İÇERİKLER

Apple’dan Açıklama, Epic Games Hatasını Düzelttiği Takdirde Fortnite’ın Geri Dönebileceğini Söylüyor

Apple’dan Açıklama, Epic Games Hatasını Düzelttiği Takdirde Fortnite’ın Geri Dönebileceğini Söylüyor

Apple, bütün sorunları Epic Games’in kendi kendine yaptığını ve çözmek için mahkemelere başvurmanın
gerekmediğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta Epic Games, Fortnite’ın iOS App Store’dan kaldırılmasının ardından Apple’a dava açtı.
Fortnite’ın kaldırılmasının sebebi ise, Apple’ın aldığı %30’luk kesinti olmadan kendi V-Papel’ini satmasıydı. Olaylar büyükçe büyüdü ve burada sınırlı kalmadı. Apple, Epic de dahil Unreal Engine (Epic Games’in oyun motoru)  kullanan tüm geliştirici hesapların iOS ve Mac geliştirme araçlarına erişimin 28 Ağustos’ta  sonlandıracağını bildirdi.

Epic, Apple’ın bu yasaklarını engelleyen geçici bir yasaklama emri arayışına girdi ve bunun şirket üzerinde “yıkıcı”  bir etkisi olacağını söyledi ki bu bariz belli. Apple, bu talebe karşı çıktı ve Epic’in bütün bunları tamamen kendi kendine sorun haline getirdiğini, ve kuralları ihlal eden güncellemenin geri alınması  halinde yasakların derhal ortadan kalkacağını söyledi.

Epic’in Apple ile yaptığı anlaşmalar, bir uygulama geliştiricisinin App Store kurallarını veya geliştirme araçları lisansını ihlal ederse, Apple’ın bu geliştiriciyle çalışmayı bırakacağını açıkça belirtiyor. Daha önceleri de aynı kurulları ihlal eden geliştiriciler ile anlaşmalar iptal edilmiş.

Epic Games’in kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney ise “açık platformlar ve politika değişiklikleri için savaşarak  herkese eşit derecede fayda sağladıklarını” söyledi.

Sizce bu tartışmada haklı olan taraf hangisi? Epic Games anlaşmada olduğu gibi Apple’a %30’luk hakkını vermeli mi yoksa Apple aldığı bu kesintiyi azaltıp/bitirmeli mi?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu