Cyberpunk 2077 ve The Witcher Serisinin Ne Kadar Sattığı Açıklandı

Gurur Gökçay
Gurur Gökçay
3 Dk Okuma Süresi

Polonyalı oyun firması CD Projekt Red, Cyberpunk 2077 ve The Witcher serisinin kaç kopya sattığını açıkladı. Firma aynı zamanda 2020 yılında ne kadar gelir ve kar elde ettiklerini de açıkladı. Bildiğiniz üzere Cyberpunk 2077’nin sorunlu çıkışı ve oyunun Playstation Store’dan kaldırılması firmayı derinden etkiledi. Fakat açıklanan resmi verilere göre, oyunun sorunlarına göre muazzam bir ticari başarı yakaladığını gösteriyor.

Açıklanan verilere göre Cyberpunk 2077, sadece 2020 yılı içerisinde iadeler dahil 21 günde 13 milyondan fazla kopya satarak en iyi çıkış yapan RPG ve PC oyunlarından biri haline geldi.

Aynı zamanda oyunun hangi platformda daha çok sattığını ve ne kadar fiziksel ve dijital kopya sattığını gösteren tablolar da paylaşıldı. Tablolara göre oyunun PC platformunda daha çok sattığını görüyoruz ki konsola nazaran PC tarafında oyunun daha iyi halde olduğunu söylemek zor değil. Ayrıca oyunun Playstation Store’dan kaldırılmasının da satışlara etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Diğer tabloya bakarsak Cyberpunk 2077’nin, %73 dijital %27 fiziksel kopya sattığını görebiliyoruz. Bildiğiniz gibi Cyberpunk 2077 fiziksel kopyalarda da sıkıntı yaşayan bir oyundu. Fiziksel kopyaların ertelemelere göre erken basılıp perakende satıcılara gönderildiği için sızıntı videolara yol açmıştı.

Cyberpunk 2077 PC platformunda %56 yani 7.67 milyon kopya sattığı açıklandı. PS4 platformunda %28 yani 2.84 milyon kopya, Xbox One platformunda %17 yani 2.33 milyon kopya satarak çıkışına göre gerçekten iyi bir ticari başarı yakalamayı başardı.

The Witcher serisine gelirsek paylaşılan tablolara göre, The Witcher serisi toplam 50 milyonun üzerinde, The Witcher 3 ise dizisinin çıkışıyla beraber en güçlü satış yılını 2020’de yaşadığını ve toplam 30 milyonun üzerinde kopya sattığı açıklandı. Aynı zamanda The Witcher oyunlarının satışlarını gösteren bir grafik de yayınlandı. Grafiğe baktığımızda The Witcher 3 serinin diğer oyunlarına göre daha popülerleşip ticari başarısını ortaya koyduğunu görüyoruz.

CD Projekt Red’in 2020 yılında toplam ne kadar para kazandığı konusuna gelirsek şirket, 2,14 milyar PLN kazandı ve 1,15 milyar PLN kar etti. Cyberpunk 2077’nin de 2020 yılında kazanca büyük katkısı olduğunun altı çizildi. CD Projekt Red oyunlarının ticari başarısından gayet mutlu gözüküyor. Tabloların hepsi 2020 yılını veya 2020 yılına kadar kazanılan kazançları kapsıyor. Henüz 2021 yılı için resmi bir açıklama paylaşılmadı.

Aşağıda CD Projekt Red’in 2020 mali sonuçlarını açıkladığı videoyu da bulabilirsiniz.

 

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Müzikle uğraşan bir yazar. gururgokcay@misternoob.com / g5buyukgokcay@gmail.com
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir