Mario’daki Boo’lar Tasarımcının Eşinden Esinlenilmiş

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi

Super Mario Bros. 3’de ilk kez tanıtılan Boo isimli düşman Nintendo tasarımcısı Takashi Tezuka tarafından çizilmiş ve oyuna eklenmişti. Tezuka, 1985’teki ilk Mario oyunu olan Super Mario Bros.’tan beri her bir Mario oyununda yer aldı ve yeteneğini de yansıtmayı başardı. Elbette bunun dışında Zelda, Pikmin, Star Fox, and Animal Crossing projelerinde de elinden geleni esirgemedi.

Tezuka’nın bazı çizim ve çalışmalarının orijini de gerçek hayattan geliyor. Örneğin tatlı, utangaç ama bazen sinir bozucu olabilen Boo’yu ele alalım. Ona dönük olduğunuzda gözünü kapatan ve put gibi duran ancak arkanızı döndüğünüzde gözlerini açarak üstünüze gelen bu hayalet fikri, o zamanın koşullarına göre oldukça orijinaldi. Tabii ki fikir de orijinaldi…

mario boos 1

Boo’nun Mario’ya olan davranışları, Tezuka’nın eşinden esinlenilmiş. Nintendo’da çalışan Shigeru Miyamoto’nun Nintendo Power’a verdiği bir röportajda: “O (Tezuka’nın eşi) genelde sakin bir kadındı ama bir gün Tezuka’nın işte çok vakit geçirdiğinden dolayı ona çok kızmıştı.” Bu mod değişimi sanırız Tezuka’ya Boo fikrini vermiş olmalı.

20 yılı aşkın Boo, Mushroom Kingdom’da Mario’ları ürkütmeye devam etti. Yeri geldi Luigi’s Mansion’da King Boo isimli bir varyasyon bile oluşturuldu. Bu durumdan acaba Tezuka’nın eşinin haberi var mıdır? Eğer olur da öğrenirse yüz ifadesini görmek için Tezuka’nın arkasına dönmesi bile gerekmeyecek…

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.