Android Oyunları 2022’de Bilgisayarlara Geliyor

Hayatımızdan çıkarmamız mümkün olmayan teknolojik aletlerden bir tanesi de telefonlarımız. Her işimizi hallettiğimiz ve sıkıldığımızda bizleri eğlendiren cihazlar ayrı bir ekosisteme sahip. Hayatımızın her alanda ihtiyaç duyduğumuz mobil ekosistemlerin bel kemiği olan uygulamalar ve oyunlar 2022 yılında Windows işletimine sahip cihazlara geliyor.

Microsoft, Windows 11 ile beraber kullanıcılara bir sürü yenilik sunuyor. Ancak sunduğu yeniliklerin en dikkat çekici olanı Android uygulamalarını doğrudan herhangi bir üçüncü parti yazılıma ihtiyaç duymadan çalıştırabilecek olmasıydı. Windows 11 piyasaya çıkmış ve bilgisayarlarımıza yüklemiş olsak da henüz bu özellik kullanıma sunulmadı.

Google Android Oyunlarını Windows’a Getiriyor

Bugün gerçekleşen The Game Awards etkinliğinde ise dikkat çeken bir sürpriz yaşandı. Google sahneyi devraldı ve oyuncuların uzun zamandır beklediği duyuruyu yaptı. Android oyunları 2022 yılında “Google Play Games (Google Play Oyunlar)” hizmeti sayesinde Windows işletim sisteminde erişilebilir olacak.

Google’ın Android ve Google oyunlarından sorumlu ürün direktörü Greg Hartrell, “2022 yılından itibaren oyuncular en sevdikleri Google Play oyunlarını daha fazla cihazda deneyimleyebilecekler. Kullanıcılar çok sevdikleri uygulamalara telefon, tablet ve Chromebook’un ardından Windows cihazlarda da sahip olacaklar. Ayrıca bu cihazlar arasında sorunsuz bir biçimce geçiş yapabilecekler.”

Google sözcüsü Alex Garcia-Kummert, The Verge‘e yaptığı açıklamalarda Google’ın bu uygulamayı tek başına geliştirdiğini söyledi. Kummert’in yaptığı açıklamalar Google’ın Microsoft, BlueStacks veya diğer uygulamalarla ortaklık yapmadığı anlamına geliyor. Geliştirilen uygulamada kullanıcılar telefonda oynadıkları oyunlarına bilgisayarlarında hiçbir sorun yaşamadan devam edebilecekler.

Google, gelecek kullanıma sunacağı uygulamasının nasıl çalıştığını ise açıklamadı. Ancak şunu biliyoruz ki Google bulut bir servis kullanmayacak. Oyunları Windows cihazlarda direk çalıştıracak.

Android Oyunları

Windows 11 ile Entegre Olmayacak

Hartrell, “Bu uygulama, Google tarafından dağıtılan bir uygulama olacak. Windows 10 ve sonraki sürümlerini destekleyecek yerel bir Windows uygulaması olacak. Oyun akışını içermeyecek.”

Google’ın uygulaması, Windows 11 ile herhangi bir özel entegrasyona sahip olmayacak. Uygulama Google tarafından yayınlanıp destek alacak. Windows ile arasında hiçbir bağ olmayacak.

Google’ın duyurusu Microsoft’un, Android uygulamalarını Windows işletim sisteminde test etmeye başlamasından aylar sonra geldi. Microsoft, çeşitli kaynaklardan yararlanarak Android için temel bir “Windows Alt Sistemi” oluşturuyor. Yazılım devi, Windows kullanıcılarının Amazon Appstore’dan yerel olarak oyun ve uygulama yüklemesine izin vermek için Amazon ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı. Ancak yerel Google Play uygulaması resmi olarak Microsoft’un özelliği aracılığıyla kullanıcılara sunulmayacak ve sadece Windows 11 ile sınır olmayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu