Apple ve Epic Games Savaşına Valve da Dahil Oluyor

Biliyorsunuz ki, Epic Games’in Google ve Apple’ın yaptığı haksız rekabete karşı olan yasal savaşı hala sürüyor. Hatta bu savaş İngiltere’ye kadar da uzanmıştı.

Apple ve Epic Games arasında devam eden bu yasal savaşın bir parçası olan yeni bir belge, Apple’ın Valve Software‘i Kasım ayında mahkemeye çağırdığını ortaya çıkardı. Bu mahkeme celbi, Valve’ın Steam işlemleri ve satışları hakkında birkaç yıllık ticari veriler sağlamasını istiyor.

Apple’ın kendi argümanları, Valve’daki verilerin Epic’e karşı olan davasıyla ilgili olduğunu belirtmekte. Apple’ın Valve’ı mahkemeye çağırmasının sebebi ise Valve’ın dijital oyun mağazası Steam’in PC platformunda piyasaya hakim, baskın bir dijital oyun dağıtıcısı olması ve Epic Game Store’un da en büyük rakibi olması. Bu da işlerin daha da kızışmasına sebep olacak gibi gözüküyor.

Ayrıca Valve ile Apple arasında gerginliğe neden olan iki talep bulunuyor. Dün Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesine gönderilen ortak bir keşif mektubuna göre: Apple ve Valve birkaç toplantı ve konferansta bulunmuş ancak Valve 2. ve 32. maddelerdeki kendilerinden talep edilenleri reddetmiş.

2. madde, Valve’dan oldukça fazla bilgi istiyor:

  1. Uygulama ve uygulama içi ürünlerin toplam yıllık satışı
  2. Steam’den yıllık reklam gelirleri;
  3. Steam’e atfedilebilen harici ürünlerin yıllık satışları;
  4. Steam’den elde edilen yıllık gelirler
  5. Steam’den yıllık kazançlar (brüt veya net).

Apple, bu bilgileri kolayca erişilebilen herhangi bir format’da talep ediyor ama Valve bu bilgileri sağlamayı reddediyor. 32. madde ise şu şekilde:

  1. Steam’deki her uygulamanın adı
  2. Uygulamanın Steam’de mevcut olduğu tarih aralığı
  3. Uygulamanın ve Steam’de bulunan herhangi bir uygulama içi ürünün fiyatı.

Bu taleplerin amacı, Epic’in rekabet ettiği pazarın kapsamını göstermek ve rakibi olan Valve’ın mağazasındaki ürünler için ne kadar ücret aldığını göstermek. Ancak görünen o ki, Valve bu savaşa hazır değil veya gereksiz risk gibi görmüş olabilir.

Bu arada Valve, gelir payı, Epic ile rekabet, Steam dağıtım sözleşmeleri ve diğer ilgili belgeleri zaten hazırladığını da söylemekte fayda var. Ayrıca, Valve, mobil piyasasındaki bir rakip olmadığı için davaya hiç karışmaması gerektiğini de savunuyor.

Kaynak GameSpot