Bulut Tabanlı Oyun Servisi Konsolların Yerine mi Geçecek? Microsoft Yetkilisi Cevapladı

Gerçekten de bulut tabanlı oyun servisi konsolların yerine geçebilecek mi?

Ülvi Gardaşov
Ülvi Gardaşov - Yazar
2 Dk Okuma Süresi
Bulut Tabanlı Oyun Servisi

Son zamanlarda bulut tabanlı oyun servislerine yükselen taleplerden sonra Amazon, Sony ve Microsoft gibi dev şirketler kendi servislerine olan ilgiyi korumak için servislerini güncel tutmaya devam ediyor. Bilhassa bulut tabanlı oyun teknolojisinin gelişmesi yolunda hem büyük stüdyolar hem de amatör girişimciler büyük adımlar atmakta. Her geçen gün bu teknolojinin gelişmesi ise akıllarda önemli bir soru oluşturuyor: “bulut tabanlı oyun servisleri konsolların yerine geçebilecek mi?”.

Bu soruyu, Game Pass’ten desteğini alan Xbox Cloud Gaming’in geliştirici şirketi Microsoft cevapladı. Xbox Game Pass’in Kıdemli Küresel Ürün Yöneticisi Pav Bhardwaj, GamesIndistury.biz’e verdiği röportajda bulut tabanlı oyun servislerinin gittikçe yaygınlaşmasına rağmen konsolların hali hazırdaki durumunu korumaya devam edeceklerini açıkladı.

Bhardwaj, bu servislerin konsollara sadece alternatif olacağını, konsolların yerine geçmeyeceği güvencesini veriyor ve insanların bu konsolları satın almamasının sebebini daha çok erişebilirliğe ve seçime bağlıyor. Tabii, bunun sebebi Türkiye için biraz daha farklı olduğunu biliyoruz.

Bhardwaj’ın Bulut Tabanlı Oyun Servisi Hakkındaki Açıklaması

“Bazı insanlar her zaman konsollarda oynamayı sevecekler, oturma odalarında oyun indirmek için konsola sahip olmak ve o deneyimi yaşamak. Konsolları seviyorum, [streaming servisleri] sadece başka bir yol, diğer insanlara oyun açtırmak için başka bir seçenek.

Biri diğerine aleyhine olduğundan değil, bu daha çok yükselen bir dalga ve tüm bu farklı fırsatları sunmak için gerçekten iyi bir yer. Hala PC var ve gelecekte ortaya çıkacak yeni form faktörleri olacak.

İnsanların özel donanım satın almamalarının farklı nedenleri vardır: satın alınabilirlik, erişilebilirlik, belki de eski oyuncular veya zaten başka cihazlara sahip olmaları. Bunun gerçekten erişilebilirlik ve seçim ile ilgili olduğunu düşünüyoruz.”

Xbox Game Pass’in Kıdemli Küresel Ürün Yöneticisi Pav Bhardwaj
Bu makaleyi paylaş
By Ülvi Gardaşov Yazar
Takip et
Dünya adlı bu gezegende, kapladığım mekanın hakkını, yazmakla veriyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir