Hayatı Oyun Olanların Buluştuğu Platform
SOL Banner
SAĞ Banner

Uzayda Tüyler Diken Diken – Oyun İncelemesi: Prey

Uzayda Tüyler Diken Diken – Oyun İncelemesi: Prey

İlk kez 2016 yılındaki E3 konferansında tanıtılan Prey, bundan bir sene sonra 2017‘de Bethesda Softworks’un yayımlamasıyla (yapımcı ise Arkane Studios) marketlerdeki yerini almıştı. CryEngine 3 motoruyla çıktığı andan itibaren sükse yapmış ve Dishonored, Half Life ve Bioshock gibi oyunlarla birlikte anılmıştı ve halen daha konuşulmaya devam ediyor.

Prey, fütüristik bir zaman diliminde geçen sci-fi FPS türünde bir oyun. Ancak bu fütüristik işlenişin yanında korku teması da hat safhada bir şekilde oyuncuyu karşılıyor. Sci-fi oyunlarına da bu yakışırdı zaten.. Ancak çoğu sci-fi oyunlarını dışında Prey, RPG elementlerini de içinde barındırıyor. Örneğin oyuncunun oyundaki ilerleyişine göre craft yapması veya topladığı neuromodları (bir nevi skill point yakıştırması yapabiliriz) yetenek ağacındaki çeşitli yeteneklere aktarması gibi bir çok düşünülmesi gereken durum var. Oyunun bunun dışında sınırlı bir açık dünyaya sahip olduğunu söylesek yalan söylemiş olmayız çünkü hikayenin geçtiği yer olan Talos 1 adlı uzay mekiği, kendi içinde bir sürü oda barındırıyor ve her odanın da kendine has sırları mevcut.

Kısaca hikayeden bahsedecek olursak: Prey’de Morgan Yu adlı bir karakteri canlandırıyoruz ve bir gün bize tabi tutulan deneyler sırasında yaşanan aksilikten doğan sorunları çözmek tabii ki bize düşüyor. Bu aksilik ise düşünülebileceği üzere uzaylıların serbest kalması ve gemide çoğu mürettebatı öldürmeleri. Sizin de amacınız bu mekikteki sırları keşfetmek, neler olup bittiğini çözmek ve olabildiğince hızlı bir şekilde oradan kaçmak. Nitekim hızlı dediysem lafın gelişi çünkü oyun yan görevlerle birlikte toplamda 30-35 saatlik bir oynanışa sahip. Şunu da eklemekte fayda var ki uzaylılar, basit uzaylılar değil. Mimic, Phantom gibi türlü isimlere sahipler ve belki de bunların aralarında en çok Mimic dediğimiz küçük, siyah yaratıklar en büyük korkuyu veriyor. Çünkü adından da anlaşılabileceği üzere bu Mimic’ler, herhangi bir objenin yerini alabiliyor. Bir odaya girdiğinizde bir sandalyenin gerçekten de bir sandalye mi yoksa bir Mimic mi olma fikri sizi paranoyaklaştırıyor.

Oyunun artıları:

-Grafikler, CryEngine3 motorunun da etkisiyle çok yumuşak, etkin ve göz alıcı duruyor.

-Keşfedilecek bir sürü mekan ve toplanacak bir sürü materyal size bekliyor.

-Farklı yeteneklerle karakterinizin özelliklerine ve oyun sonuna nasıl erişebileceğinize karar verebilirsiniz.

-Ses ve müzikler atmosferle çok uyumlu, güzel seçilmiş ve sizi, kısa sürede oyuna çekebiliyor.

-Hikayeye giriş taş çıkartacak biçimde.

Oyunun eksileri:

-Kombat sistemi ortalamanın biraz üstü duruyor. Özellikle de Mimic’lerle savaşmak ciddi zor.

-Bir süre sonra oyunda yapılacak farklı aksiyonların tükenmesi ve tekrarlamaların bulunması size sıkabilir.

Özetlemek gerekirse Prey, sunduğu hikayeyle ve yaşattığı atmosferle sizi kolayca içine çekebilecek bir oyun. Her ne kadar oyun Steam üzerinde 114,99 TL gibi biraz üst bir fiyatla satışa sunulduysa da sci-fi temasına ilgi duyanlar, bu oyunu mutlaka oynamalı şayet neyin gerçek neyin yalan olduğunu ilk başta anlayamayabilirsiniz!

MİNİMUM SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

OS: Windows 7/8/10 (64-bit versiyonları)

Processor: Intel i5-2400, AMD FX-8320

Memory: 8 GB RAM

Graphics: GTX 660 2GB, AMD Radeon 7850 2Gb

Storage: 20 GB Boş alan

ÖNERİLEN SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

OS: Windows 7/8/10 (64-bit versiyonları)

Processor: Intel i7-2600K, AMD FX-8350

Memory: 16 GB RAM

Graphics: GTX 970 4GB, AMD R9 290 4GB

Storage: 20 GB Boş alan

1 yorum
  1. . diyor

    Admin Enis Kirazoğlu izliyor

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.