Nvidia Yeni Ekran Kartları İle Beraber Kripto Para Madenciliğini Kısıtlıyor

Hüseyin Oğuz
Hüseyin Oğuz
2 Dk Okuma Süresi

Nvidia’nın yeni nesil ekran kartı GeForce RTX 3060 yakında tüm mağazalarda stoklara girecek. Oyuncular bu ekran kartını dört gözle beklese de, onlardan önce almaya çalışacak bir çok kripto para madencisi de bulunuyor. Bu durum da oyun severler için bayağı can sıkıcı olabiliyor. Zira mağazaların stoklarında ürün bulmak çok zorlaşıyor ve fiyatlar da ona oranla artış yaşıyor.

Ancak Nvidia’dan son gelen haber biz oyun severleri mutlu edecek cinsten, zira Nvidia yeni çıkacak RTX 3060 kartları ile beraber yeni ekran kartlarında kripto para madenciliğini kısıtlama yapacak.

Nvidia Yeni Ekran Kartları İle Beraber Kripto Para Madenciliğini Kısıtlıyor

Eğer bu güçlü ekran kartlarını madencilik için kullanmak istiyorsanız, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Yapılan testler gösterdi ki Nvidia bir şekilde RTX 3060’da madencilik yapmak artık hiç de verimli değil. Daha doğrusu ekran kartlarına eklenen sınırlama, madencilik yapmayı karsız hale getiriyor.

Çok fazla detaya girmeden teknik olarak açıdan incelemek gerekirse, ekran kartı bir süre sonra otomatik olarak ETH kazış hızınızı düşürüyor. Yaklaşık 40 MH/s olan hızınız 26 MH/s’ye sabitleniyor. Bu da kripto para madencileri için neredeyse kabus demek.

Nvidia bu hareketi ile RTX 3000 serisi ekran kartlarını oyunculara özel kılmak istiyor. Firmanın planları ise kripto para madencileri için yeni bir ekran kartı serisi çıkarmak. Henüz tam anlamıyla kartla ilgili detaylar paylaşılmadı ama bu ekran kartları söylenene göre 3000 serisinin düzenlenmiş hali. ETH kazım hızları ise 68 MH/s’ye kadar çıkabilecek.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Ben, uykusunda yazan adam henüz daha uyanmadım.