Apple ve Google Fortnite’ı Mağazalarından Kaldırdı

Brz Konuk
Brz Konuk
3 Dk Okuma Süresi

Apple ve Google Fortnite’ı Mağazalarından Kaldırdı, Epic Games Dava Açıyor…

Dün ilginç bir olay yaşandı. Apple, mobil platformlardaki mağazası olan App Store’dan Epic Games’in Battle Royale oyunu Fortnite’ı kaldırdı. Bunun sebebi olarak da Epic Games’in oyun içi harcamalarda ödeme yöntemi olarak doğrudan kendi ödeme yöntemini eklemesi oldu.

Normalde Apple kendi ödeme yöntemini kullandırarak bu tarz oyun veya uygulama içi satın alımlarda %30’luk bir kesinti yaparak oyun veya uygulamanın sahibi firmaya ödeme yapıyor. Epic Games ise kendi ödeme yöntemini oluşturarak bu kesintiden kurtulması ile oyunculara oyun içi satın alımlarında %20’e varan indirimler yaptı. Ancak Apple yaşanan durum karşısında kendi politikaları gereği bu işlemin ilkelerine aykırı olduğu gerekçesi ile Fortnite’ı App Store’dan kaldırdı.

fortnite epic

Aynı sebepten dolayı şimdi de Google kendi mağazası Google Play’den oyunu kaldırdı. Epic Games’te her iki firmaya da bu yaptıkları durum yüzünden tekelleşme davası açıyor. (Oyunu android cihazlarınıza Epic Games’in internet sitesinden indirmeye devam edebiliyorsunuz)

Epic Games bu dava üzerinden para istemiyor, ancak Apple’ın ve Google’ın iOS ve Android uygulamalarındaki ödeme yöntemleri üzerindeki tekelleşmesini kırmak istiyor. Davanın tamamına buradan ulaşılabilirsiniz. Epic Games’in davada en dikkat çekici açıklaması: “Apple, IBM’in bilgi işlem teknolojisi pazarındaki tekelini kıran kazançlı-devrimci bir güç olarak gördüğünü” söylediği aynı 1984 reklamına işaret ederek başlıyordu. Ancak şimdi, “Apple bir zamanlar karşı çıktığı şey haline geldi; pazarları kontrol etmeye, rekabeti engellemeye ve yeniliği bastırmaya çalışan bir dev oldu.”

Ayrıca Epic Games görünüşe göre bu durumun yaşanacağını bekliyor olacak ki, Fortnite’ın kaldırılmasının ardından Nineteen Eighty-Fortnite isimli bir kısa filmini yayınladı. Bu kısa film 1984’deki Apple’ın Macintosh için hazırladığını bir reklama gönderme olarak ortaya çıkıyor.

1984 Apple’s Macintosh Commercial (HD) Reklamı

Epic Games’in Göndermesi

Dava özellikle, Apple’ı hem yazılım dağıtımında hem de iOS cihazlarda ödemelerin işlenmesinde “rekabete aykırı kısıtlamalar ve tekelci uygulamalar” kullanmakla suçlamakta. Aynı zamanda, Mac’ler ve Macbook’lar gibi diğer Apple donanımlarındaki geliştiricilerin, çeşitli ödeme seçenekleri ve çeşitli işlem ücretleri ile harici mağazaları veya doğrudan indirmeleri kullanarak açık bir pazarda faaliyet göstermekte özgür olduklarını belirtiyor.

Epic Games’in açtığı davada Apple’ın iOS pazarındaki ve donanım kullanıcılarındaki hakimiyetini sürdürmek için attığına inandığı adımların derinlemesine ayrıntılarına giriyor ve on ayrı iddiada bulunuyor. İlginç bir şekilde Epic Games’in para aramadığını da belirtiyor – sadece Apple’ın sektördeki kontrolünü kırmak istiyor.

Davada ayrıca herhangi bir şüphe olması durumunda, Epic Games’in bu kavgayı bir amaç için başlattığını açıkça ortaya koymakta. Özellikle yeni ödeme sistemine yanıt olarak Apple’ın Fortnite’ı App Store’dan kaldırmasına atıfta bulunmakta.

 

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
Takip et
Hayatı Oyun Olanların Platformu...
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image