Bannerlord’a Crusader Kings 3 Savaşları Geldi

Anıl Er
Anıl Er
2 Dk Okuma Süresi

Crusader Kings 3, oyuncuların bir ortaçağ hanedanının kaderini kontrol etmelerini sağlayan inanılmaz derecede karmaşık bir strateji oyunudur. Oyun sırasında sayısız savaşı planlıyoruz, ziyafet çekiyoruz, pazarlık yapıyoruz ve savaşıyoruz. Ne yazık ki çatışmaları ancak uzaktan gözlemleyebiliyoruz. Düşman birliklerine karşı belirli istatistiklere sahip bir ordu gönderiyoruz ve asker sayısını temsil eden sayıların giderek azaldığına tanık oluyoruz.

Bannerlord’a Crusader Kings 3 Savaşları Geldi

Bazı oyunculara göre bu unsur oyun açısından pek ilgi çekici değil. Bu yüzden bir grup mod yapımcısı onu geliştirmeye karar verdi ve bunu yapmanın yolu Crusader Kings 3 ile Mount & Blade II: Bannerlord’u birleştirmek oldu. Her iki oyunu da aynı anda çalıştırdılar ve CK3’teki dünya haritasında görünen savaşlara 3 boyutlu bir ortamda bizzat katılmamızı sağladılar.

Bu eşsiz başarıya imza atan geliştiriciler modlarına Crusader Blade adını verdiler. Crusader Kings 3’te iki ordunun her standart çarpışması Bannerlord‘a aktarılabiliyor. Artık bir düğme ile Paradox Interactive’in başlığındaki değerleri TaleWorlds oyunundaki bir savaşa dönüştürmemizi sağlıyor. Sadece istatistikler değil, becerilerimiz de sonucu etkileyebiliyor.

Ne yazık ki, modun geliştiricileri bazı kısıtlamalar getirmek zorunda kalmış görünüyor. On binlerce kişiden oluşan orduların destansı çarpışmalarını umut eden oyuncular hayal kırıklığına uğrayacak. Mod, çatışmanın her iki tarafının kuvvetleri arasındaki oranları koruyarak asker sayılarını azaltıyor. Diğer bir sınırlama, CK3’te bulunan tüm birimlerin Mount & Blade’de mevcut olmaması. Başka bir konu ise de kuşatmalara ve düellolara katılamayacağımız. Şu anda mod, Crusader Kings 3’ün yalnızca temel sürümünü de desteklemekte.

Ancak geliştiriciler, moda ek özellikler getirmek için çalıştıklarını duyurdular. Zamanla mod geliştirilecek ve Bannerlord üzerinden daha fazla CK3 savaşı oynamamızı sağlayacak, lakin şu anki durumuna bile bir şans vermeye değer. Crusader Blade, geliştiricilerin resmi web sitesinden indirilebiliyor.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Çıkış yılı, türü fark etmeksizin her oyunu deneyen, bunların yapılışı ve tekniğiyle de ilgilenen eski kafa bir "oyuncu" anil_er@hotmail.com
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir