CD Projekt RED CEO’su Kicinski, Epic Games ile Yaptıkları Anlaşma Hakkında Bazı Açıklamalar Yaptı

Kaan Can Özalp
Kaan Can Özalp
2 Dk Okuma Süresi

Geçtiğimiz günlerde CD Projekt RED tarafından yapılan yeni The Witcher oyunu açıklamasından sonra, Polonya menşeli finans firması Bankier.PL tarafından yayınlanan raporda CD Projekt’in, Epic Games ile 15 yıllık uzun bir anlaşma yaptığı belirtildi. Bu anlaşmanın amacı ise CD Projekt’in 15 sene boyunca yaptığı oyunlarda, Epic Games’in haklarına sahip olduğu Unreal Engine 4 ve 5’i kullanabilmeleriydi.

CD Projekt RED’in CEO’su Adam Kicinski, bu anlaşmanın iki firmaya da uzun süreli bir şekilde fayda sağlayacağını söyledi. Bunlardan en önemlisi ise Unreal Engine 5 oyun motorunun kullanımı ile yeni duyurulan The Witcher oyununda ve gelecekte çıkartmayı planladıkları oyunlarda uzun vadede oldukça yararlı olacağını söyledi. Ayrıca bu anlaşmanın sadece oyun motorunun kullanılması amaçlı olmadığını, oyun motorunun geliştirilmesine de fayda sağlayacağını ve bu anlaşmanın firmalar arası fikir alışverişi için de çok önemli olduğunu vurguladı.

Ekstra olarak CD Projekt’in; The Witcher 2, The Witcher 3 ve Cyberpunk 2077’de “REDengine” adlı oyun motorunu her yeni çıkardıkları oyunda geliştirmek zorunda kaldıklarını ve aynı anda hem oyunu yapıp hem de oyun motorunu geliştirmekte zorluklar çektiklerini söyledi. Bu anlaşma sayesinde CD Projekt çalışanlarının UE 5 oyun motorunu öğrenmek için gerekli eğitimler alacağını ve bu oyun motorunun günümüz oyun dünyasında çok tercih edilmesi sebebiyle firmaya yeni çalışanları dahil etmenin kolaylaşacağını belirtti. Epic Games ile yaptıkları bu anlaşma sayesinde artık REDengine oyun motorunu geliştirmeyi bırakıp, Unreal Engine 5 oyun motoruna geçecek ve bu sayede firma tüm odağını oyun yapmaya verebilecek. Bu sebepten Kicinski, oyunculara çok daha kaliteli oyunlar sunabileceklerini düşüyor.

CD Projekt RED

The Witcher Serisinin Yeni Oyununun Yönetmeni CD Projekt RED’in Önceki Oyunlarından Tanıdık Bir İsim Oldu

CD Projekt RED’in 2018 yılında çıkardığı “Gwent: The Witcher Card Game” oyunun yönetmeni Jason Slama, şirketin geçtiğimiz gün yaptığı yeni The Witcher oyununun duyurusundan sonra bir tweet paylaştı. Paylaştığı bu tweet ile de serinin yeni oyununda yönetmen olarak yer alacağını açıkladı.

Bu makaleyi paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir