Dark Souls Serisinin PvP Serverları PC’de Kapatıldı

Bilal Yusuf Ersin
Bilal Yusuf Ersin - Yazar
2 Dk Okuma Süresi

Dark Souls serisinin PC versiyonları Dark Souls Remastered, Dark Souls 2 ve Dark Souls 3 oyunlarının PvP serverları oyun içindeki önemli bir açık yüzünden kapandı. Serinin yayıncısı Bandai Namco ise sorun hakkında çözüm üretirken serverları geçici olarak kapattıklarını açıkladı.

Dark Souls Serisinin PvP Serverlarında Bulunan Tehlike

Reddit’te Elden Ring Subreddit’inde TripleBrownMeow isimli bir kullanıcı, bilgisayar korsanlarının “cihazınız üzerinde izinsiz olarak rastgele kod çalıştırmasına” izin verebilecek bir RCE (Uzaktan Kod Yürütme) açığının keşfedildiğini söyleyen bir Discord mesajı paylaştı. Bu “Uzaktan Kod Yürütme” cihazınız üzerinde bir bilgisayar korsanı tarafından kullanılırsa bilgisayarınızı bloke etme, bilgisayarınızda depolanan oturum açma bilgilerinize ve banka verilerinize erişmenin yanında bir de bitcoin madencilği vb. şeyler için kaçak yazılım yükleyip sizi tehlikeye sokabilir.

Dark Souls Serisi

Ayrıca böyle bir durumun Dark Souls serisi ile sınırlı kalmayıp 25 Şubat tarihinde çıkışını yapacak olan FromSoftware’in son oyunu Elden Ring‘de de görülme olasılığının olduğu söylendi. Böyle durumun yaşanması olasılığı da oyunun akıbeti üzerinde kafalarda bir soru işareti bırakıyor.

Bandai Namco, Ortaya Çıkan Sorun İle İlgili Açıklama Yaptı

Nihayetinde Bandai Namco da Reddit üzerinde belirtilen bu sorunlar üzerine teşekkür etti ve bu durumun yetkililere ulaştırıldığını belirtti. Ayrıca konu hakkında kimin ne yaptığını soruşturmak adına bir işlemin başlatıldığını attıkları bir tweet ile açıkladı.

Dark Souls’un resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşılan açıklamada; Dark Souls Remastered, Dark Souls 2 ve Dark Souls 3 oyunlarının ekibin çevrimiçi hizmetlerle ilgili araştırmalarını yapıp son raporu hazırlamalarına izin vermek için kapatıldığını belirtildi. Ayrıca Bandai Namco ek olarak, Dark Souls: Prepare to Die Collection paketi de bu olaya kısa sürede katılacağı ama bu olaylardan konsol oyuncuların etkilenmeyeceğini belirterek tüm oyunculardan bu durum için özür diledi.

Elden Ring’in çıkışı öncesi böyle bir problemin çıkması biz oyuncuları nasıl etkileyecek kestirmesi zor. Umarız olay sorunsuz halledilir…

Bu makaleyi paylaş
Takip et
:)
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir