İÇERİKLER

Avrupa Komisyonundan Valve ve Beş Yayıncı Kuruluşa Para Cezası

Avrupa Komisyonu, online PC oyun platformu sahibi Valve ve devamında beş yayıncı şirkete AB antitröst kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle toplamda 7.8 Milyon para cezası verdi.

Avrupa Komisyonundan Valve ve Beş Yayıncı Kuruluşa Para Cezası

Valve ve geri kalan beş şirket olan Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media and ZeniMax, kullanıcıların coğrafi konumuna göre belirli PC oyunlarının sınır ötesi satışlarını kısıtlamaktaydılar. Bu kısıtlama ise EEA’nın (Avrupa Ekonomik Alanı) söz konusu kural ihlalleri çerçevesinde “geo-blocking” (coğrafi-kısıtlama) şeklinde geçmekteydi. Yayıncılar da Steam’in distribitör olarak dağıttığı oyun anahtarlarını yalnızca belirli ülkelerde etkinleştirilecek şekilde ayarladıkları gerçeğini kabul etti.

Para cezasına çarptırılan yayıncılardan Valve, 1.624.000 € para cezası ile işbirliği yapmayan tek şirketti. Capcom’a işbirliği için % 15 indirim yapıldı ve 396.000 € para cezasına çarptırılırken, Bandai Namco, Focus Home, Koch Media ve ZeniMax Media ise sırasıyla 340.000 €, 2.888.000 €, 977.000 € ve 1.664.000 € ödemek zorunda bırakıldı.

Dilerseniz rapora buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu