Assassin’s Creed Geleneğinin Yerini Assassin’s Creed Infinity İsimli Servis Oyunu Alacak

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
3 Dk Okuma Süresi

Assassin’s Creed serisi genellikle fazla durağan olmakla suçlanırdı. Origins ile başlayan yenileşme hareketleri, Odyssey ve Valhalla ile hem hikaye ve mekan hem de oyun mekaniği olarak yeni bir boyut kazandı. Ubisoft’tan bugün gelen resmi bir açıklamaya göre ise Assassin’s Creed markasının bir sonraki oyunu, apayrı bir yol izleyecek.

Assassin’s Creed serisinin köklü bir değişime uğrayacağı cümlesi ilk önce Bloomberg’den Jason Schreier’ın ağzından çıktı. Schreier, Ubisoft’un Assassin’s evreninde geçen devasa bir servis oyunu üzerinde çalıştığını iddia etti. Ubisoft Montreal ve Ubisoft Quebec’in kafa kafaya verdiği bu yapım, geleneklerin bozulması demekti zira bu iki stüdyo, ayrı şekilde çalışarak kendi oyunlarını çıkarırlardı.

Assassin’s Creed Infinity ne olacak, nasıl olacak?

Assassin’s Creed Infinity

Jason Schreier’dan sonra çok beklemeden Ubisoft’tan da resmi bir açıklama geldi. Ubisoft, bir sonraki oyunlarının “Assassin’s Creed Infinity” kod ismiyle geçeceğini ve kendilerinin bu fikri birkaç yıldır hayata geçirmek istediklerini ifade etti. Resmi bilgilere Assassin’s Creed Infinity, diğer oyunlarla kıyas yapamayacağımız kadar büyük olacak, Assassin’s tarihinin ücra köşelerini oynamamıza izin verecek ve tek bir ana karaktere odaklanmayacak. Ortaya çıkarılmak istenen proje, farklı zaman dilimlerinde geçen çok sayıda hikayeyi ve hem eski hem de yeni karakterleri bizlere tanıtmaya çalışacak.

Assassin’s Creed serisine olan bu tarz bir yaklaşım, zaten stüdyonun kafasında olan bir durumdu. Ubisoft, insanların büyük ihtimalle önümüzdeki yıllarda farklı isimlerle çıkan ama temel bir sisteme sahip olan AC oyunlarını görmek istemeyeceğini düşündü ve kendine göre adımını attı. Mantıklı bir karar veya değil, bu okuyucunun takdirine kalmış ancak 2007’den beri süregelen bir geleneksel oyun serisini günümüz koşullarına adapte ettirmeye çalışmak yürek isteyen bir iş. Ubisoft içinden kaynaklar da zaten bunu doğrularcasına Infinity’nin 2024’ten önce gelemeyeceğini vurguluyorlar. Bir yandan da Ubisoft, AC Valhalla’yı destekleyeceğinin de sözünü vermişti, gelecek ne getirir bilinmez.

“Bayrağı oyundan oyuna aktarmaya devam etmek yerine, bunun Ubisoft’un en sevilen serilerinden birinin; stüdyolara daha az ve yeteneğe daha fazla odaklanan entegre ve işbirlikçi bir şekilde gelişmesi için bir fırsat olduğuna derinden inanıyoruz.”

“En önemlisi; Assassin’s Creed her zaman karakterlerinin, konumlarının ve kültürlerinin tasvirini etkileyen çeşitli geçmişlere ve bakış açılarına sahip çok kültürlü ekipler tarafından geliştirildi.

“Her zaman iyileştirmeye yer olduğunu bilsek de, bu yeni yapının ekiplerimizdeki çeşitlilik ve temsilin büyümeye devam etmesini ve oyuncularımızınkiyle eşleşmesini sağlamamıza izin verdiğine inanıyoruz.”

Schreier’in başka bir iddiasına göre ise stüdyolar, cinsel istismar suçundan rapor edilmesine rağmen proje içlerinde çalışmaya devam eden isimler ve bunların yarattığı iç karışıklıklarla dalgalanıyor.

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image