İlginç Haberler

Bilimsel Bir Arşatırmaya Göre En Stres Verici Üç Oyun

Yeni bir bilimsel araştırma Dark Souls III, Fall Guys ve Mario Kart oyunlarının en stresli anlar yaşatan oyunlar olduğunu ortaya koymuş. BonusFinder önderliğinde oyuncular ve spor bilimi alanında görev yapan bilim adamları, bu üç oyun esnasında oyuncuların ortalama kalp atışlarının yükseldiğini gözlemlemiş.

Deneyde 14 oyuncuya popüler 16 tane oyun oynatılmış ve oyun deneyimleri esnasında kalp hareketleri gözlemlenmiş, değerleri ise kaydedilmiş. Sonuçlara bakıldığında ise Dark Souls III oynayan oyuncularının nabızları 127 olarak ölçülmüş. Sağlıklı bir yetişkin bireyin dakikada kalbi 60-100 kere atarken bir Dark Souls III oynayan bireyin kalbinin dakikada 127 kere atması oldukça şaşırtıcı. (Aynı zamanda değil…)

Alttaki tablolar, ortalama kalp atış değerlerine göre ve nabızların pik değerlerinin ne kadar yükseldiğine göre ayrılmış. Bunun dışında 30 dakikalık seanslarda Mario Kart oyuncularının kalp atışlarının %33 hızlandığı da kayıtlara geçmiş. Tam tersine Animal Crossing: New Horizons oynatılan oyuncuların ise kalp atışları %5 azalmış. Alttan araştırma verilerine ve çıkan sonuçlara bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu