PC

Cyberpunk 2077’de Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Yüksek beklenti içinde maalesef sıkıntılı bir çıkış yapan ve oyunculardan tepki alan Cyberpunk 2077’de şimdi de güvenlik açığı keşfedildi. Bu güvenlik açığı da oyuna yüklediğiniz modlara karşı sizi savunmasız bırakabilir.

Mod geliştiricisi PixelRick, Cyberpunk 2077’de eğer kötü niyetli kod içeren bir modu yüklersek, bilgisayar korsanlarının bilgisayarımızın kontrolünü ele geçirmesine izin verebilecek tehlikeli bir güvenlik açığı keşfetti.

Görünüşe göre Cyberpunk 2077 için bu modlar , teorik olarak bilgisayar korsanlarının kötü niyetli kod içeren bir dosyayı oyunun dizinine kopyaladıktan sonra, bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirmelerine olanak tanıyan tehlikeli bir güvenlik açığından yararlanıyor.

Sorun, Red Tools Team üyesi olan PixelRick kullanıcısı tarafından keşfedildi. Hem modlama topluluğunu hem de CD Projekt RED’deki geliştiricilerini bu bulduğu keşif ile ilgili bilgilendirmiş. (Geliştiriciler bunu bir hafta gibi bir süredir bilmelerine rağmen maalesef en son güncellemede güvenlik açığına çözüm getirmemişler)

Güvenilir ve bildiğiniz kaynakların modlar ise güvenli olabilir, ancak hiç duymadığınız modları veya diğer kullanıcıların save dosyalarını indirirken dikkatli olmanızı öneririz. Bilinmeyen web sitelerinden veya çeşitli forumlardaki bağlantılardan dosya indirirken özellikle dikkatli olun. İşin ilginç tarafı ise, bu tehdit PlayStation 4 konsolu için de geçerli olabilir. (Tabi bu daha sınırlı bir ölçüde olacaktır)

Güvenlik açığını ortadan kaldırmak için firma, bizlere er ya da geç bir yama sunacaktır. Soruna geçici bir çözüm ise, GitHub‘daki CyberEngineTweaks modunun en son sürümünü yüklemek olabilir. (tabi bu tamamen sizin kendi sorumluluğunuzda), ancak yapılacak en güvenli şey Cyberpunk 2077 modlarından uzak durmak. En azından bir süreliğine.

Güncelleme:

Cd Projekt Red konu ile ilgili yeni bir tweet paylaştı.

Tweette kısaca CD Projekt, sorunun farkında olduklarını, kısa zaman içinde çözüme ulaştıracaklarını ve güvenilmeyen kaynaklardan mod indirilmemesini açıklamışlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu