Bu Oyun Reçete İle Destekleyici İlaç Olarak Yazılabiliyor

Brz Konuk
Brz Konuk
2 Dk Okuma Süresi

Bu Oyun Reçete İle Destekleyici İlaç Olarak Yazılabiliyor

Kulağa ilk duyduğunuzda ilginç gelebilir, ancak artık reçete ile yazılabilen bir oyun var. Akili Interactive’in geliştirdiği Endeavor, Amerika’da FDA -Food and Drug Administration- tarafından onaylanan bir oyun oldu ve reçete ile DEHB rahatsızlığı olan çocuklarda destekleyici olarak kullanılabilecek.

Reçetede ismi EndeavorRX olarak geçen oyun, doktorlar tarafından 8-12 yaş arası çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tedavisinde terapi amaçlı reçeteye yazılabilecek.

FDA tarafından onaylanmadan önce oyun, yaklaşık 6 yıl boyunca DEHB rahatsızlığı olan çocuklar üzerinde testlere tabii tutularak onay almış. Yapılan testler sonucunda ise günde 25 dakika oyunu oynayan çocukların 3’de 1’inde “herhangi bir nesnel dikkat ölçüsünde ölçülebilir bir dikkat açıklığının olmaması” sonucuna varılmış. Ayrıca haftada 4 ila 5 gün ve günde 25 dakika olmak üzere bu oyunu oynayan çocukların dikkat eksikliğinin büyük ölçüde azaldığı gözlemlenmiş.

Geliştirici firma ise konu ile alakalı“EndeavorRX ile bir aylık tedaviyi takiben DEHB’de görülen iyileşmeler 1 aya kadar etkisini korudu” açıklamasında bulunmuş.

Tabi bu oyun şu an sadece destekleyici bir yöntem olarak görülüyor. Yani ilaç tedavisi yerine sadece oyun ile tedavi yapılması şimdilik mümkün görülmüyor.

Endeavor grafikleri veya oynanışı bakımından çok muazzam olmasa da, bir oyunun bir hastalığın tedavisinde kullanılması oldukça mutluluk verici.

Dilerseniz oyunun fragmanını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Hayatı Oyun Olanların Platformu...
1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir