İÇERİKLER

CD Projekt Red, Cyberpunk 2077 Yüzünden Toplu Davalar İle Karşılaşabilir

CD Projekt yakında bir başka Cyberpunk 2077 sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Bu sefer sıkıntı oyuncular tarafından da değil, potansiyel olarak piyasaya sürülmeden önce oyunun kalitesi konusunda yanıltıldıklarını düşünen yatırımcılardan kaynaklanabilir.

New York Times‘ın yaptığı haberine göre de, Varşova’daki avukatlar ve yatırımcılar, şirkete karşı toplu dava açma hazırlığı içerisine girmişler.

Birçok hukuk firması, CD Projekt Red tarafından yanlış beyanla verdiğini öne sürerek dava açmayı düşünüyorlar. Zira şirket, güvenlik işlemleri sırasında “herhangi bir kişiye dolandırıcılık veya aldatma olarak” faaliyet göstermeyi yasa dışı kılan bir SEC kuralını ihlal etmekle suçlanabilir.

Ayrıca CD Projekt’in yatırımcılarından Polonya’lı Mikolaj Orzechowski; “Şu anda firmayı hukuk ekibi ile birlikte analiz ediyoruz. Polonya ceza kanununun Ceza Kanunu’nun 286. Maddesi uyarınca suç işleme olasılığının bildirilmesiyle birlikte toplu dava açma gerekçeleri toplanıyor. Mali fayda elde etmek için yanlış beyan.” açıklamasını yaptı.

Bu olası dava yatırımcıların oyunu satın alan müşterilerden çok CD Projekt’i hedef aldığını gösteriyor. Geçen hafta şirketin hisse değerinde yaşanan büyük düşüş göz önüne alındığında, bu çok büyük bir sürpriz değil. Şirketin yöneticilerinin ve kurucu ortaklarının birçoğunun, oyunun piyasaya sürülmesinden bu yana kendi hisse değerlerinde 1 milyar doların üzerinde kayıp yaşadığı bildirildi.

Büyük oyunlar davalar ile yüzleşebilir bu normal sayılacak bir hal. Rockstar Games sıklıkla dava sorunları yaşayan bir şirket. Ama hiçbir zaman yatırımcılarından dava almadı. İşte bu yüzden, CD Projekt RED’in yatırımcılarından dava alması şirket için biraz sorun olabilir. Bunun yanı sıra CD Projekt RED, oyunculardan da davalar almaya başladı. Oyunda bulunan hatalar şirketi bayağı etkilemiş gibi duruyor. Umarız bu sorunlar yakında biter ve sağlıklı bir oyun deneyimi alırız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu