Hayatta Başarısız Olduğunu Hissetmek Bir İnsanı Nasıl Mahveder? – Before Your Eyes Nasıl Bir Oyun?

Göz kırpma mekaniğiyle ve içe dokunan hikayesiyle öne çıkan Before Your Eyes'a bir göz atalım.

Bilal Yusuf Ersin
Bilal Yusuf Ersin - Yazar
4 Dk Okuma Süresi

Özellikle sosyal medyanın hayatımıza girmesi sonucu; insanların istemediği birçok çeşitli beklenti ile yaşaması, hep arayış içinde olduğu ama bulamadığı mutluluklara maruz kalması, birçok kişiyi “hayatta bir şeyleri kaçırıyorum galiba” şeklinde depresif bir havaya sokuyor maalesef. Before Your Eyes oyunu ise bize, isteyip de yaşayamadığı bir hayat arzusu olan Benjamin “Benny” Brynn isimli karakterin geçmişine “göz kırpmasını” konu alıyor.

Before Your Eyes Nasıl Bir Oyun?

Birinci şahıs bir interaktif hikaye oyunu olan yapım, point & click mekaniğini kamera yardımıyla göz kırpmanı gerektirecek bir mekanikle farklı bir şekilde sunuyor. Her ne kadar göz kırpma olayı, farklı ve iyi düşünülmüş bir özellik olmasına rağmen bana yer yer sıkıntı çıkarttı.

Gözlerimin çekik olmasından mı yoksa farklı bir hata dolayısıyla mı olduğunu kavrayamasam da oyun, göz kırpmadığım bazı yerlerde kırpmışım gibi algılayıp ek sahneleri hızlıca geçmeme sebep oldu. Bu sebepten, opsiyonel olan bu mekaniğin yerine manuel kontrolleri kullandım. Ufak çaplı sorun yaşadığım bu deneyimi de sizle paylaştığıma göre, biraz spoiler eşliğinde yavaştan hikayemize bir göz atmaya başlayalım.

Before Your Eyes, ölümden sonraki hayatta bir kayığın içinde uyanmış ana karakterimiz ile bizi karşılıyor. Kayığın görevlisi olan köpek-kurt karışımı “kayıkçı” ile birlikte, ruhâni dünyadaki sınır kapısının koruyucusu olan “geçit muhafızına” kendi hayat hikayemizi anlatarak huzurlu bir yaşam dilemek için yollara düşüyoruz.

before your eyes 1

Geçmişimize giderek önemli anılarımızı toplamak üzere çıktığımız bu yolculukta; Benny’nin küçüklüğünden itibaren kendisinin anlattığı hayat hikayesini görüyoruz. Başarılı bir müzisyen ve potansiyeli büyük bir ressam olarak görülen ana karakterimiz, çoğu insanın hayalini kuracağı bir hayat yaşıyor.

Sonrasında, müzik okuluna alınmamasına rağmen kendini geliştiren Benny, iyi para kazanan ve saygı gören bir ressam olarak hayatını idame ettiriyor. Fakat annesinin ölümü sonrasında çalıştığı şirketle yollarını ayırıp, biraz daha içe kapanarak tam bir Hollywood filmi dramatizasyonuyla köklerinden doğarak mesleğine geri dönüşünü ve eskiden sevdiği kızla buluşmasını izliyoruz.

Tam burada tekrardan kayıkçı ile etkileşime geçtiğimiz kısımlar devreye giriyor ve Benny’nin kendisine yalan söylediğini anlayarak bunu yüzüne vuruyor. Ana karakterimizin kendisine, hiç olmadığı ve olma şansının da bulunmadığı bir hayal dünyası kurmasından dolayı iyice sinirlenerek, bizden gerçekleri anlatmamızı istiyor.

before your eyes 2

Before Your Eyes, güzel ama yalan anıların yerini sert gerçeklere bırakarak bizi bu sefer geçmişe tekrar yolluyor. Benny’nin kayıkçı ile birlikte, eski müzisyen olan annesinin kendisinden istediği şeyi olduğu ve sakin hayatının aksine, insanların onunla bolca etkileşime girdiği ve saygı gösterdiği bu dramatik yalanı anlamamız sonucu farklılaşan anılara dalıyoruz.

Ana karakterimizin aslında, ne öyle saygı duyulan bir ressam ne de piyanonun başına oturunca herkesi şaşırtan bir müzisyen olmadığını, hatta ve hatta yetişkinliğini bile yaşadığı ölümcül hastalığı dolayısıyla görme şansı bulamayıp çocukken hayatını kaybettiğini görüyoruz. Daha gençliğini bile yaşayamadan öteki dünyaya göçen Benny, yaşadığımız dünyada, olmayı arzuladığı benliğini göremeden kaybolup giden milyonlarca insanın bir aynası olarak karşımıza çıkıyor adeta.

Sonuç

Before Your Eyes, sunduğu hikayesi sayesinde sizi güzel bir şekilde içine çeken hoş bir yapım. Oyunlara benim gibi, mekaniklerinin kalitesinden hariç güzel bir deneyim olarak bakanlardansanız eğer, kısa ama öz içeriğiyle Before Your Eyes’ı denemenizi tavsiye ederim.

Steam fiyatı 5.79$ olan oyun, Epic Games Store’da 18,50 TL fiyatıyla karşımıza çıkıyor. Ayrıca mobil platformlarda da yer alan Before Your Eyes, Netflix Games servisi üzerinden ve Xbox ve Playstation konsollarında da yer alıyor.

ETİKETLER:
Bu makaleyi paylaş
Takip et
:)
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir