşüyor ama Çok Oyunculu mod’unda sıkılmanız biraz zor olabilir.

Mekanikler

Mekanikler serinin diğer oyunları ile neredeyse aynı. Büyük değişikliğe gidilmemesi gerçekten de üzücü ama yine de fena değil diyebilirim.

Serinin diğer oyunlarında olduğu gibi kalemizi koruyup, ekonomiyi güçlendirip (Ekonomi ve mutluluğu dengede tutmak önemli) asker yetiştirip düşmana hamlemizi yapıyoruz. Tabii, bunları yaparken alana çok dikkat etmeniz lazım. Hemen dolarsa ve sizin dikkatiniz alanı düzenlemeye verilirse, düşman size çok büyük darbe vurabilir. Ancak Warlords’ta böyle bir yapay zeka olmasına rağmen tam olarak serinin diğer oyunlarında olduğu gibi çalışmıyor. Belki yeni yama ile düzeltilir.

Ayrıca oyunda Warlord’ları kendi bünyenize katmanız gerek. Daha sonradan ana hedefinize saldıracaksınız. Gereksiz gibi düşüne bilirsiniz ama bence gayet iyi uyarlanmış. Peki bu Warlords’u serinin diğer oyunlarından farklandırıp, tamamen bambaşka oyun mu yapıyor? Tabii ki, hayır!

Atmosfer

Moğol döneminde geçtiğinden olsa gerek ki, oyun oldukça farklı ve özgün atmosfere sahip. Herkesin kendi işini üstlenip yapması oyunun atmosferine kapılmanızı sağlayacak en büyük etken. Herhalde, grafikler daha iyi olsaydı atmosfere daha fazla kapılırdık.

Grafikler

2021 yılında hala daha böyle grafikler görmek şaşırtıcı. Grafikler eski, ultra ayarlarda oynadığım 2021 yapımı Warlords’un grafikleri orta ayarlarda oynadığım 2013 yapımlı oyunlardan çok daha kötü. Grafikleri sorun etmiyorsanız, çok da göze batacak bir ayrıntı değil.

Stronghold Warlords 3

[better-ads type=”banner” banner=”7217″ campaign=”none” count=”2″ columns=”1″ orderby=”rand” order=”ASC” align=”center” show-caption=”0″ lazy-load=””][/better-ads]

Ekstra

 • Seslendirme hoş olmuş ve serinin diğer oyunlarında olduğu gibi gıcık edebiliyor.
 • Diplomasi sistemi oldukça yerinde ve güzel.

Artıları

 • İyi bir gerçek zamanlı strateji deneyimi sunuyor.
 • Seriye yakışan bir oyun.
 • Bug’lar çok az.
 • Seslendirmeler gayet başarılı.
 • Eğlenceli ve bazen de keyif verici.
 • Multiplayer ve Serbest mod gayet eğlenceli.
 • Müzikler güzel ve ortama uyuyor
 • Sadece ortama uyum sağlayan müzikler değil! Firefly Studios Atmosfer’in yapımında gayet iyi iş çıkarmış.
 • Güzel oynanışa sahip.

Eksileri

 • Grafikler yeteri kadar iyi değil, göze batıyor.
 • Yapay zeka böyle bir oyuna göre zayıf.
 • Animasyonlar kötü. Karakter konuşunca ağız bile oynamıyor.
 • Arayüz çok sade olmuş. Çok daha özgün bir arayüze sahip olabilirmiş.
 • Seriye çok fazla yenilik getirmedi.
 • Hikaye güzel değil ve ilgi çekmiyor. Ancak oyunun ana odağı hikaye değil ve serinin hiç bir oyununda da olmadı. Sadece hikaye mod’unda ilerlemenize şevk eden bir unsur gibi olmuş. Bunu da başarmış gibi değil.
 • Bi yerden sonra sıkmaya başlıyor.

Özet

Moğol döneminde geçen Stronghold: Warlords gayet iyi bir gerçek zamanlı strateji oyunu tecrübesi sunuyor. Bunu ne kadar iyi sunuyor tartışılır ama türün hayranlarının seveceğini düşünüyorum. Stronghold: Warlords her ne kadar seriye yenilik getirmese de ortalamanın üzerinde bir oyun olamayı başarıyor. Ayıca oyun, Türkçe altyazı ve arayüz‘e sahip. Eğer gerçek zamanlı strateji oyunlarını seviyorsanız, şans verin derim.

Oyunun Steam sayfasına buradan, GOG sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Stronghold: Warlords İncelemesi
PC 6.4
Puanı 6.4 puan
Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
By Ülvi Gardaşov Yazar
Takip et
Dünya adlı bu gezegende, kapladığım mekanın hakkını, yazmakla veriyorum.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image