İÇERİKLER

Epic Games`in Apple ve Google İle Olan Savaşı İngiltere’ye Uzandı

Epic Games’in Ağustos 2020’de başlayan Apple ve Google ile yasal çatışması şimdi İngiltere’ye kadar ulaştı. Epic Games, Google ve Apple’a karşı Rekabet Temyiz Mahkemesini, hem piyasadaki “hakim konumunu kötüye kullandığını” hem de her ikisinde de “rekabete aykırı anlaşmalar / uyumsuz eylemlerde bulunduğunu” iddia etti.

Apple ve Google aleyhine açılan bu iki başvuru, Epic Games’in Fortnite’ı uygulama mağazalarına geri yükleme ve mobil ekosistemlerin çalışma şeklini değiştirme çabasının son adımı. Başvurular sırasıyla 8 ve 29 Aralık’ta yapıldı, ancak Mahkeme tarafından kamuoyuna bu hafta açıklandı.

Ağustos ayında Epic Games, mobil cihazlarda Fortnite’a doğrudan ödeme seçenekleri eklemiş ve oradan gelecek geliri herhangi bir komisyon ödemeden direkt kendi bütçesine dahil etmek istemişti. Ancak Epic Games’in bu hamlesinin hem Apple hem de Google’ın geliştirici sözleşmelerinde bulunan oyun içi satım alımlarında komisyon alınması maddesini ihlal etmesi nedeniyle Fortnite mağazalardan kaldırılmıştı.

Apple ve Google, Epic’in bilerek kuralları çiğnediğini iddia ederken, Epic mobil pazardaki hakimiyetlerinin rekabete aykırı olduğunu iddia ediyor.

Epic, mahkemenin, Fortnite’ın App Store ve Play Store’dan kaldırılmasıyla birlikte Apple ile olan Geliştirici Programı Lisans Sözleşmesi’nin (DPLA) belirli koşullarının yasa dışı olduğuna dair bir beyanda bulunacağını umuyor. Fortnite’ın geri yüklenmesini ve Apple’ın Epic Games Store veya Epic’in uygulamalarının indirilmesini kısıtlamasının durdurulmasını istiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu