Counter Strike: Global Offensive’deki Bir Açık Yüzünden Hacklenmeniz Mümkün

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
1 Dk Okuma Süresi

Görünüşe göre Valve, bu sefer de Counter Strike: Global Offensive ile sorunlar yaşıyor. İki gün önce kar amacı gütmeyen bir tersine mühendislik grubu olan The Secret Club tarafından yapılan açıklamaya göre oyun, oldukça ciddi bir açık taşıyormuş. Kişisel verilerin çalınabilmesine kadar götüren bu oyun açığı halen daha kapanmamış durumda. 

Grubun üyelerinden biri iki yıl önce Valve’a bu açık konusunda başvurmasına rağmen herhangi bir dönüş alamamış. Bu açık oldukça basit şekilde işleyen Steam davetleri üzerinden oluşuyor. Bir kişiden gelen davet veya arkadaşlık isteğini kabul ettiğinizde kodun barındırdığı virüs hızlıca yayılıyor ve sizin tüm kişisel bilgilerinizi ve verilerinizi ele geçiriyor. Bu bağlamda tanımadığınız kişilerden gelen Steam davetlerini kabul etmemenizi öneririz.

Başka bir problem de hackerların bunu kendi topluluk sunucularına da uyarlayabilmeleri. Yani bilmeden girdiğiniz resmi olmayan bir sunucu, aslında hackerların işlettiği ve şifrelerinizden CS:GO skin’lerinize kadar elinizde ne varsa alabilen koda ev sahipliği yapıyor olabilir.

Valve her ne kadar bu haberin yayılmasını önlemeye çalışsa da durum ortada… Umarız kısa zaman içinde bu oyun açığı giderilir zira ortada çok ciddi bir problem var.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir