Blizzard 3 Yılda Ciddi Sayıda Oyuncu Kaybetti

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi

Activision’un güncel finansal raporları, ilgi çekici bilgiler ve detaylar ortaya koyuyor. Bu bilgilerden biri de üç yıldır sürekli bir şekilde Blizzard’ın oyunlarını oynayan kişilerde %29’luk bir düşüş olduğunu ifade ediyor.

1 Ocak’tan 31 Mart 2021 tarihlerini kapsayan raporda, en az 27 milyon kullanıcı her ay en az 1 Blizzard oyunu oynuyor. Bu rakam, 2018 yılının ilk çeyreğinde 38 milyondu. Önemli olan detay ise 2018’in başından beri her çeyrekte bu rakamın irili ufaklı oynaması dışında hiç değişiklik göstermemesiydi. Pandemi, her ne kadar bizleri online oyunlara sürüklese de Blizzard bundan nasibini alamadı. Aktif kullanıcı sayısı 2019’un son çeyreğinde 32 milyonken, bir sene sonra 29 milyona düştü.

Daha da önemlisi kullanıcı sayısındaki bu düşüş, Blizzard yapımlarından kazanılan geliri düşürmedi aksine arttırdı. 2021’in ilk çeyreğinde Blizzard, şirket içi gelirlerde %7 artış sağladı. Bunun nedeni ise World of Warcraft: Shadowlands genişleme paketi olarak gösteriliyor.

Blizzard oyuncu kaybetse de para anlamında kayda değer kaybedişler yaşamıyor. Ancak bu durumun ne kadar süreceği muamma zira artan döviz kurları, Blizzard oyunlarının fiyatlarının da artmasına neden oldu. Üstelik oyunda saatlik/aylık bir zaman süre alımının olması* da bazı oyuncuların oyunu bırakmalarına yol açıyor.

*Bilmeyenler için oyunda belli bir seviyeyi geçtikten sonra oyuna belli miktarda para ödeyerek aylık uzatma yapıyorsunuz. Bu sayede oyunu bir ay daha oynayabiliyorsunuz.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir