Hayatı Oyun Olanların Buluştuğu Platform
SOL Banner
SAĞ Banner

19 Yaşında Minecraft İnşaat Şirketi Kuran Thomas Sulikowski İle Tanışın

19 Yaşında Minecraft İnşaat Şirketi Kuran Thomas Sulikowski İle Tanışın

Milyonların oynadığı ilham verici oyun belki de yeni bir sektörün doğmasına yol açtı, kim bilebilir ?

Henüz 19 yaşında ki Thomas Sulikowski Minecraft da para karşılığında projeler üreten bir şirket kurdu. Kurucusu ve Ceo’su olduğu şirketini daha da geliştirmeyi planlayan Sulikowski bu noktaya nasıl geldiğini bir röportaj sırasında açıkladı.

Sulikowski’nin hikayesine geçmeden önce şirketi ve yaptığı işi biraz daha yakından inceleyelim. Kendilerini profesyonel Minecraft inşaatçıları olarak adlandıran ekip 34 kişiden oluşuyor ve ekiptekilerin çoğu  farklı milliyetlerden. Su altı  krallıklarından, anime dünyasına kadar birçok mekanı oyuna aktaran bu ekip Minecraft ile neler yapılabileceğini bir kez daha bizlere gösterdi.

Sulikowski hikayesi ise; İlk kez Minecraft’ın adını duyduğunda henüz lisedeymiş. Söylediğine göre ilk kez oyunu arkadaşlarının zoru ile oynamış. Belli bir zaman sonra rutin haline gelen dersten sonra birkaç saat  Minecraft oynama alışkanlığı kendisini tipik hayatta kalma oyunlarından uzaklaştırmış. Lise 2. Sınıfta kendisini oyuna daha çok veren Sulikowski, oyun hakkın da daha derin bilgileri edinmeye başlamış. Daha sonra ki süreçte yaptığı işlerin fotoğraflarını forumlara göndermeye başlamış ve dikkat çekmeye başarmış. Bu gelişmeler üzerine daha detaylı bir araştırma ile Minecraft’ın gelişebilecek bir endüstri olduğu kanısına varmış.

Daha sonraki süreçlerde ilk profesyonel projesi olarak Empire State binasının tam rekreasyonlarına sahip bir örneğini yapmış. Fakat ilerleyen zamanlarda hem yaptığı yapıların daha da büyümesi, hem de okulu sebebiyle işlere yetişemez olmuş. Bu sebepten ötürü ekibini daha da genişletmeye karar vermiş. Şu anda sahip olduğu şirket olan Varuna’da 12 farklı ülkeden 34 kişi var. Ekip arkadaşlarının Polonya, Ürdün, ABD, Peru, Kolombiya gibi farklı topraklardan olduğunu söyleyen Sulikowski iş tekliflerinin daha çok Polonya, İspanya ve Almanya’dan geldiğini belirtiyor.

Sulikowski kendisine gelen müşterilerinin çoğunun ne yapmak istediklerinin farkın da olmadıklarını, kendisinin onların fikirlerine yol verdiğini ve bir kalıba oturttuğunu anlatıyor. Ayrıca yaptığı işlerin hepsinin birbirinden farklı ölçeklerde olduğunu ve bazılarının devasal boyutlara ulaşabildiğini anlatıyor. Game of Thrones’dan Harry Potter RPG haritasına veya inşaat firmalarının projelerine kadar birbirinden çok farklı haritalar yaptığını anlatıyor.

Sulikowski, şirketi olan Varuna’nın 3 tip farklı müşteri potansiyeline sahip olduğunu ve bunun ilkini daha çok inşaat şirketlerinin oluşturduğunu açıklıyor. İlgi çekmek için bir strateji olan bu durumun işe yaradığını ve insanların  ilgisini çektiğini söylüyor. İkincisi ise insanların belediye yada devletten talep ettikleri yapıların uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan çalışmalar oluşturuyormuş. Üçüncü müşteri profiline uyan ve en yaygını olan bu projeler oyun içi sunucu sahipleri için yapılıyor. Varuna’nın proje fiyatlarının ise 999 dolardan başlayıp 10.000 doların üstüne çıkabildiğini aktarıyor. Sulikowski’nin gelecek için hayallerini ise Microsoft ile ortaklık süslüyormuş.

Varuna’nın internet sitesine burdan ulaşabilirsiniz.

Varuna’nın Youtube hesabına burdan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.