Çıtır Çerez RPG Oyunu Black Legend İncelemesi

Önceki oyuna göre atmosfer değişmiş...

Karanlık atmosferi, güzel düşünülmüş sıra tabanlı aksiyonu ile karşımıza çıkan Black Legend, 17’ci asrın Belçika ve Hollanda folklorundan ilham alınarak yapıldı. Oyunun yapımcılığını ve yayıncılığını Warcave üstleniyor. Bir önceki oyunu, Warparty’den atmosfer bakımından farklılaşan yapımcının, bir sonraki oyunu olan Black Legend hem eski nesil konsollar için hem de yeni nesil konsollar ve PC için çıkışını yapmış bulunmakta.

Grant şehrinin karanlık sokaklarında ise dikkatli olmanız gerek. Her an pusuya uğraya bilirsiniz…

Oyuna başlarken kendinizi, karakterinizi oluştururken bulacaksınız. Pek fazla seçeneğin olmaması canımı sıkmadı değil. Karakterinizi hazırladıktan sonra maceraya başlayabileceksiniz.

Oynanış

Oyun size sıra tabanlı savaş sunuyor. Yani, karakter her hareketi için puan harcıyor. Savaş başlamadan önce karakterleri doğru yerlere koşullandırmalı ve kendi stratejinizi kurmanız lazım. Aksi takdirde bu oyunda ölmek çok kolay bir hale gelebilir. Eğer ki, sıra tabanlı oyunları sevmiyorsanız bu oyun hiç size göre değil.

Ayrıca her bir karakter 2 slot’luk silah taşıya bilir, her bir karaktere bir kaç yetenek verebilirsiniz. Karakterler savaş sırasında kanayabilir, zehirlenebilir ve hastalık kapabilir. Bu durumlara karşı iyileştirme, saldırı ve parlatma yetenekleri vardır. Ek olarak, arkadan saldırmak veya rakiplerin yanından saldırmak, verilen hasarı artırıyor. Bana oldukça Divinity benzeri savaş sistemine sahip gibi geliyor. Ancak oyunun savaş sistemi Divinity kadar akıcı değil.

Ayrıca oyunda simya da bulunmakta ama ben hiç uğraşmadım. Oldukça karışık geldi.

Atmosfer

Karanlık atmosferi, sizi oyuna bağlayan en önemli husus olabilir.  Atmosfer, hikayeni ciddiye almanızı sağlıyor. Herhalde oyunun en güzel yaptığı şey atmosfer olabilir. Atmosfer sayesinde Black Legend’ın karanlık dünyasına girebiliyorsunuz. Ayrıca atmosferi birazcık Bloodborne’a benzettim.

Grafikler

Grafikler böyle bir oyuna göre yeterli ancak daha iyi olabilirmiş. Bu kadar güzel Atmosfere cezbedici grafik yakışabilirmiş. Ancak bu, “grafiklerin oyunu oynanamaz hale getirmesi” anlamına gelmiyor.

Hikaye

Hikayenin eksik kaldığı noktaların çok olduğunu söyleyebilirim. Oyunda bir tarikata karşı savaşıyoruz ve amacımız şehre yayılan sisi temizlemek. Bunu yapmak o kadar da kolay olmayacak tabii ki. Seslendirmelerin olması hikayeyi daha ciddiye almamızı sağlayan bir diğer husus, ancak hikaye bazı noktalarda eksik hissettiriyor.

Artıları

  • Seslendirmeler oldukça hoş
  • Oyunda geliştiğinizi hissediyorsunuz
  • Atmosfer en beğendiğimiz kısım
  • Grafikler idare eder

Eksileri

  • Savaş sistemi akıcı değil.
  • Simya sistemi karışık.
  • Oyun oyuncuya devam etme isteğini vermeyi başaramıyor
  • Hikaye bazı noktalarda eksik hissettiriyor

Black Legend PC, PS5, PS4, Xbox One, Xbox Series X|S ve Nintendo Switch için geçtiğimiz ay (25 Mart) çıkış yaptı. Dilerseniz oyunun Steam sayfasına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Black Legend İncelemesi

Grafik - 4.5
Oynanış - 6.5
Müzikler - 6
Atmosfer - 7.5
Hikaye - 4

5.7

Bloodborne benzeri atmosferi ve Divinity benzeri oynanışı ile bir RPG deneyimi sunan Black Legend, bu senenin çıtır çerezlik oyun kategorisine giriyor. Eğer ki, sıra tabanlı savaş sistemine sahip RPG oyunlarını seviyorsanız, denemekten zarar gelmez.

User Rating: 2.23 ( 3 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu