İÇERİKLER

2021-2022 Yılında Gelecek 7 Yeni MMORPG Oyunu

Bu sene içerisinde birçok MMORPG oyun gördük ve halen daha görmeye de devam edeceğiz. Ancak şüphesiz bu çıkan yeni oyunlar MMORPG seviyesini biraz daha yukarı çekiyor ve işi biraz karmaşıklaştırıyor. Bazense biz oyuncular sadece kolay takip edilebilen rol yapma oyunlarını oynamak istiyoruz öyle değil mi? İşte hazırladığımız bu liste, 2021-2022 yılları arasında gelmesi planlanan, hem doğal yapıya sahip hem de ucuz olacağını düşündüğümüz 7 oyundan oluşuyor. Bakalım bu oyunlar bizim beklediğimiz o etkiyi yaratabilecekler mi? O zaman listeye bir göz atalım.

Ashes of Creation

Ashes of Creation’ın, MMORPG oyunlarına yeni bir boyut getireceği iddia ediliyor zira birçok oyun sever bu oyunu büyük bir dikkatle izliyor ve çıkmasını bekliyor. Duyuruluşundan itibaren 4 sene geçmiş olmasına karşın 2021’de bir beta versiyonunun çıkması beklense de asıl çıkış tarihi henüz bilinmiyor.

Yakın zamanda geliştirici ekip Intrepid Studios, My.com ile ilişkisini sonlandırarak oyuncuların içini de rahatlattı çünkü My.com’un, MMORPG oyunları arasında pek sağlam bir üne sahip olduğu söylenemez. Oyunun bizi kendisine çeken yönü ise zengin açık dünyası, para istemeyen mekanikleri ve 64 özgün karakter sınıfı içermesi.

New World

New World, MMORPG oyuncularına hem büyük bir güven hem de sağlam şüpheler verdi. Bir yandan vadettiği gelişmiş, kendine has kombat sistemi bizim ilgimizi çekerken, kısa oynanış videosundan da görebileceğiniz üzere, grafiklerine sağlam bir cila çekilmesini bas bas bağırıyor. Hatta ve hatta oyunun, MMORPG konseptlerine uymadığı yönünde söylentiler bile var. Kamp kurma ve köy genişletme ötesinde NPC’ler ile iletişim, görev alıp tamamlama ve karakter geliştirme gibi temel konseptler oldukça sınırlı. Yine de Amazon’un geliştirdiği New World’e daha çok hayatta kalma bazlı MMORPG gibi bakılabilir. 2021’in başında geleceğine ilişkin duyumlar oldukça güçlü. Oyunun bizi kendisine çeken yönü ise şu anlık kendine has kombat sistemi.

Hytale

İlginçtir ki Hytale, Minecraft’ın modsuz MMORPG versiyonu olarak ün salmış durumda. Bir başka ilginç tarafı ise en tanınan server’a sahip olan Hypixel Studios’un bu oyunu geliştiriyor olması. Oyunu geliştirenlerin önceden aktif zamanlı olarak Mojang’de çalışmış olması da ayrı bir artı etken. Şimdi ise tamamen bağımsız bir proje ile oyun sektörüne atılıyorlar.  Hytale hem online hem offline oynanabilecek ve kendisine has server’lara sahip olacak. Minecraft mekaniklerini temel alacak oyunun, yapboz gibi güzelce oturtulmuş MMORPG elementlerine sahip olmasıyla birlikte bu oyunun çok hit alacağını söyleyebiliriz. 3 yıldan beri geliştirilmeye devam eden Hytale’in, 2021 gibi gelmesi bekleniyor. Bizi kendisine çeken yönü ise voksel grafikleri ve Minecraft ile rol yapma unsurlarının birleşme fikri.

Corepunk

Listedeki çiçeği burnunda oyunlardan biri olan Corepunk, ilk bakıldığında MMORPG’den ziyade bir MOBA türünün yolcusu gibi gözükebilir. Zira arayüz bize League of Legends’i hatırlatıyor.  Ancak geliştiriciler bundan esinlenmiş olacak ki bu iki türü anımsatan bir oyun ortaya koyuyorlar. Kombat sisteminin, hızlı ve sert geçmesi planlanan Corepunk’ta bir tek şehirlerde güvende olacaksınız. Geliştiriciler aynı zamanda en yüksek level’a ulaşmak için toplamda 80 ila 100 saat gibi bir süre harcanacağının da altını çiziyor. Bundan başka elimizde bilgiden ziyade sözler ve olasılıklar var. Yine de 2022 yılında çıkacak bu oyunun bizi çeken yönü ise kendine has dünyası ve MOBA türü ile MMORPG türünün simyasını içerecek olması.

Crowfall

Crowfall’ın lakabı “Ertelenmelerin Kralı”. Bu oyun hiç yoksa 5 senedir geliştiriliyor. Şu anda beta versiyonunda olsa da alpha’ya ulaşması için bile daha çok yol kat etmesi gerekiyor. Halen daha geliştiriciler büyük bir cesaretle dramatik değişiklikler yapmaya devam ediyorlar. Buna rağmen biz oyuncular ise oyunun çıkışı için heyecanlıyız çünkü mekanikleri sil baştan yeniden yapıldı ve karşımızda tamamiyle yeni bir oyun var. Normalde bu tür oyunları Thesus’un Gemisi gibi düşünürüz ama geliştiriciler, oyunun her bir parçasını yeniden kurguladılar. 2021 yılında geleceği öngörülen Crowfall’un, bizi kendisine çeken yönü ise senaryoya sahip dünyası, kendi kalemizi inşa etme şansı ve farklı sınıf seçenekleri.

Crimson Desert

Black Desert’ın yapımcılarından gelecek olan yeni MMORPG oyun Crimson Desert, geliştiriciler tarafından ilk oyunun da ötesinde olacak grafiksel anlamda büyük güncellemeler içereceği söylendi.  İçine çeken ve bağımlısı yapan hikayesinin yanında birçok özelliği de muhakkak ilk oyunlarından alacaklardır. Yine de bu oyun, ilk oyun ile bir bağlantı içine sokulmayacak. Black Desert’ın açık dünya ve detay anlamında ne tür bir iş yaptığını biliyoruz. Umarız önceki oyundan ders çıkardıkları alanlar olmuştur. 2021’in sonlarına doğru gelmesi beklenen oyunun bizi kendisine çeken yönü ise dinamik bir kombat sistemi, büyük çaplı PVP’ye sahip olması ve detaylı tek kişilik hikayesi.

Starbase

Starbase’in karşısındaki engelleri aşarak gelmesi kesinlikle oyun sektörünü ve marketini alt üst edecektir. Kaç tane oyun bilim kurgu konsepti içerisinde açık dünyasının tamamını etkileşimli yapmıştır ki? Trailer’da gördüğünüz her şey küçük elementlerden oluşmuş durumda ve bu elementleri istediğiniz şekilde ayırıp yeniden birleştirebiliyorsunuz.

Sandbox şeklinde olmasının yanında geminizi kendiniz tasarlayabiliyorsunuz. Ancak bu tasarlama dıştan ziyade içe odaklı; geminizi tasarlamak için temel seviyede programlama bilmeli ki sahip olduğunuz yapay zekaları emriniz için çalıştırabilesiniz. Voksel grafiklere sahip olacak oyun 2 yıldır beklense de 2022 yılında çıkması planlanıyor. 2021 yılının ilk çeyreğinde ise Steam’de erken erişimde olacak. Bizi kendisine çeken yönü ise tam etkileşimli açık dünyası ve sunduğu geniş çaplı özgürlük.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu