Red Dead Redemption Derslerde İşlenecek

Ülvi Gardaşov
Ülvi Gardaşov - Yazar
2 Dk Okuma Süresi

Rockstar Games’in sevilen oyun serisi Red Dead Redemption’ın oldukça güzel işlenen hikayesi, atmosferi ve evreni biz oyun severleri oldukça etkilemiştir. Tabii oyunun her ne kadar kendi evreni bulunsa da, aslında bulunduğumuz bu evren gerçeğe de oldukça yakın.

Yapımcı RDR ve RDR II’de dönemin Amerika’sında sömürgeciliği, ırkçılığı ve kapitalizmin yükselişini oldukça detaylı ve güzel bir şekilde işlemiş. İşte bu durum da bir tarih profesörünün dikkatinden kaçmamış.

Oyunları ve dersi birleştirmek konusunda oldukça hevesli olan ABD Tennessee Knoxville Üniversitesi’nde tarih profesörü Tore Olsson bu sonbahar öğrencilerine “HIUS 383: Red Dead America” adlı yeni bir ders vereceğini Twitter hesabından duyurdu.

“Video oyunlarının sınıfa ait olmadığını kim söylüyor? Tennessee Üniversitesinde tarih profesörüyüm. Bu sonbaharda, öğrencilerime Rockstar Games’in geliştirdiği oyun serilerinin arkasındaki tarihsel gerçekliği keşfeden “HIUS 383: Red Dead America” adlı yeni bir ders vereceğim.”

Olsson, her ne kadar Red Dead serisinin bazı yerlerinin tarihsel olarak yanlış olduğunu düşünse de, sınır mitolojisi, tekelci kapitalizmin genişlemesi, demiryollarının şirket gücünü nasıl genişlettiği, Meksika Devrimi ve Ulus ötesi etkileri, Amerikan imparatorluğu ve bu gibi başka detayların doğru ve ustaca işlendiğini söylüyor. Ayrıca Olsson öğrencilerin kursa katılması için oyuna sahip olmayı gerektirmediğini de belirtiyor.

red dead redemption 2

Her ne kadar Red Dead Redemption kendi evreni bulunan ve o evrenin gerçekliğine uyum sağlayan bir oyun olsa da tarih ve onun gerçekliğine olan bağı çok güçlü. Oyuncu olup ama dersi sevmeyen öğrenciler bu derse severek gideceklerinden eminiz. Umarız yakın zamanda biz de ülkemizdeki derslere video oyunlarının da entegre olduğu görürüz.

Bu makaleyi paylaş
By Ülvi Gardaşov Yazar
Takip et
Dünya adlı bu gezegende, kapladığım mekanın hakkını, yazmakla veriyorum.