Atmosferi ile Dikkat Çeken SCARF İncelemesi

Grafikler ve atmosfer fena değil ancak SCARF nasıl bir oyun? Haydi beraber bakalım...

Son zamanlarda platform oyunlarına olan merakın artması ile gün yüzüne güzel platform oyunları çıkmaya başladı. Crash Bandicoot 4, Pyschonauts 2 gibi oyunlar çıkış yaptığı zaman platform oyunları çapında büyük ses getirmişlerdi. Her ne kadar piyasayı aksiyon-macera ve online rekabetçi oyunları domine etseler de bu oyunlar da kendi çaplarında yeterli başarıyı yakaladılar.

Bugünkü inceleme konuğumuz ise indie platform oyunu olan SCARF. İspanya merkezli küçük bir stüdyo olan Uprising Studios tarafından geliştirilen, THQ Nordic bünyesindeki Handy Games’in yayınladığı SCARF, sektöre yenilik getirmese de kendi çapında fena bir oyun değil diyebiliriz.

Hikaye

Oyun, annesinin öldürülmesinden sonra insanlığa nefret kusan, atkıya dönüşebilen bir ejderhanın ana karakterimiz ile yollarının kesişmesi ile başlıyor. Ana karakterimiz ile birlikte ejderhanın ölen annesine kavuşabilme umudu yeniden doğuyor ve bu yolda ikilinin çıktıkları serüvene tanıklık ediyoruz.

Oyun hikaye anlatımı bakımından Journey, Limbo gibi oyunlara benziyor. Ancak senaryonun çok da iyi olduğu söyleyemeyiz, daha basit ve tahmin edilebilir durumda.

SCARF

Oynanış

Oyunun oynanış kısmının oldukça yavan kaldığını söyleyebilirim. Atkıya dönüşebilen ejderha sayesinde süzülmek, double jump (ikili zıplama), belirli yerlerden sallanmak gibi yetenekler kazanıyoruz. Gerçekten bu yeteneklerin hepsini yerli yerinde kullanıyoruz ama bu yetersiz. Hayır, platform bölümleri yetersiz değil, yetenekler yetersiz…

2-3 saatlik bir oyuna göre yetenekler çok az. Oyunda belirli zaman geçirdikten sonra sıkılmaya başlıyorsunuz ve yeni yetenekler arayışına çıkıyoruz. SCARF, yeteneklerin yerli yerinde ve yeterli kullanıldığı bir oyun olsaydı, bu oyun gerçekten harika bir oyun olabilirdi.

Bulmacaların iyi ve zevkli olduğu söyleyebilirim, ama kısa oynanış süresine rağmen bazı bulmacalar tekrara düşüyor. Benim favori ise bölümüm Journey’i hatırlatan The Desert (Çöl) bölümü oldu. Bu bölümde hem platform, hem de bulmacalar çok iyi tasarlanmış.

Genel olarak platform bölümlerinde oldukça zevk aldım. Hatta hem puzzle, hem de platform olan bölümler harika yapılmış ama maalasef ki, böyle bölümler oyunda çok az.

Oyunda çok az bug gördüm, hiçbir teknik problemle karşılaşmadım ve performans sorunu yaşamadım. Yapımcı oyunun teknik kısmını çok iyi kotarmış.

Grafikler ve Amosfer

Oyunun en etkileyici tarafının grafikler ve atmosfer olduğunu söyleyebilirim. Tabii ki Ghost of Tsushima, RDR 2 gibi grafikler yok oyunda, böyle bir şey de beklemek saçma olurdu. Zira bir indie oyuna göre oldukça başarılı olduğunun altını çizelim, şahsen beni etkilemeyi başardı. Atmosfer ise grafikleri destekliyor, oyunun güzel gözükmesinde de önemli bir faktör.

Oyunda (özellikle orman bölümünde) büyüleyici manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Orman bölümü manzara konusunda çok zengin, ancak diğer bölümler için ne yazık ki, aynısı geçerli değil. Keşke bu manzaraları oyunun her noktasına eşit ve doğru bir şekilde bölünseydi…

SCARF

Müzik

Platform oyunlarının olmazsa olmazı müzik! Oyunda her bölüme uygun orkestra müzikleri mevcut ama hiçbiri akılda kalıcı değil. Sadece son bölüm müziği etkileyiciydi geride kalan müzikler pek de kulağa hoş gelmiyor.

SCARF – Özet

SCARF diğer platformlar-puzzle oyunlarından pek de ayrışmıyor. Ancak zaman geçirmelik yeni bir platform-puzzle arıyorsanız, biraz olsun ihtiyacınıza karşılık verebilir. Ancak beklentiniz çok fazla olmasın! Umarız, geliştirici stüdyo bir sonraki oyununda gerek hikayeye, gerek oynanışa gerekse daha uzun bir oyun yapmaya gayret gösterir ve karşımıza daha iyi bir oyunla çıkar!

SCARF, GOG, Steam ve Epic Games Store için 23 Aralık 2021’de çıkışını gerçekleştirdi.

SCARF

Hikaye - 4.8
Oynanış - 5.5
Grafikler ve Atmosfer - 7.2
Müzik - 5.5

5.8

Basit bir platform-puzzle oyunu. Çok beklenti olmadan, zaman geçirmek için oynanabilir. Oyunun güzel gözüktüğüne aldanıp oynanış namına çok şey beklemeyin.

User Rating: 3.68 ( 2 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu