İÇERİKLER

300 Kelimede Ubisoft’u Tanıyalım

Ubisoft’un bu vakitlere kadar gelişi kimilerine göre şans kimilerine göre alın teri. İşte sadece 300 kelimede evrimin Fransız versiyonu, Ubisoft.

Union des Bretons Independants Software veya o zamanki kısaltmasıyla Ubi Soft, Yves Guillemot ve diğer dört kardeşin bir araya gelerek bir bilgisayar oyunu yayımcısı şirketi kurma fikriyle kuruldu. 1986 yılında Fransa, Brittany’de kurulan Ubi Soft’un misyonu ise video oyunu yapmak ve satmaktı. Birkaç zorlu geçen yılın ardından taze market stratejileriyle oyun dünyasına arka kapıdan girmeye çalıştılar. Daha yeni kurulan bir şirket olmalarına karşın kendileri gibi genç oyun geliştiricilerini kendi çatıları altında toplamaya çalıştılar. Bu taktikler kendilerine maddi manevi şekilde yol gösterdi ve kısa zaman içinde Nintendo ve Sega’yla yarışabilir pozisyona geldiler.

Bilgisayar dediğime bakmayın, o zamanın teknolojisi ile 8 bitlik ev bilgisayarı olan Amstrad CPC’de oyunlarını çıkarıyorlardı. Nitekim 1990’lı yıllara geldiklerinde Fransa’nın en büyük oyun dağıtıcı şirketi olmuşlardı. Bunu ise İngiltere, Amerika ve Almanya ile olan ilişkilerine borçlular. 2000 yılında Ubisoft, Amerikan marketine giriş yaparak Red Storm Entertainmet’ı resmen satın aldı. Bu onlar için çok riskli bir anlaşmaydı zira ilk kez yurtdışından bir şirket alıyorlardı ve bunun akabinde Xbox çıkmış ve dünyayı sallamıştı. Tom Clancy oyunlarının marka babası Red Storm’un varlığı, daha sonradan Ubisoft’un popüler olan Ghost Recon, Rainbow Six ve Splinter Cell oyunlarının gelişimine ise yol verecekti. Bunun yanında Driver oyununu Atari’den almaları ve Prince of Persia serisine sahip The Learning Company’i kendi bünyelerine katmaları da ayrı birer başarı.

Bugün ise Ubisoft’a baktığımızda her ne kadar günümüz oyunlarına hayran olamasak da başardıkları insanları etkilemeye devam ediyor. Yaklaşık 35 ülkede stüdyolara sahip, zamanında Assassin’s Creed ve Wii Just Dance gibi oyunlarla global satış başarıları yakalamış Ubisoft, halen daha gelirlerini arttırmaya devam ediyor. Türkiye’de de açılımlara başlamış olan şirket, 2011’de ilk 10 bağımsız yayımcı listesine 10000’den fazla çalışanıyla girmişti. Yakın zamanda anlayışlarını düzelterek eski günlere ulaşabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu