Activision Blizzard Oyunları Mevcut Anlaşmalardan Sonra da PlayStation’a Çıkmaya Devam Edecek mi?

Bilal Yusuf Ersin
Bilal Yusuf Ersin - Yazar
3 Dk Okuma Süresi

Microsoft’un oyun dünyasının en büyük satın alımını yapmasının ardından konu hâlâ gündemde kalmayı devam etmeyi sürdürüyor. Bu seferki gündem konusu da Activision Blizzard oyunlarının rakip platformlardaki akıbeti üzerine oldu. Bildiğiniz gibi Microsoft’un Activision Blizzard’ı 69 Milyar dolar gibi dev bir paraya satın almasının ardından geliştirilecek yeni oyunların mevcut taahhüt anlaşmalarından sonra rakip platformlara gelip gelmeyeceği konusu uzun süredir tartışılıyordu.

Activision Blizzard Oyunları Mevcut Anlaşmalardan Sonra da PlayStation’a Çıkmaya Devam Edecek

Fakat Microsoft web sitesinde yayınlanan bir blogta, Microsoft’un geliştirilen içeriklerin hangi platformlarda ne tür pazarlama stratejileri izleyeceği ile ilgi Microsoft Başkanı Brad Smith, konu hakkında bazı açıklamalar yaptı. Brad Smith yaptığı açıklamada tüm yapımların olmasa da bazı oyunların gelecekte PlayStation’da yayınlanmaya devam edeceğini söyledi.

Rakip platformlara oyun yayınlamaya devam edilecek mi sorusu üzerine Brad Smith verdiği başka bir cevapta ise: “İçinde bulunduğumuz durum içindeki bariz endişe, yeni gelecek oyunların Xbox konsollarına özel olup PlayStation oyuncuların bu deneyim şansının engellenmesidir.” dedi ve açıklamanın devamında ise: “Açık konuşmak gerekirse Activision Blizzard oyunları mevcut şartlar altındaki herhangi bir anlaşmanın sonlanmasından sonra da PlayStation platformunda yayınlanmaya devam edecek. Sony hayranlarının sevdikleri oyunlardan keyif almaya devam edebilmeleri için bunları mevcut anlaşmaların son bulmasından sonra da gelecekte PlayStation üzerinde kullanıma sunacağımızı Sony’ye taahhüt ettik.” diye ekledi. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece bazı yapımlar PlayStation’a gelmeye devam edecek. Yani Microsoft bazı yapımlarını kendi bünyelerindeki Xbox konsoluna özel çıkaracak.

Brad Smith’in aynı zamanda benzer bir desteği Nintendo platformuna da yapmayı düşündüklerini ve bunun oyun sektörü ve kendi işleri için doğru bir adım olduğunu belirtti.

activision blizzard

Microsoft’un Bethesda satın alımından önce gerçekleşen Deathloop, Ghostwire Tokyo oyunlarının PlayStation konsoluna özel olma taahhüt anlaşmalarının yanı sıra, Minecraft’ın uzun süredir PlayStation’da yayınlanması ve Call of Duty markası özelinde yapılan, Call of Duty’e ait 3 tane oyunun yayınlanması adına garanti veren sözleşmenin bitişinden sonra bile bazı projelerin PlayStation gibi önemli bir rakip platforma çıkacak olması Microsoft’un nasıl bir strateji uyguladığını merak ettiriyor.

Bu konu üzerine de geçtiğimiz hafta içerisinde açıklama yapan bir Sony sözcüsü: “Microsoft’un sözleşmeye dayalı anlaşmalara uymasını ve Activision oyunlarının çok platformlu olmasını sağlamaya devam etmesini bekliyoruz” demişti.

Bu konu üzerine başka bir açıklama ise Xbox patronundan gelmişti. Yapılan açıklamada Call of Duty markasını PlayStation platformunda tutma isteklerini açıklamıştı. Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alımı tamamlandıktan sonra “Bu hafta Sony’deki yetkililerle iyi görüşmeler yaptık” diye tweet atmış ve “Activision Blizzard’ı satın aldıktan sonra mevcut tüm anlaşmaları yerine getirme niyetimizi ve Call of Duty’i PlayStation’da tutma arzumuzu onayladım.  Sony, sektörümüzün önemli bir parçası ve ilişkimize değer veriyoruz.” diye de belirtmişti.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
:)
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir