Call of Duty: Black Ops Cold War Tanıtım Videosu Çin’de Yasaklandı

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
1 Dk Okuma Süresi

Call of Duty: Black Ops Cold War Tanıtım Videosu Çin’de Yasaklandı

Daha bismillah demeden sıkıntılar çıkmaya başladı…

Geçen hafta yayınlanan Call of Duty: Black Ops – Cold War tanıtım videosu Çin’de yasaklandı. Bunun nedeni ise fragmanda birkaç saniyeliğine geçen Tian’anmen Meydanı olayları.

Tanıtım fragmanı bildiğiniz üzere Soğuk Savaş’ta öneme sahip olaylardan oluşturulmuş bir derlemeydi ve bu derleme belli ki Çin hükümetinin hoşuna gitmemiş. Tanıtımın 00:33 saniyesinde görebileceğiniz olaylar, 4 Haziran 1989 günü Tian’anmen Meydanı’nda yaşanan ayaklanmadan bir kesit.

Nisan 1989’dan beri öğrenciler, Beijing’deki Tian’anmen Meydanı’na çıkıp Çin’in daha demokratik olmasını ve ekonomik yönden gelişmesini istiyorlar ve hükümet tutumlarını eleştiriyorlar. 3-4 Haziran gününde yine aynı sebeplerden dolayı protesto gösterileri yapılırken ülkenin askeri kanadının gerçek mermilerle ve tanklarla protestoyu bastırmak istemesi, grubu kaosa sürüklüyor. Hükümetin kaynaklarına göre o gün orada 241 kişi hayatını kaybediyor. Ancak Chinese Red Cross (Çin Yardım Örgütü) bu sayıların daha fazla olduğunu iddia ediyor. İşte yayınlanan bu görüntüler nedeniyle hükümet, tanıtım fragmanını kendi ülkesinde yasaklıyor.

Bizce tarih iyisiyle kötüsüyle tüm herkese anlatılmalıdır…

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir